آیا از اهمیت nft یا توکن های ان اف تی آگاه هستید؟ توکن های nft گروهی از توکن های منحصر به فرد هستند که مانند انسان ها که هر یک هویت متفاوتی دارند در دنیای دیجیتال هویت های متفاوتی دارند.

همان طور که یک انسان دارای دانش و فرهیخته باشد، و انسان دیگر فاقد دانش و بار علمی می باشد، توکن های nft هم هر یک ممکن است ارزشمند و یا فاقد ارزش لازم باشند.

در حال حاضر سوالات زیادی برای افراد در دنیای مجازی وجود دارد که به دنبال جواب آن ها هستند. از جمله مهم ترین آن ها سوالات زیر هستند:

  • non fungible token چیست
  • ارز دیجیتال nft چیست
  • چگونه توکن nft بسازیم
  • nft یعنی چه
  • ارزهای nft کدامند؟

ما در ادامه تلاش خواهیم کرد با بیانی ساده پاسخ سوالات ذکر شده در بالا را در اختیار شما قرار دهیم و توکن های nft و تفاوت های آن ها با ارزهای دیجیتال را برای شما بیان کنیم.

تفاوت ارزهای دیجیتال و توکن های nft چیست

NFT

می دانید که یک بیت کوین با بیت کوین دیگر تفاوتی نمی کند. برای مثال در صرافی ها و سایت های خرید و فروش ارز دیجیتال قیمت خرید بیت کوین یکسان است.

در مورد اتر و ارز سولانا و یا ریپل و تتر نیز به همین صورت است (برای مثال قیمت خرید ارز تتر در همه صرافی ها یکسان و برابر با یک دلار آمریکا می باشد).

اما تفاوت ارزهای شناخته شده با توکن های nft چیست و چرا ان اف تی با همه ارزهای دیجیتال تفاوت دارد؟

این تفاوت در ابتدای متن مورد اشاره قرار گرفت. یک توکن nft دارای ارزش متفاوتی با توکن nft دیگر (که از نظر فناوری ممکن است تفاوتی با او نداشته باشد) دارد.

برای روشن شدن موضوع مثالی می زنیم. ممکن است شما یک اثر هنری یا نقاشی را بسیار بیشتر از اثر هنری دیگر دوست داشته باشید. در حالی که هر دو از نظر ظاهری متشکل از ترکیبی از رنگ ها هستند.

توکن های ان اف تی نیز به همین صورت هستند و نمی توان یک توکن ان اف تی را با توکن nft دیگر مقایسه نمود.

برای همین هنگام توکن های nft ممکن است انسان ها تمایل به خرید یک توکن ان اف تی با قیمت بالا داشته باشند، اما علاقه ای به خرید توکن ان اف تی دیگر نداشته باشند.

برای این که بهتر بدانید مزایای توکن های nft چیست و چه کاربردی دارند ما در ادامه نگاهی به مزایای ذکر شده در مجله فوربس برای ان اف تی ها خواهیم کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
توکن چیست

مزایای nft کریپتو چیست

ان اف تی مزایای منحصر به فردی به خصوص برای هنرمندان و تولیدکنندگان آثار هنری و تولیدکنندگان انواع محتوای صوتی و ویدئویی دارد. برای همین هر روزه تعداد بیشتری هنرمند و تولیدکننده آثار هنری یا تولیدکنندگان محتوا از توکن های ان اف تی استفاده می کنند. این هنرمندان آثار هنری خود را با توکن های ان اف تی به فروش می رسانند.

نکته: ایجاد و فروش توکن های ان اف تی معمولا با استفاده از شبکه اتریوم انجام می شود.

چگونه توکن nft بسازیم

آثار هنری NFT چیست

با توجه به امکان فروش آثار هنری (و این که تعدادی از هنرمندان از آن استفاده کرده اند)، بسیاری از هنرمندان می پرسند نحوه ایجاد توکن nft چیست و چگونه می توانیم از مزایای ارز دیجیتال nft مانند سایر هنرمندان بهره مند شویم.

خوشبختانه برای این که بدانید نحوه ساخت توکن nft چیست و چگونه می توان مانند یک هنرمند از آن استفاده کرد نیازی به آشنایی با تکنولوژی آن ندارید. شما در چند مرحله امکان تولید یک توکن ان اف تی را خواهید داشت.

در ادامه اشاره ای به این مراحل خواهد شد و پاسخ کوتاهی برای سوال چگونه توکن nft بسازیم دراختیار شما قرار خواهد گرفت:

  1. آیتم مورد نظر (که می خواهید برای آن توکن ان اف تی ایجاد کنید) را انتخاب کنید.
  2. قبل از ایجاد توکن اتر خریداری کنید.
  3. یک پلتفرم یا اپلیکیشن برای تولید توکن انتخاب کنید (گزینه های متعددی مانند metamask هستند که هر یک به راحتی امکان تولید توکن ان اف تی را در اختیار شما قرار می دهند).
  4. دستورات پلتفرم را دنبال کنید (تا در چند مرحله توکن خود را ایجاد و در صورت لزوم به فروش برسانید).

با توجه به این که بسیاری از افراد هنوز نمی دانستند توکن nft چیست و چه مزایای دارد، امیدواریم مطالب گفته شده تا این بخش برای شما مفید واقع شده باشد. در ادامه به چند نکته دیگر اشاره خواهد شد.

مفهوم ان اف تی چیست

توکن های ان اف تی چیست

برای این که بدانید ان اف تی چیست باید ابتدا بدانید که معنی عبارت انگلیسی non fungible token چیست و چرا این نام انتخاب شده است؟

ان اف تی از حروف اول سه کلمه انگلیسی (non-fungible token) به دست آمده است.

fungible به معنی قابل تعویض یا مثلی می باشد. اما وقتی به این کلمه پیشوند non اضافه شود معنی آن منفی شده و به مفهوم غیر قابل تعویض یا غیر مثلی در خواهد آمد.

این مطلب را از دست ندهید!
الگوی پین بار چیست

با توجه به توضیح بالا روشن است که معنی non fungible token چیست (و چرا به این توکن ها در فارسی توکن های غیر قابل تعویض گفته می شود).

هر توکن غیر مثلی معرف یک اثر هنری و یا محتوای خاص می باشد (برای همین با توکن دیگر قابل تعویض نیست).

روش احراز مالکیت nft چیست؟

مالکیت توکن nft در شبکه بلاکچین ثبت شده است و این بدان معنا است که نیازی نیست ثابت کنید که یک توکن ان اف تی متعلق به شماست و در صورتی که در شبکه بلاکچین آن را بسازید مشخص است که صاحب آن شما هستید.

ارزش توکن nft چیست

ان اف تی چیست

توکن ان اف تی در اغلب موارد به شکل یک فایل دیجیتال است که هر کسی می تواند آن را ببیند و روی سیستم خود ذخیره کند، با این حساب (به دلیل امکان مشاهده فایل توسط همه افراد) فکر می کنید که ارزش nft چیست؟

پاسخ: فایلی که افراد در سیستم خود ذخیره می کنند در واقع یک کپی از اثر هنری است (این دقیقا مانند حالتی است که شما عکس یک نقاشی میلیون دلاری که در موزه نگهداری می شود را در سیستم خود ذخیره کنید).

برای همین این ویژگی که همه افراد می توانند فایل دیجیتال توکن ان اف تی را در سیستم خود کپی کنند به معنی مالکیت اثر هنری نمی باشد و مالکیت فایل در اختیار دیگران قرار نمی گیرد.

نحوه خرید nft  چیست

در صورتی که بخواهید روی توکن های ان اف تی سرمایه گذاری کنید، باید با خرید اتریوم و یا ارزهایی که از توکن های ان اف تی پشتیبانی می کنند مقدمات خرید و فروش توکن nft را فراهم کنید.

شما باید برای خرید ارز دیجیتال nft مانند همه ارزهای دیجیتال دیگر باید ابتدا یک والت داشته باشید و پس از انتخاب یک والت باید برای خرید توکن nft اقدام به خرید اتریوم بنمایید.

نکته مهم: توجه داشته باشید که بسیاری از والت های ارز دیجیتال دارایی های شما را در خود ذخیره نمی کنند، بلکه امکان دسترسی به آن ها را برای شما فراهم می نمایند.

نکته: اگر ارز دیجیتال دیگری مانند بیت کوین را در والت خود دارید می توانید آن را با اتریوم مبادله کنید تا امکان تولید توکن ان اف تی را داشته باشید. علاوه بر این همین که اقدام به خرید اتر کردید، می توانید توکن های nft را نیز بخرید.

نکته: خرید ارز دیجیتال nft می تواند به طور مستقیم از تولیدکننده آن صورت پذیرد و یا از فردی که اقدام به باز فروش توکن ان اف تی می کند.

این مطلب را از دست ندهید!
معاملات الگوریتمی

نکته: توجه داشته باشید در حالی که بعضی از توکن های ان اف تی منحصر به فرد هستند، بعضی دیگر بخشی از یک کلکسیون می باشند.

نحوه استفاده از توکن nft چیست

خرید و فروش nft چیست

پس یک روش برای استفاده از توکن ان اف تی گذاشتن آن در پروفایل یا گالری های عمومی می باشد (امکان نمایش کلکسیون nft در گالری های در دسترس عموم وجود دارد).

یک روش دیگر سرمایه گذاری روی این توکن (به عنوان نوعی دارایی) و خرید و فروش nft می باشد. برخی از افراد هم هستند که ارز دیجیتال nft را به عنوان هدیه به دیگران می بخشند.

سود ترید ارز دیجیتال nft چیست

ممکن است که خرید، فروش یا ترید ان اف تی با ضرر همراه باشد. در واقع دیده شده است که بسیاری از افراد از خرید و فروش nft ضرر کرده اند. اما در این میان عده ای هم از خرید و فروش nft صدها دلار و یا هزاران دلار سود برده اند. این افراد با فروش ان اف تی در بهترین زمان (بر بستر اتریوم) سود کسب کردند.

برای همین در نهایت تصمیم گیری در مورد خرید به شما وابسته است (که آیا ریسک پذیری لازم برای خرید ارز دیجیتال nft را دارید یا خیر).

حجم تقاضا برای nft چیست

بعضی از هنرمندان ان اف تی های خود را با قیمت میلیون ها دلار به فروش رسانده اند و این نشان می دهد که تقاضا برای این توکن بالا است.

اما این نمی تواند معیاری برای مشارکت در بازار باشد و بسیاری از ان اف تی ها با قیمت های بسیار کمتری به فروش می رسند.

چشم انداز ارز دیجیتال nft چیست

توکن ان اف تی چیست

از مهم ترین عوامل موفقیت پروژه توکن های ان اف تی، رشد سایر رمز ارزها می باشد. برای مثال اگر اتریوم بتواند به قیمت بالاتری دست پیدا کند ان اف تی ها نیز آینده روشن تری خواهند داشت.

سخن پایانی

در این متن تلاش شد تا اطلاعاتی در اختیار شما قرار گیرد تا با ان اف تی آشنا شوید و بدانید مزایای nft چیست و چه کاربردی دارد.

امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشد و بتوانید در صورت تمایل، موفق به سرمایه گذاری روی توکن های nft شوید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید