آیا می دانید کندل استیک چیست؟ کندل استیک به مجموعه ای از پترن ها گفته می شود که برای پیش بینی آینده بازار و تغییرات قیمت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد کندل ها در پیش بینی قیمت انواع رمز ارز، تریدرهای حرفه ای اهمیت بسیار زیادی به آن می دهند.

دقت نمایید که الگو های کندل استیک و نمودار های شمعی در خرید و فروش بسیار اهمیت ویژه ای دارند و در دوره های مختلف قیمت آن ها از 4 تا 10 میلیون تومان می باشد آموزش داده می شوند. بیت نوین آموزش کامل کندل استیک را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده است. به جای هزینه های میلیونی برای تهیه بسته های آموزشی که دقیقاً همین موارد را به شما آموزش می دهند می توانید تمام الگو ها و روند های مختلف را در همین بخش به زبان فارسی یاد بگیرید.

ممکن است نمودارهای شمعی برای شما هم مهم باشند، در این صورت اگر به دنبال بهترین انواع کندل ها در تحلیل تکنیکال و یا در خرید ارز دیجیتال هستید با بیت نوین در ادامه همراه باشید. زیرا که در ادامه سعی خواهد شد معنی انواع کندل ها و کاربرد آن ها (در تشخیص فرصت های جدید برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال) مورد بررسی قرار گیرد.

می توانید مقاله آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را مطالعه نمایید و سپس وارد مبحث کندل استیک شوید تا درک بهتری از آن داشته باشید.

نمودار شمعی چیست

نمودار شمعی راهکاری برای به نمایش گذاشتن اطلاعات مربوط به تغییرات قیمت در اختیار کاربران قرار می دهد تا در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعات جامعی را از پترن ها به دست آورند و جهت احتمالی حرکت قیمت ها در آینده را تشخیص دهند.

همه انواع کندل ها در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال متشکل از اجزایی هستند که به تحلیل فنی بازار و تفسیر تغییرات قیمت ها کمک خواهند کرد. اما در این مقاله تمرکز ما بیشتر بر چارت های روزانه خواهد بود که هر کدام با جزییات خود می توانند ترید روزانه را برای کاربران ساده تر کنند.

فرض کنید می خواهید اقدام به خرید ارز وینک نمایید، اولین چیزی که باید دقت نمایید کندل استیک می باشد چرا که باید روند سعودی یا نزولی بودن بازار را تشخیص دهید و سپس بتوانید تصمیم به گرفتن پوزیشن نمایید.

 

نمودار شمعی را از کجا بیابیم؟

برای اینکه بتوانید نمودار شمعی یا کندل استیک یک ارز دیجیتال مانند ارز slp را داشته باشید می توانید از ابزاری به نام تریدینگ ویو استفاده نمایید.

اگر اطالاعات دقیق در باره تریدینگ ویو ندارید می توانید مقاله مربوط به تریدینگ ویو چیست را مطالعه نمایید.

در تریدینگ ویو شما می توانید در یک تایم فریم خاص قیمت را در قالب کندل استیک مشاهده نمایید.

کندل استیک چیست – تشخیص ترندهای افزایشی

پترن هایی که پس از یک ترند کاهشی در بازار به وجود می آیند و سیگنال یک ریروس یا بازگشت قیمت ها به ترند افزایشی را به ما می دهند، با نام پترن های بولیش شناخته می شوند. این پترن ها به کاربر نشان می دهند که باید به فکر باز کردن یک پوزیشن بلند مدت برای کسب سود در زمان افزایش قیمت ها با شروع ترند افزایشی باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
استیبل کوین چیست

نمودار کندل استیک hammer

کندل استیک همر hammer

نمودار چکشی یکی از انواع کندل استیک ها می باشد که پس از یک کاهش طولانی در بازار شکل می گیرد. در انتهای ترند کاهشی می توان این نمودار را پیدا کرد. یک چکش نشان می دهد که اگر چه فشار یا تمایل بیشتری برای فروش در طول روز وجود داشته است، اما در نهایت به زودی تمایل برای خرید باعث خواهد شد تا قیمت ها به روند اولیه باز گردند. در این نمودار رنگ بدنه چارت می تواند متفاوت باشد و چکش های سبز نشان دهنده روند افزایشی سریع تر در مقایسه با چکش های قرمز هستند.

کندل استیک چکش وارونه

کندل استیک چکش وارونه

یک نمودار کندل استیک که کاربرد زیادی دارد و مشابه نمودار چکشی است، با نام چکش وارونه شناخته می شود و تنها تفاوت آن با نمودار چکشی در این است که گر چه ترند کاهشی طولانی است، اما انتهای ترند کوتاه است. این امر نشان دهنده این است که در ترند کاهشی نسبتا پر قدرت، اخیرا یک تمایل ضعیف برای خرید وجود داشته است که به موازات فشار برای فروش به وجود آمده و باعث شده است که ترند کاهشی شیب کمتری یافته و به اندازه کافی توان حفظ سرعت خود در کاهشی نمودن قیمت ها را نداشته است. در این حالت به دلیل افزایش حضور خریداران در بازار ممکن است که به زودی ترند بازار به تدریج به ترند افزایشی تغییر پیدا کند و خریداران کنترل بازار را در دست بگیرند.

بولیش انگلفینگ bullish engulfing

بولیش انگلفینگ bulish engulfing

نمودار کندل استیک بولیش انگلفینگ نموداری است که از دو نمودار شمعی تشکیل شده است. اولین کندل کوچک است و برای همین به رنگ قرمز نشان داده شده است، اما در کنار آن کندل بزرگ تری به رنگ سبز دیده می شود که آن را در بر گرفته است. نکته مهم این است که در این نمودار اگر چه دور دوم معاملات در قیمت پایین تری از دور اول شروع می شود، اما در نهایت بولیش بودن بازار باعث افزایش قیمت ها بیش از دور اول می شوند. که در نهایت باعث غلبه خریداران بر بازار خواهد شد.

piercing line

piercing line

این نمودار نیز متشکل از دو کندل است که یکی از آن ها یک کندل بلند و قرمز می باشد که به دنبال خود یک کندل بلند و طولانی را به همراه دارد. در این حالت بین دو کندل یک شکاف بزرگ وجود دارد که از زمان بسته شدن کندل اول تا باز شدن کندل دوم به چشم می خورد. این دو نمودار در کل نشان دهنده فشار برای خرید در کندل دوم هستند که باعث خواهد شد قیمت ها بیش از متوسط قیمت میله اول افزایش پیدا کنند.

انواع کندل ها – الگوی ستاره صبحگاهی

انواع کندل ها - الگوی ستاره صبحگاهی

ستاره صبح یکی از انواع کندل استیک ها است که نشانه ای از امید در بازار می باشد و ممکن است که بتواند ترند کاهشی در بازار را به پایان برساند. این نمودار در واقع سه کندل استیک است که یکی از آن ها کندل کوچکی در بین دو کندل دیگر می باشد که یکی از آن ها بلند و قرمز است و دیگری بلند و سبز می باشد. این کندل نشان می دهد که تمایل برای فروش در حال فرو نشستن است و امید می رود که بازار به ترند افزایش وارد شود.

این مطلب را از دست ندهید!
الگوی پین بار چیست

کندل سه سرباز سفید

کندل سه سرباز سفید

یکی دیگر از انواع کندل ها، نمودار کندل سه سرباز سفید three white soldier است که که طول سه بازه زمانی به وقوع می پیوندند. این کندل متشکل از یک کندل بلند سبز یا سفید است که باز و بسته شدن آن در رنج بیشتری از روزهای قبل خواهد بود. این یک سیگنال بولیش بسیار قوی در ترندهای کاهشی محسوب می شود و نشان می دهد یک پیشرفت پایدار پس از ترند کاهشی روی خواهد داد که به دلیل تمایل به خرید به وجود می آید.

انواع کندل استیک بیریش

حال که با انواع کندل استیک هایی که باعث افزایشی شدن بازار bullish خواهند شد آشنا شدید، باید مفهوم و معنی انواع کندل ها که بیریش bearish هستند را نیز بیاموزید. در این حالت تریدرها باید پوزیشن بلند مدت خود را در بازار ببندند و با پوزیشن های کوتاه سعی در کسب سود از ترند کاهشی شوند.

کندل مرد آویزان

کندل مرد آویزان

نمودار مرد آویزان معادل نمودار چکشی در ترند افزایشی است که دقیقا برعکس آن عمل می کند. این نمودار شکل مشابهی دارد، اما در انتهای یک ترند افزایشی شکل می گیرد و نشان می دهد که یک فروش خوب در طول روز با قیمت مناسب وجود داشته است که به دلیل وجود تعداد زیادی خریدار به وجود آمده بود. اما در نهایت خریداران کنترل بازار را از دست داده اند و فروشنده ها در بازار زیاد شده اند و برای همین قیمت ها کاهشی خواهند شد.

 

کندل ستاره دنباله دار

کندل ستاره دنباله دار

کندل ستاره دنباله دار یا کندل شوتیگ استار shooting star یکی دیگر از انواع کندل ها می باشد که بر عکس کندل inverted hammer کار می کند.

انواع کندل ها – بیریش انگلفینگ

انواع کندل ها - بیریش انگلفینگ

بیریش انگلفینگ bearish engulfing یکی دیگر از انواع کندل ها است که در انتهای یک ترند افزایشی روی خواهد داد و متشکل از دو کندل است که یکی از آن ها توسط کندل دوم در بر گرفته شده است و سیگنال یک پیک یا کاهش در تغییرات قیمت را به تریدر می دهد و در کل نشان دهنده ترند کاهشی در بازار خواهد بود. هر چه کندل دوم پایین تر برود، نشان دهنده شدت بیشتر ترند کاهشی خواهد بود. در واقع این کندل عکس کندل bullish engulfing عمل می کند.

کندل ستاره شامگاهی

کندل ستاره شامگاهی

کندل ستاره شامگاهی مانند کندل ستاره صبگاهی دارای سه کندل است که یکی از این کندل ها توسط دو کندل دیگر که یکی از آن ها قرمز و دیگری سبز رنگ است ساندویچ شده است. این کندل نشان دهنده ریورسال در یک ترند افزایشی است و هنگامی که کندل سوم قوی باشد، سود به دست آمده در کندل اول را نیز از بین خواهد برد.

 

کندل سه کلاغ سیاه

کندل سه کلاغ سیاه

در بیان معنی انواع کندل ها باید در این بخش اشاره ای به کندل سه کلاغ سیاه که به صورت three black crow نوشته می شود بنماییم. این کندل در بر دارنده سه کندل متوالی و بلند است که هر کدام در قیمتی شروع می شوند که کندل در روز قبل بسته شده است، اما تمایل به فروش باعث می شود که قیمت ها رشد کافی را نداشته و به طور مداوم کاهشی بمانند به گونه ای که هر یک از کندل ها در قیمتی پایین از دیگری بسته شود. تریدرها این پترن را نشانه ای از شروع یک ترند کاهشی در بازار در آینده نزدیک می دانند.

این مطلب را از دست ندهید!
وایت پیپر چیست

معنی انواع کندل ها – پوشش ابر سیاه

معنی انواع کندل ها – پوشش ابر سیاه

پوشش ابر سیاه که ترجمه فارسی و معنی کندل dark cloud candle می باشد، نشان دهنده یک ریورسال بیریش است که در آن یک ابر سیاه به پوشش کندل سبز روز قبل می پردازد و در نهایت قیمت ها در نقطه ای پایین تر از آخرین قیمت کندل قبل بسته می شوند. این نشان می دهد که کاهش در بازار به طور قطع به وقوع خواهد پیوست.

 

 انواع کندل ها در تحلیل تکنیکال – سایر کندل ها

در ادامه کندل های دیگر که نشان از بروز یک حالت استراحت در بازار یا ادامه ترند قبل دارند (و در بین معروف ترین انواع کندل ها در تحلیل تکنیکال قرار می گیرند) به شما معرفی خواهد شد. تاکید می شود که معنی انواع کندل ها که به آن ها اشاره خواهد شد این نیست که جهت ترند در بازار عوض می شود، بلکه این موارد عدم تغییر در جهت ترند قبل را نشان می دهند.

انواع کندل ها – کندل دوجی doji

انواع کندل ها – کندل دوجی doji

وقتی که بازار به طور متوالی در قیمت های مشابهی باز و بسته می شود، این می تواند نشان دهنده تلاش خریداران و یا فروشندگان برای خرید یا فروش به گونه ای باشد که در کل بازار را در یک حالت یکنواخت قرار دهد.

برای همین کندل دوجی doji یک سیگنال خنثی را در بازار به تریدر خواهد داد. البته این نمودار می تواند در پترن های ریورسال نیز دیده شود و به عنوان مثال در کندل های ستاره صبحگاهی و یا ستاره شامگاهی نیز دیده شود.

spinning top

spinning top

این یکی دیگر از کندل هایی است که نشانه ای از حالت خنثی در بازار محسوب می شود.

معنی انواع کندل ها – فالینگ تری متد

معنی انواع کندل ها – فالینگ تری متد

فالینگ تری متد یکی دیگر از کندل هایی است که نشان از ادامه ترند فعلی در بازار دارد. در این نمودار ما شاهد یک میله قرمز هستیم که با سه میله سبز رنگ دنبال شده است و پس از آن ها دوباره شاهد یک میله قرمز رنگ خواهیم بود.

رایزینگ تری متد

رایزینگ تری متد

در ادامه بیان معنی انواع کندل ها لازم به ذکر است که کندل رایزینگ تری متد raising three method تقریبا عکس فالینگ تری متد falling three method است و با سه میله احاطه شده در دو میله سبز رنگ به تریدرها سیگنال لازم را برای اتخاذ تصمیم مناسب می دهد.

 

امیدواریم که با توجه به مطالب گفته شده در این متن با انواع کندل ها که بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می گیرند آشنا شده باشید و بدانید که اهمیت انواع نمودار کندل استیک چیست و چگونه به ما کمک خواهند کرد تا به فعالیت به عنوان تریدر بپردازیم.
اگر با تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می خواهید تصمیم لازم را برای فعالیت به عنوان تریدر بگیرید، در صورت نیاز به خرید انواع ارز دیجیتال با پایین ترین کارمزد، صرافی ارز دیجیتال بیت نوین شرایطی را برای کاربران فراهم کرده است که امکان خرید و فروش انواع رمز ارز را با بهترین قیمت داشته باشند.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید