آیا می دانید وایت پیپر چیست؟ در صورتی که علاقه مند به تکنولوژی بلاکچین باشید، فرقی نمی کند که یک سرمایه گذار باشید یا یک توسعه دهنده و یا تریدر، عدم توجه به وایت پیپر یکی از بزرگ ترین اشباهاتی خواهد بود که ممکن است ضررهای زیادی بریتان به همراه داشته باشد.

تقریبا هر هفته یک بلاکچین با ارز دیجیتال جدید خود وارد بازار می شود که فناوری جدیدی را با خود به همراه آورده است و ممکن است که بتواند صنعت کریپتو را متحول کند.

هر یک از این ارزها وایت پیپر خاص خود را دارند که به شما این امکان را خواهند داد تا اطلاعات ارزنده ای را در ارتباط با آن ها به دست آورید.

علاوه بر این در گذشته، ارزهای معروفی مانند بیت کوین و اتر با یک وایت پیپر شروع شده اند که ممکن است مضمون وایت پیپر آن ها برایتان جالب باشد.

به همین دلیل بیت نوین قصد دارد در این متن نگاهی گذرا به این مبحث داشته باشد و به زبان ساده بگوید white paper چیست و چه ملاحظاتی را در خواندن آن باید در نظر بگرید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر هنوز اطلاعات دقیقی درباره توکن ندارید نیز می توانید ابتدا مقاله مربوط به توکن چیست را نیز مطالعه نمایید.

مهم ترین نکته در ارتباط با وایت پیپر

نگارش وایت پیپر در ارز دیجیتال و توکن

یاد گرفتن نحوه خواندن وایت پیپر مهم ترین نکته ای است که باید یاد بگیرید. هر فردی که قصد دارد در صنعت کریپتو وارد شود باید خواندن وایت پیپر را یاد بگیرد و برای مثال بداند که وایت پیپر چه بخش هایی دارد و چگونه آن ها را تفسیر کند.

نکته مهم: توجه داشته باشید که همه وایت پیپرها منطبق با واقعیت نیستند و همواره نمی توان به وایت پیپرها اعتماد کرد.

پروژه های بسیار زیادی هستند که به نظر خیلی خوب می رسند، زیرا که خیلی جذاب صحبت می کنند و فراتر از توان خود وعده می دهند، اما به دلیل این که توسط یک تیم توسعه دهنده معتبر پشتیبانی نشده اند به سرعت مانند هیزم خرد می شوند و شکست می خورند.

به همین خاطر است که در ادامه نگاهی به بخش های وایت پیپر در ارز دیجیتال و بیان نکاتی در مورد کاربرد و اهداف آن خواهیم کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
عرضه اولیه ارز دیجیتال

کاربرد وایت پیپر چیست

وایت پیپرها اسنادی هستند که به ذکر کاربردهای یک محصول و یا سرویس خدماتی می پردازند.

به همین دلیل نمی توان وایت پیپر را مختص به ارزهای دیجیتال دانست و این اسناد از گذشته های دور برای معرفی محصولات و خدمات مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند.

اما استفاده از وایت پیپر در ارز دیجیتال به دلیل نوظهور بودن ارزهای دیجیتال به چند سال گذشته باز می گردد.

امیدواریم با این تعریف ساده به خوبی متوجه شده باشید که white paper چیست و به عنوان یک سند به چه کاری می پردازد (معرفی یک محصول یا خدمت).

وایت پیپر چه بخش هایی دارد

کاربرد witepaper در ارز دیجیتال

بسیاری از افراد می پرسند که وایت پیپر چه بخش هایی دارد؟ در واقع قانون خاصی برای نوشتن وایت پیپر به عنوان یک سند مهم وجود ندارد و برای همین یک وایت پیپر ممکن است که بخش هایی داشته باشد که در وایت پیپر دیگر وجود نداشته باشد.

علاوه بر این باید بدانید که هر کسی می تواند یک وایت پیپر منتشر کند و محدودیت خاصی از نظر قانونی در این زمینه وجود ندارد.

اما نکته مهم این است: در حال حاضر وایت پیپرها بیشتر برای بازاریابی نوشته می شوند، تا به ارائه راه حل برای حل مشکلات موجود در صنعت کریپتو و یا هر مشکل دیگری بپردازند که نیاز به یافتن راه حلی برای آن می باشد.

حال که به مهم ترین تعاریف و نکات در ارتباط با وایت پیپرها اشاره شد، باید بگوییم که اگر چه نمی توان به طور کلی گفت که وایت پیپر چه بخش هایی دارد، اما بیشتر وایت پیپرها دارای بخش های زیر هستند:

1.      هدف این پروژه چیست؟

تقریبا همه وایت پیپرها دارای این بخش هستند و سعی می کنند تا در بیان اهداف خود به مباحث تکنیکی و دلیل ارائه رمز ارز مورد علاقه خود که می تواند یک توکن و یا کوین باشد اشاره کنند.

اما بسیاری از این وایت پیپرها در بر گیرنده اصطلاحات دست و پا شکسته تکنیکال و نام هایی هستند که رمز گشایی از این بخش را کار سختی خواهد کرد. برای همین شاید به سختی بتوانید موفق شوید در مورد ارزهای جدید موفق به رمز گشایی وایت پیپر (بدون کمک یک متخصص) شوید.

این مطلب را از دست ندهید!
انتقال تتر

نکته: اگر در نهایت متوجه نشدید که هدف پروژه چیست و از وایت پیپر سر در نیاوردید، دو حالت وجود دارد: یا پروژه به اندازه ای تکینیکی و پیشرفته است که شما از اهداف آن چیزی نمی فهمید، یا این که پروژه در حقیقت پوشالی است و به هیچ دردی نمی خورد.

در هر یک از این دو صورت، اگر پروژه جدید است، از نظر ما نباید در آن سرمایه گذاری کنید، تفاوتی نمی کند که مردم و کاربران در شبکه های اجتماعی چه می گویند، اگر یک متخصص به شما اطلاعات کافی ندهد و یا خود شما از وایت پیپر سر در نیاوردید به نظر عاقلانه است که در آن پروژه سرمایه گذاری نکنید.

2.      پرژوه گونه به هدف خود می رسد؟

یک وایت پیپر پس از این که به کاربران گفت که چه هدفی دارد، باید به طور معمول بگوید که چگونه می خواهد به هدف خود برسد.

بهترین وایت پیپرها به خوبی این بخش را توضیح می دهند و اطلاعات ارزنده ای در ارتباط با نحوه دست یافتن به اهداف خود در اختیار جامعه و علاقه مندان قرار می دهند.

نکته: اگر تا به حال یک وایت پیپر در ارز دیجیتال را مطالعه نکردید، توصیه می شود تا وایت پیپر بیت کوین را مطالعه کنید که به عنوان یک بیس می تواند به شما کمک کند تا بدانید یک سند واقعی به چه صورت است و چه موضوعاتی را شرح می دهد.

در نهایت اگر به پایان یک وایت پیپر رسیدید و هنوز نفهیده اید که چه هدفی دارد و چگونه می خواهد به هدف خود برسد، آن پروژه چندان بزرگ و مهم نخواهد بود (بر خلاف بیت کوین که پروژه بزرگ و خارق العاده ای بود.).

3.      این پروژه چه کار می کند؟

سوال سوم که یک وایت پیپر در ارز دیجیتال باید به آن پاسخ دهد این است که این پروژه چه کار می کند؟ به طور خاص برای مثال در مورد توکن ها، هر توکن ممکن است که برای کاربرد خاصی طراحی ساخته شده باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
استیبل کوین چیست

در این صورت اگر وایت پیپر داشته باشد باید بگوید که چه کار می کند و چه کاربردهایی دارد.

4.      چرا پرژوه نیاز به بلاکچین دارد؟

نکته مهم دیگر این است که قرار نیست همه پروژه ها با استفاده از توکن و یا کوین و یا با استفاده از بلاکچین برنامه نویسی شوند، روش های دیگری هم برای انجام فعالیت در دنیای دیجیتال وجود دارد و بهتر است در وایت پیپر ذکر شده باشد که به عنوان مثال چرا نیاز به عرضه یک توکن جدید با استفاده از بلاکچین می باشد.

اهمیت توجه در خواندن وایت پیپر

با توجه به بخش های وایت پیپر، در واقع می توان آن را یک گزارش و یا یک برگه که مشتکل از ایده ها می باشد معرفی نمود، که برای معرفی یک شرکت و یا مجموعه به کاربران نوشته شده است.

اما باز هم تاکید می شود که اگر چه وایت پیپرها برای ارائه اطلاعات تکنیکی و تخصصی توسعه یافتند، اما در حال حاضر بسیاری از وایت پیپرهای جدید بیشتر اسنادی برای بازاریابی و جذب کاربران در دنیای ارزهای دیجیتال می باشند و با دیگر روش های بازاریابی تفاوت خاص و زیادی ندارند.

همان طور که می دانید هر روزه به تعداد پروژه هایی وارد بازار می شوند افزوده می شود. بنابر این یکی از راه هایی که بتوانیم تشخصی دهیم که پروژه مورد نظر آینده دار است یا خیر خواندن وایت پیپر به شدت می تواند به ما کمک کننده باشد.

سخن آخر

با توجه به مطالبی که اختیار شما قرار گرفت امیدواریم به خوبی متوجه شده باشید که کاربرد وایت پیپر چیست یا این که چه بخش هایی باید داشته باشد. باز هم تاکید می شود که به طور حتم بهترین نقطه برای آشنایی با وایت پیپر در ارز دیجیتال استفاده از white paper بیت کوین می باشد (تا با ساختار یک سند واقعی آشنا شوید).

در پایان بیت نوین (به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال معتبر در داخل کشور)، امیدوار است که توانسته باشد ضمن ارائه طلاعات مفید به کلیه آحاد جامعه بهترین شرایط را برای خرید و فروش انواع ارز دیجیتال با کمترین کارمزد فراهم کند.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید