آیا می دانید که معاملات الگوریتمی چیست و چه اهمیتی دارد؟ معاملات الگوریتمی که با نام معاملات خودکار نیز شناخته می شوند از یک برنامه کامپیوتری برای ترید استفاده می نمایند که دستورات موجود در یک الگوریتم را برای انجام ترید دنبال می کند.

وجه متمایز معاملات الگوریتمی با معاملاتی که توسط انسان ها انجام می شود در سرعت بسیار بالای انجام این گونه معاملات با استفاده از برنامه نویسی و اجرای خودکار الگوریتم ها می باشد که در بعضی از موارد قابل مقایسه با سرعت انجام معاملات توسط انسان و سودی که از معاملات دستی به دست می آید نخواهد بود و به همین دلیل برای بسیاری از سرمایه گذاران از اهمیت برخوردار است.

در این گونه تریدینگ مجموعه ای از دستورالعمل های ریاضی و منطقی هستند که مدل ریاضی معامله الگوریتمی را مشخص می کنند و مولفه هایی مانند زمان و قیمت یا حجم مبادلات از مهم ترین فاکتورها در تعیین ویژگی های مدل مربوطه خواهند بود.

در این مقاله، بیت نوین به عنوان یکی از صرافی های برتر در کشور قصد دارد شما را با مشخصات و چگونگی انجام این معاملات آشنا کند تا بهتر به ماهیت این گونه تریدینگ پی برده و تصور بهتری در ارتباط با این که معامله الگوریتمی چیست و در چه استراتژی هایی امکان استفاده از آن وجود دارد به دست آورید.

معامله الگوریتمی چیست

معامله الگوریتمی نوعی از ترید است که در آن سعی می شود با استفاده از برنامه نویسی کامپیوتری و بدون دخالت انسان نسبت به انجام معامله تصمیم گیری های لازم صورت پذیرد و به همین دلیل نقش احساسات انسان ها در این گونه مبادلات کمتر می شود.

این امر باعث خواهد شد که در نهایت انجام معاملات نظام مند شده و فعالیت ها به حالت سیستمی در آید.

نکته مهم: ما قصد نداریم این گونه معاملات را تایید کنیم و یا سودآوری ان ها را برای کاربران تضمین نماییم. هدف ما تنها آگاهی بخشی به کاربران در ارتباط با ویژگی های این گونه مبادلات و مزایای احتمالی آن ها می باشد.

مثال تجربی از معاملات الگوریتمی چیست

فرض کنید که شما قصد داشته باشید وقتی قیمت یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین از یک محدوده ای پایین تر رفت به طور خودکار حجم خاصی از بیت کوین را خریداری کنید و در زمانی که قیمت خرید بیت کوین از یک عدد خاصی بیشتر شد حجم خاصی از بیت کوین های خود را در یک صرافی به فروش برسانید.

این مطلب را از دست ندهید!
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

در این حالت می توانید از معامله الگوریتمی برای تعیین حجم بیت کوین و چگونگی فروش آن استفاده کنید. این مثال ساده ای از استفاده از معاملات الگوریتمی می باشد که در خرید و فروش بیت کوین می توان از آن بهره برد.

البته برای سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم ، پولکادات ، دوج کوین ، ارز شیبا اینو ، ارز تتر ، ریپل و ارز سولانا یا سایر دارایی ها نیز می توانید از این مدل های ریاضی برای معامله استفاده کنید.

علاوه بر این توجه داشته باشید که الگوریتم های شما می توانند بسیار پیچیده تر باشند و برای مثال بر مبنای استفاده از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال کار کنند و یا با توجه به پرایس اکشن و یا مووینگ اوریج یا سایر مولفه ها اقدام به انجام مبادلات بنماید.

لازم به ذکر است که استفاده از پنل معاملات الگوریتمی تنها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نمی باشد و در بازارهای مالی دیگر مانند فارکس و بازار بورس و فرابورس هم ممکن است بتواند از آموزش معاملات الگوریتمی برای بهره بردن از ظرفیت های این روش برای خرید و فروش سهام و یا خرید و فروش ارزهای رایج مانند دلار و یورو با ثبت سفارش خودکار بهره مند شد.

همچنین در نظر داشته باشید که می توانید تمام ارز های مهم و محبوب را در بیت نوین خریداری نمایید یکی از این موارد خرید ارز وینک می باشد که به سادگی با بهترین قیمت می توانید به خرید این ارز بپردازید.

اگر نیاز به آموزش کامل خطوط حمایت و مقاوت نیز دارید می توانید مقاله خطوط حمایت و مقاومت را نیز مطالعه نمایید.

نحوه کار معامله الگوریتمی چیست

معاملات الگوریتمی ارز دیجیتال

در مثال بالا دیدید که به راحتی با مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین (و مقایسه آن با قیمت مدنظر شما برای خرید یا فروش بیت کوین)، الگوریتم می تواند به راحتی تصمیم گیری کند که موقع خرید با فروش بیت کوین رسیده است یا خیر.

اگر مدل ریاضی شما پیچیده تر باشد، الگوریتم مبتنی بر یک مقایسه ساده ریاضی نیست و پیچیده تر می شود.

برای مثال ممکن است که در معامله نیاز به مقایسه مووینگ اوریج moving average باشد. یا این که خطوط حمایت و مقاومت متعددی برای تصمیم گیری در هر حالت در نظر گرفته شده باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
شاخص ترس و طمع

همچنین می توانید با بررسی کندل استیک نیز بهترین تصمیم را برای گرفتن پوزیشن در نظر بگیرید برای اینکه بدانید کندل استیک چیست می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

اما در هر صورت مکانیزم کار معامله الگوریتمی به گونه ای است که دیگر نیازی به بررسی قیمت لحظه ای بیت کوین و یا قیمت لحطه ای ارزهای دیجیتال دیگر نخواهید داشت.

همچنین نیازی نیست به طور دستی اقدام به ثبت سفارش برای خرید ارز دیجیتال و یا فروش آن بنمایید. زیرا که الگوریتم ها به طور خودکار این کارها را برای تریدینگ انجام خواهند داد و با رسیدن قیمت لحظه ای بیت کوین (و یا هر ارز دیجیتال دیگری) به آستانه مورد نظر، ثبت سفارش یا عملیات پیش بینی شده انجام خواهد شد.

از ارز های دیجتال دیگری کی می توانید به خرید آن نیز بپردازید می توان از ارز slp نیز نام برد.

مزایای آموزش معاملات الگوریتمی چیست

شاید تا به حال برای شما روشن شده باشد که مزایای آموزش معاملات الگوریتمی چیست و در چه زمانی می تواند مفید واقع شود.

با این وجود چند نکته مهم در ارتباط با این شیوه را در ادامه برای شما ذکر خواهیم نمود:

  • با آموزش معاملات الگوریتمی می توانید ترید خود را در بهترین قیمت انجام دهید.
  • ثبت سفارش برای خرید یا فروش با استفاده از مدل های ریاضی به طور آنی و با دقت تمام انجام خواهد شد.
  • ریسک خطا در این معاملات بسیار کمتر است و تاثیر هیجانات افراد بر تصمیم گیری های آن ها کاهش خواهد یافت.

بهترین شرایط برای معامله الگوریتمی چیست

با توجه به نوع سرمایه گذاری بلند مدت و یا کوتاه مدت شرایط متفاوتی برای استفاده از این استراتژی و الگوریتم ها وجود دارد.

نکته مهم: بسیاری از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری ممکن است که در شرایطی از این معاملات به طور سیستماتیک استفاده کنند تا بهتر به کنترل شرایط بپردازند.

مدل های مبتنی بر دنباله روی از ترندها

بسیاری از معاملاتی که از الگوریتم ها استفاده می کنند از ترندها دنباله روی می کنند و به این منظور از اندیکاتورهای تکنیکال، تغییر در سطوح قیمت های ارزهای دیجیتال (یا سایر دارایی ها مانند سهام و ..) بهره می برند.

این گونه مدل ها ساده ترین و آسان ترین مدل هایی هستند (که به دلیل توجه به ترند و عدم نیاز به پیش بینی بازار و نوسانات قیمت در آینده)، به راحتی امکان پیاده سازی را دارند و برای همین پنل معاملات الگوریتمی در این حالت به راحتی قابل مدیریت است.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه ارز دیجیتال بخریم

مدل های مبتنی بر استفاده از فرصت ها

بعضی از مدل های ریاضی هستند که در الگوریتم ها بر مبنای استفاده از فرصت ها ایجاد شده اند و ممکن است برای مثال اقدام به خرید یک دارایی در یک بازار یا صرافی با قیمت کمتر بنمایند و با فروش آن در بازار دیگر با قیمت بالاتر از فرصتی (که به دلیل تفاوت قیمت در دو بازار وجود دارد) بهره ببرند.

نیازمندی های معاملات الگوریتمی چیست

آشنایی با برنامه نویسی کامپیوتری یکی از اولین پیش نیازهای ایجاد الگوریتم به منظور پیاده سازی استراتژی تریدینگ می باشد. در این حالت ممکن است که شما خودتان اقدام به برنامه نویسی بنمایید که البته به طور معمول کار ساده ای برای تریدرها نیست. به همین دلیل گاهی شرکت ها از یک تیم برنامه نویسی می خواهند تا الگوریتم را برای آن ها پیاده سازی کنند.

در موارد زیادی نیز تریدرها از نرم افزارهای پیش ساخته استفاده می کنند. در این حالت باید با آموزش معاملات الگوریتمی و آشنایی مرحله به مرحله با نحوه استفاده از این نرم افزارها و پنل معاملات الگوریتمی خود را برای بهره بردن از ظرفیت های تریدینگ خودکار آماده کنید.

یک نیازمندی دیگر اتصال به شبکه و پلتفرم های تردینگ می باشد. که در این حالت باید در پنل معاملات الگوریتمی امکان اتصال به پلتفرم ها پیش بینی شده باشد. داده های اولیه برای تحلیل و تصمیم گیری توسط الگوریتم ها نیز به طور معمول توسط پلتفرم های آنلاین در اختیار الگوریتم قرار خواهد گرفت.

سخن پایانی

در این متن تلاش شد با بیانی ساده به شما بگوییم معاملات الگوریتمی چیست و چه مزایای دارد. به طور حتم شما می توانید با آموزش معاملات الگوریتمی که گاهی به طور پیش ساخته در اختیار شما قرار می گیرند تجربه تریدینگ خودکار را داشته باشید.

صرافی بیت نوین امیدوار است تجربه خوبی از تریدینگ خودکار با استفاده از این الگوریتم ها (پس از دریافت آموزش های لازم) داشته باشید و موفق به کسب سود از ظرفیت های موجود در بازارهای مالی دیجیتال شوید.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید