آیا می دانید مارکت چپ چیست و با اهمیت آن در تصمیم گیری کاربران و تریدرهای حرفه برای سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال آگاه هستید؟

مارکت کپ به ارزش بازار یک دارایی گفته می شود و می تواند بین المللی مورد استفاده قرار گیرد تا به عنوان مثال ارزش کل ارزهای دیجیتال موجود در دنیا را به ما بگوید.

برای مثال در مورد بیت کوین (که یکی از دارایی های شناخته شده است)، مارکت کپ به معنی ارزش کل بیت کوین های موجود در سرتاسر دنیا است که در حال حاضر در اختیار مردم و افراد حقیقی یا حقوقی مانند شرکت ها و موسسات مالی قرار دارند.

بیت نوین قصد دارد در این متن به بررسی مارکت کپ ارز دیجیتال بپردازد و نقش آن در تصمیم گیری سرمایه گذاران برای خرید یک ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهد. در این راستا لیستی از مارکت کپ رمز ارزهای برتر موجود در بازار در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر نیاز به خرید تتر دارید و قیمت تتر برای شما اهمیت دارد و می خواهد در صرافی ها اقدام به معامله کنید بهترین قیمت تتر را در بیت نوین می توانید تهیه نمایید.

مفهوم واژه مارکت کپ چیست؟

عبارت مارکت کپ در واقع یک عبارت فارسی نیست و بر گرفته از یک عبارت انگلیسی است که به صورت market cap نوشته می شود.

به خوبی می دانید که کلمه مارکت یا market در فارسی به معنی کلمه بازار است که در همه جای ایران مورد استفاده قرار می گیرد (جالب است بدانید که در گذشته های دور کلمه بازار به زبان های اروپایی نیز وارد شده است و هنوز هم در مواردی استفاده می شود).

اما کلمه کپ که به صورت cap نوشته می شود کوتاه شده کلمه capitalization می باشد که به معنی سرمایه یا جمع مبلغ سرمایه می باشد.

با توجه به معنی هر یک از لغات ذکر شده در بالا می توان معنی مارکت کپ را به فارسی به صورت “جمع مبلغ سرمایه بازار” ترجمه کرد. با توجه به این که عبارت “جمع مبلغ سرمایه بازار” کمی طولانی است، به طور خلاصه به آن “ارزش بازار” گفته می شود.

با توجه به گفته های بالا مارکت کپ همان ارزش بازار است که شاید برای بارها در اخبار تلویزیونی یا روزنامه های اقتصادی نام آن را شنیده باشید (توجه داشته باشید که ارزش بازار در علم اقتصاد بسیار مهم است و علاوه بر ارزهای دیجیتال در بازار بورس و فرابورس برای سهام شرکت ها و سایر ارزها نیز استفاده می شود).

مارکت کپ سهام شرکت ها چیست؟

هر شرکتی که در قالب سهامی در بورس و فرابورس عرضه می شود تعدادی سهام دارد که هر سهام آن دارای قیمت خاص خود در بازار می باشد.

فرمول محاسبه ارزش بازار سهام یک شرکت:

ارزش بازار سهام یک شرکت در واقع حاصل ضرب قیمت هر سهام در کل سهام های آن شرکت است (با این حساب هر چه یک شرکت بزرگ تر باشد به معنی این است که ارزش بازار یا مارکت کپ آن بیشتر است).

همین مثال دقیقا در مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم ، بایننس کوین ، تتر … نیز صدق می کند که در بخش بعد به آن پرداخته خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید!
آربیتراژ ارز دیجیتال چیست

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

مارکت کپ در ارز دیجیتال چیست

حال که می دانید ارزش بازار سهام یک شرکت چیست (و یا به بیان دیگر کل سرمایه یک شرکت که در قالب سهام عرضه شده است چه میزان ارزش دارد)، برای شما پی بردن به مارکت کپ ارز دیجیتال راحت تر خواهد بود.

خوشبختانه مارکت کپ ارز دیجیتال (بر خلاف بسیاری از مفاهیم و اصطلاحات مرتبط با ارزهای دیجیتال) مفهوم پیچیده ای نیست و به معنی ارزش کل ارزهای دیجیتال موجود در بازار است.

یک مثال مهم در مورد مارکت کپ

برای این که موضوع برای شما کاملا روشن شود اجازه بدهید تا بیت کوین را برای شما مثال بزنیم و مارکت کپ آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بیت کوین اولین و پر ارزش ترین رمز ارز موجود در بازار است که بخش اعظم دارایی های سرمایه گذاران را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر قیمت بیت کوین در بازه قیمتی بین 40 هزار تا 60 هزار دلار در نوسان است.

در این مثال ما فرض می کنیم که قیمت بیت کوین برابر با 50 هزار دلار باشد. مارکت کپ بیت کوین برابر با است با قیمت هر واحد بیت کوین ضرب در تعداد کل واحدهای بیت کوین (که در کل دنیا در اختیار سرمایه گذاران و مردم و شرکت ها و موسسات مالی) قرار دارد.

تعداد کل واحدهای بیت کوین چقدر است؟

برای این که بتوانید مارکت کپ ارز دیجیتال مد نظر خود را حساب کنید باید تعداد واحدهای در گردش آن را بدانید.

تعداد واحدهای در گردش بیت کوین در حال حاضر برابر با حدود 18.842 میلیون واحد است و برای همین مارکت کپ بیت کوین برابر با حاصل ضرب عدد بالا (هجده میلیون و هشتصد و چهل و دو هزار)، در 50 هزار دلار می شود که عددی در حدود هزار میلیارد تومان خواهد شد.

نکته مهم: تعداد واحدهای در گردش ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند و حتما به این عدد توجه داشته باشید.

با توجه به مثال بالا می توان گفت که ارزش کل بیت کوین هایی که در سرتاسر دنیا وجود دارد برابر با حدود هزار میلیارد دلار است. اما یک سوال وجود دارد و آن هم این که آیا مارکت کپ بیت کوین ثابت است یا این که با نوسان همراه است؟

نگاهی به نوسانات مارکت کپ

مارکت کپ بیت کوین

با توجه به این که قیمت بیت کوین (به طور کلی قیمت ارزهای دیجیتال دیگر به جز استیبل کوین ها) به طور مداوم در نوسان است مارکت کپ یا ارزش بازار آن ها نیز به طور دائم در تغییر می باشد و برای همین ارزش بازار بیت کوین گاهی به کمتر از هزار میلیارد دلار می رسد و گاهی نیز به بیش از 1000 میلیارد دلار می شود.

 چند نکته مهم در مورد مارکت کپ:

چند نکته مهم در ارتباط با ارزش کل بازار مهم هستند. یک مورد از آن ها در مورد تغییرات مارکت کپ ارز دیجیتال از ده سال پیش تا به حال است و مورد دیگر نیز مقایسه مارکت کپ ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کل دارایی های دیگر است.

این مطلب را از دست ندهید!
آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تغییرات مارکت کپ ارز دیجیتال در 10 سال گذشته

حدود ده سال پیش ارزش بازار ارزهای دیجیتال کاملا ناچیر بود و در حد چندین میلیون دلار بود. در واقع در آن زمان یک نفر می توانست کلیه بیت کوین های موجود در بازار را با سرمایه خود خریداری کند.

اما در حال حاضر ارزش بازار ارزهای دیجیتال هزاران برابر بیشتر شده است و ثروتمندترین شرکت های بین المللی هم نمی توانند کلیه ارزهای موجود در بازار را خریداری کنند (به خصوص در مورد بیت کوین امکان خرید همه بیت کوین های موجود در بازار برای کسی وجود ندارد).

مقایسه مارکت کپ ارز دیجیتال و سایر دارایی ها

همه ما می دانیم که علاوه بر بیت کوین (و سایر رمز ارزها) در دنیا دارایی های دیگری مانند سهام شرکت ها ، طلا ، نقره ، و یا ارزهایی مانند دلار و یورو وجود دارند که در اختیار موردم یا موسسات مالی قرار داشته و قابل خرید یا فروش هستند.

مقایسه بین ارزش بازار هر یک از این دارایی ها می تواند در جای خود جالب باشد و علاوه بر این امکان استفاده از آن برای تحلیل بازار نیز وجود دارد. برای مثال در صورتی که ارزش کل سهام شرکت های بزرگی مانند آمازون و یا مایکروسافت و سایر کشورهای بزرگ را با ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال مقایسه کنید خواهید دید که به عنوان مثال مارکت کپ بیت کوین چند برابر بیش از ارزش کل سهام هر یک از این شرکت ها است.

نکته: ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال حتی از بودجه سالانه بسیاری از کشورهای دنیا نیز بیشتر شده است.

توتال مارکت کپ چیست

توتال مارکت کپ چیست در ارز دیجیتال

توتال یک کلمه انگلیسی است که به صورت total نوشته می شود و در صورت آشنایی اولیه با زبان انگلیسی می دانید که توتال به معنی نهایی، کل یا مجموع می باشد. به همین دلیل می توان توتال مارکت کپ را به معنی ارزش کل بازار دانست (این عبارت در منابع داخلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد).

ما در بخش های بعد در مورد نقش رتبه بندی مارکت کپ ارزهای دیجیتال و میزان ریسک پذیری آن ها در بازار صحبت خواهیم کرد.

رتبه بندی رمزارزهای برتر

در بالا اشاره ای به ارزش کل همه بیت کوین های موجود در سرتاسر دنیا شد. سایر رمز ارزها ارزش بازار کمتری در مقایسه با بیت کوین دارند (حتی تعدادی از آن ها مارکت کپ چند میلیون دلاری و حتی کمتر دارند).

در مورد رمز ارزها توجه به مارکت کپ (به دلیل امکان پی بردن به ریسک پذیری هر یک از آن ها) بسیار مهم است و بسیاری از تریدرهای حرفه ای به این نکته توجه زیادی می کنند. برای همین ما در ادامه به مارکت کپ تعدادی از این رمز ارزها اشاره خواهیم نمود تا بهتر بتوانید با نحوه مقایسه رمزارزها با توجه به مارکت کپ آن ها آشنا شوید.

مارکت کپ اتریوم

اتریوم دومین رتبه را از نظر ارزش بازار یا مارکت کپ در بازارهای مالی دیجیتالی دارد و با توجه به جدول رتبه بندی رمزارزهات حدود 17 درصد بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده (در حال حاضر در مهرماه 1400 ارزش کل بازار یا مارکت کپ اتریوم حدود 400 میلیارد دلار برآورد می شود).

این مطلب را از دست ندهید!
کپی تریدینگ چیست

مارکت کپ دوج کوین

دوج کوین یکی از رمز ارزهایی است که شاید در مورد آن زیاد شنیده باشید. اما نکته جالب این است که ارزش بازار دوج کوین یا مارکت کپ آن تنها حدود یک درصد ارزش کل بازار است و این ارز دیجیتال با مارکت کپ حدود 30 میلیارد دلار در حال حاضر در رتبه 10 بازار در رنکینگ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

حال که به ارزش بازار بیت کوین، اتریوم و دوج کوین اشاره کردیم. در یک جدول لیست بهترین ارزهای دیجیتال و رتبه بندی آن ها با توجه به مارکت کپ در اختیار شما قرار گرفته است. این جدول امکان مقایسه بهتر مارکت کپ را برای شما فراهم خواهد نمود.

 

ارزش بازار به دلار در 22 ام مهرماه 1400(چهاردهم اکتبر 2021) مارکت کپ رمز ارزها
1094 میلیارد دلار (45 درصد ارز توتال مارکت کپ) مارکت کپ بیت کوین btc
428 میلیارد دلار (17 درصد توتال مارکت کپ) مارکت کپ اتریوم eth
78 میلیارد دلار مارکت کپ بایننس کوین BNB
71 میلیارد دلار مارکت کپ کاردانو ADA
68 میلیارد دلار مارکت کپ تتر USDT
53 میلیارد دلار مارکت کپ ریپل XRP
44 میلیارد دلار مارکت کپ ارز سولانا SOL
41 میلیارد دلار مارکت کپ پولکادات DOT
32 میلیارد دلار مارکت کپ یو اس دی کوین USDC
30 میلیارد دلار (حدود یک درصد ارزش بازار) مارکت کپ دوج کوین DOGE
15 میلیارد دلار مارکت کپ یونی سواپ UNI
14 میلیارد دلار مارکت کپ ترا Terra

 

اهمیت مارکت کپ چیست

مارکت کپ در تحلیل بنیادی و تعیین بسیاری از شاخص ها و ارزیابی ریسک پذیری رمز ارزها تاثیر بسیار زیادی دارد و می توان گفت که ارزهایی که دارای مارکت کپ بالاتری هستند (مانند بیت کوین و اتریوم یا کاردانو) ریسک پذیری کمتری برای سرمایه گذاری در مقایسه با سایر رمز ارزها دارند.

اما اهمیت مارکت کپ تنها مربوط به ارزهای دیجیتال نیست و در کل بازارهای مالی و از جمله فارکس نیز به این فاکتور توجه بسیار زیادی می شود.

نکته مهم: مقایسه توتال مارکت کپ دارایی های دیجیتال با ارزش کل بازار دارایی های جهان معانی بسیار  ظریفی در خود دارد که می تواند حتی به پیش بینی بازارهای مالی به عنوان یک مولفه مهم کمک کند.

ما از توضیح بیشتر در این مورد خودداری می کنیم و امیدواریم بتوانید با استفاده از اطلاعات داده شده و با آشنایی بیشتر با رمز ارزها امکان یک سرمایه گذاری موفق در بازارهای مالی را داشته باشید.

در پایان باید اشاره شود که بیت نوین به عنوان یکی از سایت های معتبر برای خرید و فروش ارز دیجیتال تلاش کرده است ضمن فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای دسترسی کاربران ایرانی به بازارهای دیجیتال امکان خرید و فروش بیت کوین ، اتریوم و رمزارزهای برتر را برای شما فراهم کند.

امید بیت نوین بر این است که شما هم مانند بسیاری از شهروندان ایرانی بتوانید با استفاده از این سامانه موفق به تریدینگ انواع رمز ارز با کمترین کارمزد شوید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید