عرضه اولیه ارز دیجیتال توسط توسعه دهندگان، شرکت ها و پلتفرم هایی صورت می پذیرد که قصد جمع آوری پول برای راه اندازی یک شبکه جدید یا راه اندازی یک اپلیکیشن و ارائه خدمات جدید بر بستر فناوری بلاکچین دارند.

عرضه اولیه با نام مخفف ICO شناخته می شود و تا حدودی مانند عرضه اولیه سهام است، با این وجود این دو تفاوت های زیادی با هم دارند. بیت نوین قصد دارد شما را در ادامه با عرضه اولیه رمزارزها آشنا کند و نگاهی به تاریخچه عرضه اولیه رمزارزهای شناخته شده بپردازد.

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست

عرضه اولیه ارز دیجیتال در انگلیسی به صورت Initial coin offering نوشته می شود و ترجمه دقیق تر آن “عرضه اولیه کوین” می باشد و می توان آن را به طور خلاصه با ICO نشان داد.

در این فرایند سرمایه گذاران علاقه مند به خرید ارز دیجیتال سعی می کنند با خرید توکن های عرضه شده به حمایت از پلتفرم یا شرکت عرضه کننده این رمزارزها پرداخته و مقدمات رشد آن پلتفرم را فراهم کنند. سرمایه گذاران همچنین با استفاده از این توکن ها خواهند توانست از محصولات و یا خدمات شرکت عرضه کننده آن استفاده کنند و یا اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مالی بنمایند. لازم به ذکر است ICO شباهت هایی با IPO دارد.

در ادامه چند سوال مهم در ارتباط با عرضه اولیه ارز دیجیتال پاسخ داده خواهد شد:

چه  شرکت هایی اقدام به عرضه اولیه ارز دیجیتال می کنند؟

عرضه اولیه رمزارز در بیشتر موارد توسط استارت آپ ها صورت می پذیرد.  استارت آپ ها قصد دارند با عرضه اولیه محصولات و خدمات خود را (که به طور معمول با فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال مرتبط است) عرضه کنند.

تفاوت ICO و عرضه اولیه سهام در چیست؟

ICO را می توان شبیه عرضه اولیه سهام دانست. اما ICO ها در مواردی می توانند برای استفاده از خدمات و یا محصولات استفاده شوند.

آیا خرید رمزارز در عرضه اولیه سودآور است؟

دیده شده است که بعضی از رمز ارزهایی که عرضه اولیه شده و توسط سرمایه گذاران خریداری شده اند سود هنگفت و غیر قابل تصوری را برای تریدرها به همراه داشته اند. با این وجود در مواردی هم دیده شده است که این عرضه ها نوعی کلاهبرداری بوده و باعث شده اند تا کاربران پول خود را در فضای مجازی از دست بدهند.

تعدادی دیگر از ICO ها هم بوده اند که اگرچه کلاهبرداری در آن ها صورت نگرفته است، اما عملکرد ضعیفی داشتند و نتوانستند برای سرمایه گذاران سود زیادی به همراه داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید!
توکن چیست

چگونه می توان در ICO مشارکت نمود؟

برای این که بتوانید در عرضه اولیه ارز دیجیتال مشارکت کنید به طور معمول لازم است در ابتدا دانش کافی در مورد نحوه استفاده از ارزهای دیجیتال به دست آورید (علاوه به این باید با صرافی های ارز دیجیتال و والت ها آشنا شوید).

ما در مقالات بهترین والت های ارز دیجیتال و بهترین سایت های خرید و فروش ارز دیجیتال تلاش کرده ایم نکاتی را بیان کنیم که در صورت عدم آشنایی با بازارهای مالی می تواند برای شما مفید واقع شود.

آیا قانون خاصی برای عرضه اولیه ارز دیجیتال وجود دارد؟

بیشتر عرضه های اولیه از قانون خاصی پیروی نمی کنند و نمی توان به طور دقیق در مورد شکست و یا موفقیت آن ها در آینده نظر داد. به همین دلیل است که کاربران باید هنگام مشارکت در عرضه اولیه کاملا محتاط باشند و با هوشیاری تمام در مورد انواع عرضه اولیه تحقیق کنند تا بهترین گزینه را برای مشارکت پیدا نمایند.

 

نکته مهم:

عرضه اولیه رمزارزها به طور معمول تابع قانون خاصی نبوده و کسی بر آن ها نظارت نمی کند. اما در مواردی کمیته SEC می تواند در عرضه اولیه دخالت کند.

برای مثال سازندگان تلگرام در سال 2018 و 2019 حدود 1.7 میلیارد دلار در عرضه اولیه جمع آوری کردند، اما SEC در یک اقدام اضطراری با ادعای فعالیت غیرقانونی تیم توسعه این پلتفرم به طور موقت مانع ادامه ICO شد.

پس از آن نیز در ماه مارس سال 2020 میلادی یک دادگاه در آمریکا یک حکم اولیه مبنی بر بازگرداندن 1.2 میلیارد دلار به سرمایه گذاران توسط تلگرام داد و این شرکت را 18.5 میلیون دلار جریمه کرد.

نحوه عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال چگونه است رایگان

وقتی یک استارت آپ قصد دارد یک رمز ارز جدید را به بازار عرضه کند، به طور معمول یک وایت پیپر white paper منتشر می کند و در آن در مورد پروژه خود توضیح می دهد.

در وایت پیپر توضیحاتی در ارتباط با هدف از اجرای پروژه و میزان پول مورد نیاز برای اجرای پروژه یا تعداد توکن هایی که عرضه خواهد شد داده می شود. پس از آن عرضه اولیه ارز دیجیتال انجام می شود و زمان و نحوه اجرای آن توسط استارت آپ مربوطه به اطلاع سرمایه گذاران می رسد.

عرضه اولیه به صورت یک کمپین راه اندازی می شو و در طول آن علاقه مندان و حامیان این کمپین اقدام به خرید توکن ها و یا رمزارزها با استفاده از ارزهایی مانند دلار (یا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم) می نمایند.

این مطلب را از دست ندهید!
استیکینگ ارز دیجیتال چیست

آیا عرضه اولیه ارز دیجیتال به اهداف خود خواهد رسید؟

لازم به ذکر است که همواره کمپین هایی که برای عرضه اولیه ارزهای دیجیتال برگزار می شود به اهداف اولیه خود نمی رسند.

به بیان دیگر در صورتی که حداقل سرمایه مورد نیاز با عرضه اولیه رمز ارز جمع آوری نشود (و کمپین راه اندازی شده به اهداف خود نرسد)، امکان دارد که پول سرمایه گذاران به آن ها برگشت داده شود.

نحوه خرید در عرضه اولیه ارز دیجیتال

شما برای این که در یک عرضه اولیه اقدام به خرید ارز دیجیتال کنید، ابتدا باید با فضای حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال آشنا شوید. در اغلب موارد برای این که موفق به خرید رمز ارز در عرضه اولیه شوید، باید در قبال آن یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین یا اتریوم را پرداخت کنید و به این منظور باید یک والت ارز دیجیتال داشته باشید که ارزهای خود را در آن ذخیره کنید.

چگونه می توان از عرضه اولیه ارز دیجیتال آگاه شد؟

یک سوال مهم این است که سرمایه گذاران چگونه می توانند از عرضه اولیه ارزهای دیجیتال آگاه شوند. نمی توان راهکار خاصی برای آگاهی از برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال پیشنهاد کرد. اما می توانید با مطالعه در ارتباط با اخبار پروژه های جدید (که در فضای مجازی منتشر می شوند) از این رویدادها آگاه شوید.

البته سایت هایی هم هستند که زمان شروع عرضه اولیه ارزهای دیجیتال را برای آگاهی کاربران و سرمایه گذاران لیست می کنند.

آیا با عرضه اولیه ارز دیجیتال می توان ثروتمند شد؟

ICO ها می توانند یک فرد را به سرمایه میلیون دلاری برسانند و مثال های زیادی از این دست دیده شده است که فرد به میلیاردها تومان سرمایه دست یافته است. اما از سوی دیگر ممکن است که هیچ سودی برای سرمایه گذار به دنبال نداشته باشند.

برای مثال در سال 2017 حدود 435 عرضه اولیه ارز دیجیتال با موفقیت برگزار شد که هر کدام به طور متوسط حدود 12 میلیون دلار پول جذب کردند. می توان گفت در مجموع در سال 2017 میلادی بیش از 5 میلیارد دلار پول سرمایه گذاری شد.

حدود 1.5 میلیارد دلار از این مبلغ توسط 25 عرضه اولیه برتر جمع آوری شد و در نهایت سرمایه گذاران حدود 13 برابر دارایی خود به دلار سود کردند.

این مطلب را از دست ندهید!
الگوی جعلی چیست

خلاصه: می توان گفت که عرضه اولیه رمزارز خط مقدم صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتال است و برای همین چالش ها و ریسک ها خود را به همراه دارد (در عین حال فرصت های غیرقابل تصوری را برای سرمایه گذاران فراهم خواهد نمود).

مثال هایی ازعرضه اولیه ارز دیجیتال

هر چه بازار ارزهای دیجیتال بزرگ شده و گسترش نفوذ فناوری بلاکچین بیشتر می شود، عرضه اولیه ارز دیجیتال نیز رشد بیشتری پیدا می کند. بررسی مثال هایی از این عرضه ها می تواند به شما کمک کند تا دید بهتری در مورد این رویدادها و سودآوری آن ها به دست آورید.

عرضه اولیه ارز دیجیتال اتریوم که در سال 2014 صورت گرفت یکی از اولین ICO هایی بود که موفق شد در مدت 42 روز بیش از 18 میلیون دلار جمع کند.

اتریوم یک عرضه اولیه استثنایی داشت و با بهره بردن از فناوری برنامه های غیرمتمرکز dapps توانست رشد زیادی بنماید. به گونه ای که در ابتدا قیمت اتر زیر یک دلار بود و این قیمت در سال 2020 (24 سپتامبر) با قیمت چند صد دلاری مبادله شد.

یک مثال دیگر عرضه اولیه نئو می باشد. در سال 2015 یک عرضه اولیه در دو فاز توسط شرکت antshares (که بعدها نام برند خود را به نئو تغییر داد) برگزار شد. اولین فاز عرضه در ماه اکتبر سال 2015 به پایان رسید. دومین فاز نیز در سپتامبر سال 2016 میلادی برگزار شد.

در آن زمان نئو حدود 4.5 میلیون دلار سرمایه جمع کرد. در حالی که این پول که در عرضه اولیه توسط نئو جمع آوری شد چندان زیاد نیست، اما در عوض سود بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران به همراه داشت. قیمت نئو در زمان عرضه اولیه حدود 0.03 دلار بود و در پیک معاملات قیمت آن به حدود دویست دلار هم رسید.

نکته: همواره عرضه هایی که بیشترین پول را جمع می کنند بیشترین سود را به همراه ندارند.

سخن پایانی

اطلاعاتی که در این جا در اختیار شما قرار گرفت برای آشنایی اولیه با ICO ها بود و به طور حتم در صورتی که قصد مشارکت در این رویدادها با سرمایه گذاری در ICO را دارید باید به طور حرفه ای با فناوری بلاکچین آشنا شوید.

در پایان باید تاکید کنیم که مشارکت در عرضه اولیه ارز دیجیتال ریسک بسیار بالایی دارد و بیت نوین قصد ندارد افراد مبتدی را تشویق به مشارکت در عرضه اولیه یا ICO بنماید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید