آیا می دانید شیت کوین چیست و انواع آن کدام است و یا این که چرا به بعضی از آلت کوین ها شیت کوین گفته می شود؟

امروزه استفاده از عبارت شیت کوین به دلیل رشد چشمگیر تمایل خریداران به سرمایه گذاری روی ارزهایی مانند دوج کوین و ارز شیبا اینو به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است و بسیاری از کاربران می خواهند بدانند که چرا نام گروهی از رمز ارزها شیت کوین است و آیا سرمایه گذاری و خرید و فروش آن ها سود آور است یا بهتر است روی ارزهای دیگر مانند بیت کوین و اتر سرمایه گذاری کنند.

بیت نوین قصد دارد در این متن شما را با دلیل انتخاب نام شیت کوین برای گروهی از رمز ارزها و ویژگی هایی که دارند آشنا کند و در صورت نیاز به سرمایه گذاری روی آن ها به چند نکته مهم برای داشتن یک سرمایه گذاری سودآور اشاره کند.

در صورتی که به دنبال این هستید که بدانید چگونه شیت کوین بخریم و یا بهترین آن ها برای خرید کدام است در این بخش از آموزش خرید و فروش ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

شیت کوین چیست

عبارت شیت کوین در انگلیسی به صورت shitcoin نوشته می شود و متشکل از دو کلمه انگلیسی shit و coin می باشد. شما با معنی کلمه coin در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال آشنا هستید و نیازی به توضیح در ارتباط با معنی کوین نیست، اما ممکن است نیاز باشد در ارتباط با کلمه shit توضیح کوتاهی بدهیم.

شیت کوین Shitcoin

شیت در انگلیسی در کاربردهای مختلفی استفاده می شود، حتی می توان آن را نوعی فحش یا توهین دانست، اما در از نظر مفهوم می توان آن را به معنی چیز بی ارزش تفسیر نمود. با توجه به این تعریف می توان متوجه شد که تعریف شیت کوین چیست و چرا از این نام استفاده شده است.

در واقع shitcoin به رمز ارزهایی گفته می شود که ارزش زیادی ندارند (برای مثال ارزش دوج کوین زیر یک دلار است و چند هزار تومان بیشتر نیست). علاوه بر کم بودن ارزش شیت کوین ها به این نکته توجه داشته باشید که این رمز ارزها برای هدف خاصی توسعه نیافته اند (ما ضمن مقایسه آلت کوین ها و شیت کوین ها در بخش بعد در این مورد صحبت بیشتر خواهیم کرد).

تفاوت آلت کوین و شیت کوین چیست

شیت کوین ها به گروهی یا زیر مجموعه ای از آلت کوین ها گفته می شود. می توان آلت کوین ها را به دو دسته تقسیم کرد که یک دسته از آن ها برای هدف خاصی مانند ارائه خدمات مورد استفاده قرار گیرند (ما در مقاله مربوط به آلت کوین ها به طور کامل در مورد ویژگی های آلت کوین ها صحبت کرده ایم).

اما یک دسته از آلت کوین ها کاربرد خاصی ندارند و شبکه بلاکچین آن ها برای هدف خاصی توسعه نیافته است.

آلت کوین های هدفمند

شیت کوین و آلت کوین تفاوت

در بالا گفته شد که یک دسته از آلت ها هدفمند هستند و به دنبال اجرای پروژه خاصی برای اهداف مختلف می باشند. از جمله این آلت کوین ها می توان اتریوم و پولکادات یا ارز تتا را نام برد که با هدف خاصی راه اندازی شده اند.

این مطلب را از دست ندهید!
استیبل کوین چیست

برای مثال اتریوم برای استفاده از قراردادهای هوشمند و راه اندازی اپلیکیشن ها و یک شبکه بلاکچین قدرتمند راه اندازی شد. یا این که پولکادات سعی دارد یک شبکه بلاکچین مقیاس پذیر را راه اندازی کند. یا ارز تتا هدف خود را راه اندازی زیر ساخت های لازم برای به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی قرار داده است.

نکته: در صورت علاقه می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از آلت کوین های هدفمند به نوشته های مربوط به اتریوم یا پولکادات و ارز تتا مراجعه کنید تا با اهداف شبکه های بلاکچین آن ها بیشتر آشنا شوید.

مثال های بالا به خوبی نشان خواهد داد که تعدادی از ارزهای دیجیتال هدف خاصی برای ارائه خدمات به جامعه دنبال می کنند. یک نکته مهم در ارتباط با این آلت کوین این است که هدفمندی آن ها می تواند باعث افزایش ارزش آلت کوین های هدفمند و کاربردی (مانند اتر، سولانا و یا تتا) در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال شود.

سایر آلت کوین ها

به جز آلت کوین های هدفمند (که شبکه بلاکچین آن ها برای اهداف خاصی راه اندازی شده است) می توان سایر آلت کوین ها را شیت کوین دانست.

در واقع شیت کوین ها (مانند دوج کوین) کاربردهای مهمی که اسمارت کنتراکت ها دارند و در ارزهایی مانند اتر یا دات و ارز تتا دیده می شود ندارند (شاید بدانید که دوج کوین به عنوان یک شوخی راه اندازی شده است).

چگونه بفهمیم یک آلت کوین هدفمند است یا خیر؟

یک سوال دیگر این است که چگونه می توانیم بفهمیم یک آلت کوین هدفمند است یا خیر؟ برای دست یافتن به پاسخ این سوال می توانید نگاهی به وایت پیپر ارز دیجیتال بیندازید. زیرا که به طور معمول در وایت پیپر ارزهای دیجیتال اشاره ای به اهداف راه اندازی شبکه و کاربردهای آن خواهد شد.

وایت پیپر شیت کوین ها به طور معمول اهداف کاربردی خاصی برای آن ها ترسیم نمی کند (بر خلاف وایت پیپر اتریوم و یا وایت پیپر ارز تتا) و به همین دلیل گاهی از آن با نام ووف پیپر یاد می شود. شاید در مورد ووف پیپر شیبا اینو و … شنیده باشید.

نکته: اجماع خاصی برای دسته بندی آلت کوین ها به دو دسته و قرار دادن گروهی از آن ها جزو شیت کوین ها وجود ندارد، با این وجود رمز ارزهایی مانند دوج کوین و ارز شیبا اینو که در بخش بعد اشاره ای به آن ها خواهیم کرد از شناخته شده ترین شیت کوین ها هستند.

بهترین شیت کوین ها

بهترین شیت کوین برای سرمایه گذاری

ممکن است برای شما سوال باشد (که حال که اتر را جزو بهترین آلت کوین ها می دانند)، بهترین شیت کوین چیست و آیا سرمایه گذاری بر روی آن ها سودآور خواهد بود یا خیر؟

نمی توان به طور کلی گفت که بهترین شیت کوین چیست اما بسیاری دوج کوین یا ارز شیبا اینو را جزو بهترین شیت کوین ها دسته بندی می کنند. البته ارزهای دیگری مانند SAFEMOON هم جزو بهترین شیت کوین ها دسته بندی می شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
استیکینگ ارز دیجیتال چیست

دوج کوین

دوج یک ارز دیجیتال معروف است که با الهام از یک تصویر از یکی از نژادهای سگ با نام شیبا اینو و به طور کمدی وار به وجود آمد.

نکته: دوج DOGE بیشترین رشد خود را به دلیل تشویق و حمایت افراد تاثیر گذار مانند ایلان ماسک به دست آورده است.

ارز شیبا اینو

پس از موفقیت های دوج کوین ، ارز SHIB توسعه یافت و نام خود را به طور مستقیم از نام سگ نژاد شیبا اینو گرفت.

ارز شیبا اینو در واقع یک توکن است که هدف خاصی ندارد و متعلق به شبکه بلاکچین خاص و یا اپلیکیشن غیرمتمرکز به خصوصی نمی باشد.

ارز Safemoon

نکته جالب در ارتباط با این رمز ارز در مجازات کسانی است که اقدام به فروش آن می کنند. به بیان دیگر در صورتی که شما ارز safemoon را بفروشید باید کارمزد اضافی پرداخت کنید که این کارمزد اضافی بین سایر دارندگان ارز safemoon تقسیم خواهد شد.

شیت کوین های آینده دار

حال که با شیت کوین ها آشنا شده اید شاید برای شما بسیار مهم باشد که شیت کوین های آینده دار را پیدا کنید و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

در صورتی که قصد سرمایه گذاری بر روی شیت کوین ها را دارید تاکید می کنیم که مبادله و خرید و فروش ارزهای دیجیتال محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و مانند سایر بازارهای مالی افراد زیادی در این بین سعی دارند تا با استفاده از تجربه و دانش خود اقدام به استفاده از فرصت هایی بنمایند که به دلیل هجوم افراد کم تجربه به این بازار به وجود آمده است.

برای همین در صورتی که به دنبال شیت کوین های آینده دار هستید و هنوز با بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال آشنا نیستید به شدت توصیه می کنیم که در انتخاب آن ها محتاط باشید.

نکته مهم: باز هم تاکید می شود که SHITCOIN ها بر خلاف اتر و دات یا ارز تتا هدف خاصی در شبکه بلاکچین خود دنبال نمی کنند و در صورتی که قصد سرمایه گذاری روی آن ها را دارید باید محتاط باشید.

به خصوص در صورتی که به جای دوج کوین و یا ارز شیبا تصمیم به خرید جدیدترین شیت کوین ها که نوسان قیمت بیشتری خواهند داشت باید به این نکته توجه کنید.

تورم و قیمت شیت کوین

قیمت شیت کوین ها در صورتی که قصد سرمایه گذاری روی آن ها را داشته باشید به عنوان یک تریدر برای شما مهم خواهد بود.

تورم در قیمت شیت کوین ها تاثیر زیادی دارد و ممکن است مانند ارزهای رایج ( دلار، یورو، و سایر ارزهای رایج مانند ریال ) به مرور زمان باعث شود ارزش آن ها کاهش یابد. به همین دلیل هنگام انتخاب شیت کوین ها نسبت به میزان عرضه آن ها کمی تحقیق کنید. برای این کار می توانید از وایت پیپر و یا ووف پیپر ارز مربوطه استفاده کنید.

اهمیت میزان عرضه بر تورم

برای روشن شدن رابطه عرضه و تورم ارز دیجیتال باید بدانید میزان عرضه بیت کوین در وایت پیپر آن حداکثر 21 میلیون واحد است و برای اتریوم نیز در وایت پیپر آن تصریح شده است که حداکثر عرضه سالانه آن 18 میلیون واحد است. این بدان معنا است که بیت کوین و اتر تورم کنترل شده دارند و با عرضه نامحدود قیمت آن ها را کاهش پیدا نخواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
دامیننس بیت کوین چیست

اما مورد قیمت شیت کوین ها به دلیل کنترل کمتر توسعه دهندگان بر این مولفه باید دقت بیشتری به میزان عرضه و تورم آن داشته باشید.

قیمت شیت کوین

قیمت انواع شیت کوین می تواند تفاوت داشته باشد و در صورتی که قصد خرید آن ها را دارید بهتر است از بین شیت کوین های آینده دار و یا شناخته شده یکی را انتخاب کنید.

قیمت دوج کوین

قیمت شیت کوین

قیمت دوج کوین که به عنوان یکی از بهترین شیت کوین ها شناخته می شود در حال حاضر حدود یک چهارم دلار است که حدود هفت هزار تومان می شود.

قیمت ارز شیبا اینو

قیمت شیبا اینو در حال حاضر بسیار کمتر از یک دلار است و از یک تومان نیز کمتر است (قیمت شیبا اینو حدود 7 ریال است).

چگونه شیت کوین بخریم

خرید شیت کوین از صرافی های متعددی امکان پذیر است و صرافی بیت نوین هم امکان خرید بهترین شیت کوین ها را برای کاربران فراهم نموده است.

آیا سرمایه گذاری روی شیت کوین ها خوب است؟

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد سرمایه گذاری بر روی شیت کوین ها به دلیل این که این رمز ارزها ارزش ذاتی و یا هدف خاصی ندارند از نظر بسیاری از متخصصان چندان جالب به نظر نمی رسد.

از سوی دیگر، اگر چه عده زیادی شیت کوین ها را گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری نمی دانند. حامیان رمز ارزهایی مانند دوج کوین باعث شده اند که این دارایی ها در رتبه های برتر در بازار قرار گیرند.

لازم است تاکید کنیم که بیت نوین به عنوان یکی از سایت های معتبر خرید و فروش رمز ارزهای برتر در داخل کشور نظر خاصی برای سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری شما بر روی شیت کوین ها ندارد و صرفا نظرات کارشناسان را در اختیار شما قرار می دهد.

خلاصه: انواع شیت کوین چیست

بیت کوین جزو شیت کوین ها نیست و این عبارت برای تعدادی از رمز ارزها استفاده می شود که پس از بیت کوین عرضه شده اند. همچنین نمی توان اتر و یا پولکادات و ارز سولانا یا ارز تتا را جزو شیت کوین ها محسوب نمود.

دوج کوین و ارز شیبا اینو جزو شناخته شده ترین شیت کوین ها هستند و ارزش هر واحد از آن ها و قیمت خرید آن ها بسیار کم و زیر یک دلار و حتی در مواردی زیر یک تومان است.

توجه کنید که این رمز ارزها می توانند در کوتاه مدت برای سرمایه گذاران سودآور باشند و در صورت آشنایی با نحوه ترید ارز دیجیتال (و تکنیک های تحلیل و پیش بینی ترندها) می توانید از طریق خرید و فروش آن ها سود کسب کنید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید