آیا می دانید شاخص ترس و طمع چیست؟ شاخص ترس و طمع جزو شاخص هایی است که بدون پیچیدگی زیاد می تواند به شما کمک کند با بررسی هیجانات حاکم بر بازار برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال تصمیم گیری کنید. در این راستا شاخص ترس و طمع بیت کوین توسط عده ای استفاده می شود تا بر مبنای آن  نسبت به خرید  و فروش بیت کوین یا حتی رمز ارزهای دیگر تصمیم گیری کنند.

ما در این متن قصد داریم در مورد مفهوم، مزایا و ویژگی های شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال صحبت کنیم. همچنین در مورد نحوه محاسبه آن اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار خواهیم داد. در پایان نیز تاکید خواهیم کرد که این شاخص به تنهایی نمی تواند برای تصمیم گیری درست به منظور خرید یا فروش یک رمز ارز کافی باشد و باید با آموزش روش تحلیل بازار دید عمیق تری نسبت به آن به دست آورید.

اگر قصد انتقال تتر را دارید ما در بیت نوین آموزش کامل انتقال تتر را به همه صرافی های خارجی آموزش داده ایم.

همچنین اگر قصد خرید شیبا را دارید می توناید همین حالا با پایین ترین قیمت و بدون کارمزد این کار را انجام دهید.

شاخص ترس و طمع چیست؟

ترس به معنی fear است و طمع نیز به معنی greed می باشد. شاخص ترس و طمع در انگلیسی به صورت fear and greed index نوشته می شود و نشان دهنده میزان ترس و یا طمع تریدرها یا سرمایه گذاران در بازارهای مالی است.

لازم به ذکر است اگر چه ما در این متن در مورد شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال صحبت خواهیم کرد، اما این شاخص تنها برای رمز ارزها نیست و در سایر بازارهای مالی نیز استفاده می شود. برای مثال در بازار بورس برای خرید و فروش سهام شرکت های مختلف ممکن است سرمایه گذاران هنگام خرید یا فروش سهام به دلیل امکان نوسان قیمت ترس کاهش قیمت و یا طمع افزایش قیمت سهام را داشته باشند.

نکته:درست است که از شاخص ترس و طمع می توان برای ارزیابی احساسات تریدرها و یا سرمایه گذاران استفاده کرد، اما باید کمی نمک به آن  اضافه شود (منظور سایر روش های تحلیل می باشد) تا بتوان تفسیر درستی از آن داشت.

نظر متخصصان درباره شاخص ترس و طمع

لازم است قبل از این که به ادامه متن بپردازیم به توصیه ای که تعدادی از متخصصان بازارهای مالی دارند اشاره کنیم. آن  ها می گویند که: “بترس وقتی دیگران طعم دارند و طعم داشته باش وقتی دیگران ترس دارند”.

اگر چه این گفته همواره درست نیست اما در موارد زیادی ثابت شده است که ترسیدن در هنگام طمع دیگران به جا می باشد.

شاخص ترس و طمع در بازار سهام

بر اساس مقالات منتشر شده در اینوستوپدیا، برای اولین بار شاخص ترس و طمع برای سرمایه گذاران در بازار سهام به وجود آمد. این شاخص به اندازه گیری احساسات سرمایه گذاران در بازار برای خرید یا فروش سهام می پرداخت.

در بازار بورس این شاخص را می توان در بازه های زمانی روزانه، هفتگی و ماهانه یا سالانه اندازه گیری کرد و نشانه ای از قیمت گذاری درست دارایی ها در بازارهای مالی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
بیت کوین کش چیست

شاخص ترس و طعم بر چه منطقی استوار است؟

شاخص ترس و طمع در بازار کریپتو و ارز دیجیتال

منطق شاخص ترس و طمع بر این ایده استوار است که ترس بیش از حد سرمایه گذاران باعث کاهش قیمت سهام (و سایر دارایی ها مانند ارزهای دیجیتال) به قیمتی کمتر از ارزش واقعی آن ها خواهد شد. از سوی دیگر این ایده می گوید که طمع بیش از حد سرمایه گذاران در بازارهای مالی باعث افزایش قیمت دارایی ها به بیش از قیمت واقعی آن ها خواهد شد.

شاخص ترس و طمع در بورس چگونه محاسبه می شود؟

این شاخص در بازار بورس با استفاده از سایر اندیکاتورها محاسبه می شود. بیان این اندیکاتورها و نقش آن ها در اندازه گیری شاخص ترس و طمع فراتر از حد این مقاله است، تنها توجه داشته باشید که فاکتورهایی مانند ثبات بازار، گستردگی بازار و حجم تقاضا در بازار از جمله فاکتورهای موثر در محاسبه این شاخص برای بازار بورس هستند.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چیست

پدیدآورنده شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال می گوید که هدف از ایجاد و استفاده از این شاخص در بازارهای مالی دیجیتالی این است که سرمایه گذاران را از هیجان بیش از حد برای خرید یا فروش رمز ارزها بازدارد.

البته با توجه به این که در حال حاضر مهم ترین ارز دیجیتال (که بر روی سایر رمز ارزهای تاثیر می گذارد) بیت کوین است، این شاخص ترس و طمع بیت کوین است که اندازه گیری و در بازارهای مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

این شاخص بر پایه دو فرض ساده استوار است. فرض اول این است که مردم هنگامی که بازار رو به رشد است و قیمت های افزایشی هستند دچار طمع می شوند. این طمع در ادامه به دنبال خود این ترس را برای سایر افراد ایجاد می کند که دارند یک فرصت بزرگ را از دست می دهند و باید هر چه زودتر خرید کنند.

فرض دوم می گوید که وقتی مردم رنگ قرمز را در بازار می بینند اغلب شروع به فروش دارایی های خود می کنند.

نکته مهم: این دو فرض به ما می گویند که بیشتر سرمایه گذاران (به جز سرمایه گذاران حرفه ای و هوشمند) وقتی رمز ارزها گران می شوند تمایل دارند بخرند و وقتی ارزان می شوند تمایل به فروش دارند.

دقت داشته باشید می توانید از همین موارد برای ترس و طمع در خرید و فروش اتریوم نیز استفاده نمایید.

مقیاس شاخص ترس و طمع

حال که با ایده و منطقی که پشت سر استفاده از شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال وجود دارد آشنا شدید، باید در مورد محدوده این شاخص و مفهوم عددی آن نیز اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید با استفاده از آن موفق به تحلیل بازار شوید.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال با عددی در بازه بین 0 تا 100 نشان داده می شود. عدد کوچک تر به معنی این است که ترس بر بازار غالب می باشد. این در حالی است که عدد بالاتر نشان دهنده غلبه طمع بر سرمایه گذاران در بازار است.

  • ترس بیش از حد سرمایه گذاران با عددی بین 0 تا 24 نشان داده می شود.
  • ترس با درجه کمتر با عددی بین 25 تا 49 نشان داده می شود.
  • عدد 50 می گوید که بازار از نظر ترس و طمع خنثی است.
  • عدد بین 51 تا 74 نشان می دهد که طمع در بازار بین سرمایه گذاران به وجود آمده است.
  • عدد بالاتر از 75 نیز نشان دهنده طمع بیش از حد سرمایه گذاران است.
این مطلب را از دست ندهید!
احراز هویت صرافی ارز دیجیتال

چگونگی تصمیم گیری برای خرید یا فروش بیت کوین

شاخص ترس و طمع در رمز ارز ها

وقتی نمودار ترس و طمع ( نمودار ترس و طمع بیت کوین ) نشان دهنده ترس بیش از حد در بازار است، بسیاری از افراد به فروشنده بیت کوین تبدیل می شوند. این می تواند فرصت خوبی برای خرید باشد.

وقتی نمودار ترس و طمع بیت کوین نشان دهنده طمع بیش از حد سرمایه گذاران است، ممکن است که بهترین زمان برای فروش در اوج قیمت بیت کوین باشد.

یک نکته برای تصمیم گیری: گفته می شود که در استفاده از شاخص ترس و طمع باید محتاط بود و این چیزی است که بسیاری از سرمایه گذاران هوشمند به آن اشاره کرده اند و در پایان به آن اشاره خواهد شد.

اندازه گیری شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال

حال که به عدد شاخص ترس و طمع اشاره کردیم و مفهوم ترس و طمع سرمایه گذاران را ذکر نمودیم، باید به بحث خود برگردیم و به طور دقیق تر بگوییم که شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال دقیقا با استفاده از چه مولفه هایی اندازه گیری می شود.

نکته: باید تاکید می کنیم که آنچه با نام شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال شناخته می شود در واقع شاخص ترس و طمع بیت کوین است و ترس و طمع در کل بازار را نشان نمی دهد. با این وجود با توجه به این که بیت کوین کل رمز ارزها را تحت تاثیر قرار می دهد می توان گفت که شاخص ترس و طمع بیت کوین می تواند نشان دهنده احساسات غالب بر کل بازار باشد.

مولفه های تاثیرگذار بر شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال

اندازه گیری این شاخص با توجه به پنج مولفه انجام می گیرد. این مولفه ها در زیر ذکر شده اند:

1.      نوسانات بازار

25 درصد شاخص ترس و طمع با توجه به نوسانات حاکم بر بازار تعیین می شود. این نوسان با استفاده از قیمت فعلی بیت کوین و مقایسه آن  با متوسط قیمت خرید بیت کوین در 30 روز و 90 روز گذشته محاسبه می گردد.

2.      حجم مبادلات در بازار

حجم خرید و فروش بیت کوین نیز با مقایسه حجم ترید فعلی آن و حجم ترید بیت کوین در 30 روز و 90 روز قبل، می تواند شاخصی از طمع در بازار باشد. حجم مبادلات 25 درصد شاخص ترس و طمع را به خود اختصاص می دهد.

3.      رسانه ها و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی 15 درصد شاخص را به خود اختصاص داده اند. برای محاسبه این مولفه تمرکز بر روی هشتگ هایی است که در توئیتر در ارتباط با بیت کوین منتشر می شود. در این راستا به سرعت و تعداد واکنش هایی که به هشتگ ها می شود توجه می شود. تعامل و واکنش بیش از حد نرمال کاربران به هشتگ ها نشانه ای از وجود طمع در سرمایه گذاران است.

نکته: رسانه های دیگری در حال اضافه شدن به این لیست می باشند.

این مطلب را از دست ندهید!
مارجین تریدینگ چیست

4.      دامیننس

دامیننس 10 درصد را به خود اختصاص داده است. این مولفه به سهم بیت کوین از ظرفیت کل بازار رمز ارزها نگاه می کند. دامیننس رو به رشد نشان می دهد که سرمایه ها از آلت کوین به سمت بیت کوین می آیند. در این حالت می توان نتیجه گرفت که تریدرها نگاه مثبت به بیت کوین دارند. در عوض کاهش دامیننس بیت کوین نشان دهنده طمع سرمایه گذاران به رمز ارزهای دارای ریسک بالاتر است.

5.      ترندها

ترندها نیز 10 درصد شاخص را به خود اختصاص می دهند و بر اساس داده های ترند گوگل برای سرچ های مرتبط با بیت کوین به دست می آیند.

نکته: اگر درصدهای ذکر شده در بالا را جمع کنید خواهید دید که برابر 85 درصد می شود. در واقع در محاسبه شاخص ترس و طمع بیت کوین در گذشته از نظرسنجی ها نیز استفاده می کرد، اما در حال حاضر استفاده از این مولفه متوقف شده است. برای همین کاملا روشن نیست که 15 درصد باقی مانده چگونه محاسبه می شود.

آیا شاخص ترس و طمع مفید است؟

شاخص ترس و طمع به زبان ساده در ارز دیجیتال

در حالی که به طور حتم می توان گفت شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال ابزار مفیدی برای پی بردن به نبض هیجانات حاکم بر بازار می باشد، اما این شاخص به خودی خود نمی تواند اطلاعات زیادی به ما بدهد.

به طور مثال، نوسانات بیت کوین می تواند باعث تغییر سریع نمودار شاخص ترس و طمع برای مدت زمان کوتاهی شود.

فرض کنید که قیمت خرید بیت کوین حدود 10 هزار دلار تغییر کند. این امر می تواند باعث تغییر شدید شاخص ترس و طمع از بالای 75 به زیر 50 شود. نمونه های زیادی از تغییر قیمت بیت کوین به اندازه ده هزار دلار یا بیشتر در طول یک هفته در بازار خرید فروش رمز ارزها مشاهده شده است که توانسته شاخص ترس و طمع بیت کوین را از بالای نود به زیر چهل برساند.

اهمیت آموزش ارز دیجیتال

مطالب ذکر شده در بالا در مورد تغییر سریع شاخص ترس و طمع در طول یک هفته نشان می دهد که اگر چه این شاخص مفید است، اما به عنوان یک سرمایه گذار حرفه ای باید ضمن آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال تلاش کنید تا با روش های تحلیل بازار و تشخیص ترندهای قیمتی آشنا شوید، تا امکان یک سرمایه گذاری سودآور برای شما فراهم شود.

بیت نوین امیدوار است که توانسته باشد اطلاعات مفیدی در ارتباط با شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار دهد و توانسته باشید با نحوه محاسبه و اهمیت آن در تشخیص نبض هیجانات حاکم بر بازار خرید و فروش رمز ارزها آشنا شوید.

لازم به ذکر است که سامانه بیت نوین امکان خرید و فروش رمزارزهای برتر در بازار (مانند بیت کوین) را برای کاربران و شهروندان ایرانی فراهم کرده است و شما می توانید پس از آشنایی با نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال با استفاده از این سامانه رمز ارز مورد علاقه خود را خریداری و برای سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت در کیف پول خود ذخیره نمایید.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید