آیا می دانید دیفای چیست؟ دیفای یک فناوری توزیع شده است که گروهی از کاربردهای شبکه بلاکچین، که هدف از ارائه آن ها فراهم نمودن خدمات مالی غیرمتمرکز می باشد را در بر می گیرد.

با استفاده از دیفای شما می توانید بسیاری از خدمات بانکی که همه ما با آن ها آشنا هستیم را با اتصال به اینترنت در دسترس داشته باشید. فناوری دیفای این امکان را فراهم می کند تا یک کپی از مبادلات مالی در چند منبع نگهداری شود تا مفهوم تبادلات مالی با بانک ها (که به طور متمرکز عرضه می شوند) به طور کلی متحول شود.

بیت نوین در ادامه شما را با ویژگی های این فناوری و نحوه استفاده از آن با انتخاب یک والت و نرم افزارهای dapp شرح خواهد داد.

پروژه defi چیست

DeFi مخفف کلمات decentralized finance می باشد که با الهام از فناوری بلاکچین و تکنولوژی موجود در پشت سر ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم به وجود آمده است. در واقع دیفای مانند بستری است که همه مبادلات مالی را به طور توزیع شده در بر می گیرد و کلیه خدمات بانک ها را پوشش خواهد داد. این خدمات در حال حاضر بیشتر با استفاده از بلاکچین اتریوم در اختیار کاربران قرار می گرفت.

که از جمله آن ها عبارت هستند از:

 • دریافت سود بانکی
 • امکان قرض گرفتن پول یا وام گرفتن
 • امکان دادن وام
 • امکان خرید بیمه
 • امکان انجام مبادلات مالی
 • امکان تبادلات دارایی ها

تفاوت دیفای با خدماتی که توسط بانک ها و موسسات مالی در اختیار مردم در سرتاسر دنیا قرار می گیرد در عدم نیاز به طرف سوم برای کنترل این مبادلات می باشد.

به همین دلیل گفته می شود که پروژه defi سرعت بالاتری دارد و نیاز به کاغذ بازی نخواهد داشت.

مقیاس خدمات ارائه شده توسط پروژه دیفای بین المللی خواهد بود و از این طریق مردم می توانند به طور مستقیم از این خدمات با ایجاد پل ارتباطی بین خودشان بهره مند شوند. به همین دلیل است که گاهی از دیفای با نام ورژن جدیدی از اقتصاد آزاد نیز یاد می شود.

اهمیت دیفای چیست

ارز های دیفای defi کدامند

دیفای از اصول پایه فناوری بیت کوین و اتر استفاده می کند که به عنوان پول دیجیتال شهرت جهانی دارند. اما این فناوری قابلیت های تکنولوژیکی بیت کوین و اتر را به گونه ای توسعه داده است که می تواند حتی به عنوان یک جایگزین دیجیتال برای وال استریت مطرح باشد.

دیفای در حالی می تواند به جای وال استریت باشد که هیچ یک از هزینه های گزاف آن، مانند نیاز به تلاش برای یافتن دفتر در وال استریت، پرداخت دستمزد کارمندان و .. را ندارد.

این ویژگی از این جهت اهمیت پیدا خواهد کرد که سیستم های مالی متمرکز مانند بانک ها و موسسات مالی توسط انسان ها کنترل می شوند و این امر امکان کنترل مستقیم دارایی توسط فرد را با محدودیت هایی مواجه خواهد کرد.

این بدان معنی است که دیفای می تواند یک اقتصاد باز، آزاد و ارزان را در بازارهای مالی در اختیار همه کسانی قرار دهد که به اینترنت دسترسی دارند.

این مطلب را از دست ندهید!
عرضه اولیه ارز دیجیتال

مزایای دیفای در ارز دیجیتال چیست

به طور حتم با مزایای این فناوری آشنا شده ایت، اما در این بخش اشاره ای به این موضوع خواهیم کرد که مزایای دیفای در ارز دیجیتال چیست و چرا بسیاری علاقه مند به این نظام مالی توزیع شده هستند.

آزاد بودن

شما برای مشارکت در دیفای نیازی به اپلای و یا باز کردن حساب کاربری به گونه ای که در بانک ها و موسسات مالی نیاز است نخواهید داشت.

نکته مهم: در بسیاری از موارد امکان استفاده از دیفای تنها با داشتن یک والت یا کیف پول دیجیتال و طی چند مرحله ساده برای کاربران ممکن است. می توانید از بهترین والت ارز های دیجیتال نیز اطلاع یابید.

امکان استفاده از اسم مستعار

برای استفاده از دیفای نیازی به نام و نام خانوادگی و یا ایمیل و آدرس شما نمی باشد و کلا داده های شخصی مورد نیاز نخواهند بود.

انعطاف

انعطاف در دیفای بدان معنا است که کاربران امکان انتقال دارایی های خود را در هر زمانی که تصمصم بگیرند و به هر جایی که علاقه داشته باشند خواهند داشت. در این هنگام نیازی به صبر کردن برای مدت زمان طولانی برای انجام مبادلات بین المللی و یا پرداخت کارمزدهای بالا برای استفاده از خدمات وجود نخواهد داشت.

سرعت دیفای

یک ویژگی مثبت دیگر در دیفای (به عنوان یک نظام مالی توزیع شده)، امکان دریافت سود با سرعت بالا است. به گونه ای که سود هر فرد می تواند هر 15 ثانیه یک بار به روز رسانی و به والت او واریز شود و این سرعت برای واریز سود در مقایسه با سایر موسسات مالی و وال استریت بسیار سریع تر می باشد.

شفافیت دیفای

هر کسی در دیفای امکان مشاهده کامل مبادلات را خواهد داشت که این امر در مراکز و موسسات مالی به راحتی میسر نیست و افراد عادی معمولا امکان این کار را ندارند.

مکانیزم کار دیفای چیست

دیفای چیست

کاربران به طور معمول با استفاده از نرم افزارهایی با نام dapp از دیفای استفاده می کنند.

dapp به معنی نرم افزار غیرمتمرکز است.

در حال حاضر بیشتر این نرم افزارها بر بستر اتریوم راه اندازی شده اند و نیازی به اپلای و یا ایجاد حساب کاربری برای استفاده از آن ها نیست.

کاربرد دیفای چیست

در این بخش تعدادی از کاربردهای دیفای برای شما لیست شده اند:

دادن وام

این امکان برای کاربران وجود دارد تا با دادن وام به شکل ارز دیجیتال به دیگران موفق به کسب سود شوند. این سود دقیقه به دقیقه یا حتی هر چند ثانیه به شما داده می شود و به والت شما واریز خواهد شد. برای همین نیازی برای صبر کردن برای یک ماه ندارید.

دریافت وام

شما امکان دریافت وام را با استفاده از نرم افزارهای غیرمتمرکز دیفای خواهید داشت و این وام در لحظه درخواست در صورت دارا بودن شرایط به شما اختصاص خواهد یافت. حتی امکان دریافت وام برای مدت زمان بسیار کوتاه و آنی برای کاربران وجود دارد که در کاربردهای سنتی این وام ها به طور معمول به این شکل ممکن نخواهند بود و در بازه زمانی مشخص به متقاضیان اختصاص خواهند یافت.

این مطلب را از دست ندهید!
توکن چیست

تریدینگ یا تجارت با دیفای

امکان ترید ارزهای خاص با استفاده از دیفای برای کاربران وجود خواهد داشت. این کار بدون نیاز به بروکرها انجام خواهد شد و برای همین مزیت دیگری برای این نظام مالی محسوب می شود.

پس انداز برای آینده

امکان پس انداز برای آینده (به گونه ای که با قرار دادن پول امکان دریافت سودی بیش از سود بانک ها وجود داشته باشد) از جمله مزایای دیگر دیفای است.

خرید سهام

امکان خرید دارایی در بازارهای مالی از جمله مزایای دیگر استفاده از دیفای است.

معایب دیفای چیست

باید توجه داشته باشید که در دیفای از کدام نرم افزار غیرمتمرکز یا DAPP استفاده می کنید. زیرا که نوع و چگونگی استفاده از این نرم افزارها مهم است و ممکن است باعث شود شما از نوسانات ارزهای دیجیتال تاثیر پذیرفته و احتمال ضرر نیز وجود خواهد داشت.

همچنین نوسان نرخ مبادلات بر بستر اتریوم یکی از معایبی است که می توان برای دیفای بر شمرد. این نوسان نرخ مبادلات می تواند تریدینگ با استفاده از دیفای را با هزینه گزاف همراه کند.

قوانین استفاده از دیفای که توسط حکومت ها یا دولت ها ممکن است تعیین شوند نیز متفاوت هستند و باید به این نکته توجه داشته باشید. زیرا که شاید همیشه نتوانید از DAPPS و نرم افزارهای غیرمتمرکز یا دیفای بدون پرداخت مالیات و فاش شدن هویت خود استفاده کنید.

ارزهای دیفای کدامند

قبل از این که به بررسی این موضوع پرداخته شود که ارزهای دیفای کدامند ، بهتر است که توجه شما را به ارزش کل بازار دارایی هایی که در دیفای سرمایه گذاری شده اند جلب کنیم.

بر اساس برآوردهایی که از ارزش بازار ارزهای دیفای شده است، ارز این دارایی ها در سال های 2020 و 2021 میلادی رشد قابل ملاحظه ای داشت و از چند میلیارد دلار به بیش ده ها میلیارد دلار رسید.

 

حال که با رشد ارزش کل دارایی های دیفای و تمایل سرمایه گذاران به حضور در این حوزه آشنا شدید، اشاره ای به این موضوع خواهد شد که ارزهای دیفای کدامند و کدام توکن ها و کوین ها را در بر می گیرند.

توکن ها و کوین های دیفای

توکن ها و کوین های دیفای یا ارزهای دیفای مانند سایر ارزهای رایج هستند و در بلاکچین نیتیو و منحصر به فرد خود قابل استفاده خواهند بود. تعدادی از محبوب ترین آن ها در زیر لیست شده اند:

 • maker
 • uniswap
 • avae
 • compound
 • chainlink
 • ankre

توکن های دیفای دارای ارزش ذاتی هستند و برای همین می توانند مبادله شوند. برای مثال یوتیلیتی توکن ها می توانند مانند پسورد برای دسترسی به منابع استفاده شوند و توکن های دیگر هم به عنوان نماد دارایی های واقعی مانند املاک و خانه یا خودرو … استفاده شوند.

برای این که بهتر بدانید اهمیت ارزهای پروژه defi چیست به این نکته توجه داشته باشید که برای مثال ممکن است برای گرفتن وام نیاز به وثیقه باشد که در این حالت یک توکن غیر قابل تعویض که نماد خانه شما می باشد می تواند کمک بسیار زیادی به گرفتن وام بکند.

این مطلب را از دست ندهید!
بلاک چین چیست

از سوی دیگر توکن های ان اف تی می توانند در فضای نرم افزارهای غیرمتمرکز یا dapps به عنوان نماد آثار هنری باشند و به فروش برسند (یکی از این توکن های ان اف تی در سال 2021 با قیمت بیش از 500 هزار دلار به فروش رسید).

با این حساب با توجه به نوع توکن و یا نرم افزار dapp که از آن استفاده می کنید در فضای دیفای امکان انجام فعالیت های متفاوتی را خواهید داشت. ما در مقاله مربوط به توکن ها در ارتباط با انواع توکن صحبت کرده ایم. می توانید مقاله مربوط به NFT چیست را مطالعه نمایید.

اگر درباره توکن نیز اطلاعاتی نیاز دارید می توانید مقاله مربوط به توکن چیست را مطالعه نمایید.

نحوه سرمایه گذاری در دیفای چیست

سرمایه گذاری در دیفای را می توان به چند مرحله ساده تقسیم کرد و در صورتی که قصد بهره مندی از امکانات این پروژه را داشته باشید (مانند دادن وام یا گرفتن وام) می توانید مراحل زیر را طی کنید:

1.     انتخاب و نصب یا تنظیم یک والت ارز دیجیتال

داشتن یک کیف پول دیجیتال یا والت برای سرمایه گذاری در پروژه دیفای ضروری است و بدون ولت امکان ارسال، دریافت، و یا ذخیره و سپرده گذاری ارزهای دیفای برای شما وجود نخواهد داشت.

والت شما (با پشتیبانی از اتریوم که در حال حاضر شناخته شده ترین بلاکچین برای راه اندازی dapps می باشد) امکان ورود شما به این پروژه ها را فراهم خواهد کرد.

2.     خرید ارزهای دیفای و اتر

به طور کلی می توان توکن های دیفای را گروهی از توکن ها دانست که در dapps یا نرم افزارهای توزیع شده کاربرد دارند. برای همین پس از انتخاب والت در مرحله بعد باید اقدام به خرید ارزهای دیفای بنمایید.

نکته مهم: اشاره ای به این موضوع که ارزهای دیفای کدامند شد و در این بخش به عنوان نکته مهم دیگر باید اشاره شود که در حال حاضر بیشتر پروتکل ها بر روی بلاکچین اتریوم راه اندازی شده اند که به معنی نیاز به خرید اتر یا تعدادی از توکن های erc-20 برای مشارکت در این پروژه ها در بستر اتریوم می باشد.

3.     پروتکل مورد علاقه شما در دیفای چیست

در نهایت ی از انتخاب والت و خرید ارز دیفای، باید پروتکل مورد علاقه خود در دیفای را مشخص کنید و با مشارکت در آن به انجام فعالیت های مالی غیرمتمرکز بپردازید. لازم به ذکر است در حال حاضر امکان دادن وام و یا گرفتن وام با اتصال والت به شبکه وجود دارد. البته ما در ارتباط با نحوه انجام آن توضیح بیشتری نخواهیم داد و امیدواریم مطالب گفته شده برای شما سودمند واقع شده باشد.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید