آیا می دانید شاخص دامیننس بیت کوین چیست؟ شاخص دامیننس بیت کوین معیاری است که نشان دهنده برتری بیت کوین بر سایر رمزارزها می باشد و با محاسبه و اندازه گیری توتال مارکت کپ آلت کوین ها و مارکت کپ بیت کوین به مقایسه سهم هر یک از آن ها از بازارهای مالی دیجیتال کمک می کند.

به بیان دیگر دامیننس بیت کوین به میزان غلبه این ارز دیجیتال بر سایر رمز ارزها گفته می پردازد و به عنوان شاخص مهمی برای ارزیابی میزان تمایل سرمایه گذاران برای تبدیل دارایی های خود به بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد.

این شاخص می تواند به شما کمک کند درک بهتری از ترند حاکم بر بازار و میزان تمایل تریدرها برای سرمایه گذاری روی بیت کوین و یا سایر آلت کوین ها به دست آورید.

خرید و فروش بیت کوین تنها بخشی از خدماتی است که بیت نوین برای شما در نظر گرفته است. همین حالا معامله خود را با پایین ترین ریسک آغاز کنید.

بیت نوین قصد دارید در این متن به شما کمک کند با شاخص دامیننس بیت کوین آشنا شوید و سازوکار این شاخص و اهمیتی که برای تریدرها دارد را مورد بررسی قرار دهد. در این راستا تلاش خواهد شد هر آنچه در ارتباط با این شاخص نیاز دارید در اختیار شما قرار گیرد.

دامیننس بیت کوین چیست

Bitcoin dominance

عبارت دامیننس بیت کوین از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول آن کلمه دامیننس و بخش دوم آن کلمه بیت کوین است. با بیت کوین که به خوبی آشنایی دارید (و می دانید که اولین رمز ارز دیجیتال و لیدر بازارهای مالی دیجیتالی است).

اما دامیننس کلمه ای انگلیسی است که به صورت dominance نوشته می شود و به معنی تسلط ، نفوذ یا غلبه می باشد (وقتی گفته می شود فردی بر فرد دیگر دامیننس دارد در واقع به معنی برتری و تسلط او بر فرد دیگر است).

در مورد ارزهای واقعی نیز به همین صورت است و برای مثال وقتی دلار آمریکا در بازارهای بین المللی بر همه ارزهای دیگر مانند یورو یا دلار کانادا و سایر رمز ارزها برتری دارد به معنی دامیننس آن می باشد.

به طور مشابه در بازار ارزهای دیجیتال نیز دامیننس بیت کوین نشان دهنده غلبه یا برتری بیت کوین بر سایر رمز ارزها می باشد که از آن ها با نام آلت کوین یاد می شود.

اهمیت شاخص دامیننس بیت کوین

به نظر شما اهمیت دامیننس بیت کوین چیست؟

برای این که بدانید چرا عده ای حتی به نمودار لحظه ای دامیننس نیز توجه می کنند، باید تاکید کنیم که اهمیت دامیننس در این است که می تواند به تریدرها کمک کند درک درستی از ترند کاهشی یا افزایشی در سهم آلت کوین ها از بازار در رقابت با بیت کوین داشته باشند.

 • افزایش شاخص دامیننس به تریدرها نشان می دهد که آلت کوین ها ارزش خود را در مقایسه با بیت کوین از دست داده اند.
 • کاهش شاخص دامیننس به سرمایه گذاران نشان می دهد که آلت کوین ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و ارزش بیشتری پیدا کرده اند.

ترند حاکم بر نمودار دامیننس بیت کوین

با دقت به مطالبی که در بخش قبل گفته شد می توانید متوجه شوید که ترند افزایشی و کاهشی حاکم بر نمودار دامیننس بیت کوین برای بسیاری از سرمایه گذاران مهم بوده و به آن توجه ویژه ای می کنند. ممکن است شما هم به عنوان تریدر در زمانی که شاخص دامیننس بیت کوین ترند افزایشی دارد تمایل داشته باشید روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید. یا برعکس هنگامی که این شاخص ترند کاهشی دارد یکی از آلت کوین ها مانند اتر ، ارز سولانا و دات یا سایر رمز ارزها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
استیکینگ ارز دیجیتال چیست

رابطه بیت کوین دامیننس و ارزش کل بازار

یک نکته بسیار مهم در ارتباط با شاخص دامیننس بیت کوین این است که در اکثر موارد هنگامی که شاخص دامیننس ترند کاهش دارد (و ارزش بازار آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین در حال افزایش است)، ارزش کل بازارهای دیجیتال یا توتال مارکت کپ در حال رشد می باشد.

اما هنگامی که شاهد پولبک در یک ترند کاهشی هستیم در اکثر موارد می توان پیش بینی کرد که کل بازارهای دیجیتال در حالت بیریش قرار خواهد گرفت.

نکته بسیار مهم: در بازه های زمانی مختلف معنی ترند افزایشی یا کاهشی در نمودار دامیننس بیت کوین متفاوت خواهد بود و اگر دامیننس رو به افزایش یا کاهش است در هر زمان تفسیر خاصی دارد.

شکل زیر نمودار دامیننس بیت کوین را نشان می دهد و تلاش کرده است تاثیر این شاخص بر ایجاد بازار بولیش و بیریش را نمایش دهد.

نمودار دامیننس بیت کوین

شاخص دامیننس بیت کوین ابزاری برای سرمایه گذاری

مواردی که در بالا به شما گفته شد به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از این شاخص موفق به تحلیل نسبی بازار و انتخاب یک ارز دیجیتال برای خرید شوید. اما توجه داشته باشید که:

 • شاخص دامیننس تنها یکی از ابزاری است که باید توسط تریدر مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل استفاده از نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین چیست

عده ای از تریدرها به دلیل حساسیت خود بر روی شاخص دامیننس به نمودار لحظه ای دامیننس توجه ویژه ای می کنند. خوشبختانه منابع معتبری هستند که امکان مشاهده نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین را برای تریدرها فراهم می کنند.

دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو

تریدینگ ویو یک پلتفرم آنلاین است که امکان مشاهده تغییرات لحظه ای بازار را فراهم می کند. شما می توانید در صورت نیاز موفق به مشاهده نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو tradingview شوید. در زیر تصویری از نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین که در این پلتفرم آنلاین به نمایش در آمده است قابل مشاهده می باشد.

نمودار دامیننس لحظه ای بیت کوین :

نمودار دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو

مشاهده چارت دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو

به طور حتم هرگاه نیاز به مشاهده نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین داشته باشید مشاهده این چارت در تریدینگ ویو می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند تا بدانید دامیننس بیت کوین چند است و تحلیل بهتری از وضعیت بازار داشته باشید. با این وجود نکات گفته شده در بخش های قبل را نباید فراموش کنید و استفاده از سایر ابزار تحلیلی و ترندهای کلی حاکم بر بازار را نیز هنگام ترید یا سرمایه گذاری مدنظر داشته باشید. باز هم تاکید می شود که یک تریدر باید از شاخص دامیننس، مارکت کپ و سایر روش های تحلیل در کنار هم استفاده کند.

این مطلب را از دست ندهید!
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

نکته: تریدینگ ویو یک پلتفرم جامع برای مشاهده چارت ها و نمودارهای متعلق به بازارهای مالی در دنیا می باشد. شما علاوه بر دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو می توانید قیمت لحظه ای طلا ، نقره و سایر فلزات گرانبها و مواردی مانند نسبت برابری دلار و یورو یا سایر ارزها در بازارهای بین المللی را با استفاده از این پلتفرم مشاهده کنید.

حال که شاخص دامیننس بیت کوین را مورد بررسی قرار دادیم، نکته بسیار مهمی وجود دارد که باید در ادامه متن مورد بررسی قرار گیرد.

انواع بیت کوین دامیننس چیست؟

در بخش های قبل به شاخص دامیننس بیت کوین اشاره شد که به تقسیم بازار به دو قسمت بیت کوین و آلت کوین ها می پردازد. اما شاخص دیگری هم وجود دارد که به بررسی و مقایسه کوین هایی می پردازد که از مکانیزم اثبات کار استفاده می کنند. از این شاخص با نام شاخص دامیننس واقعی بیت کوین (real bitcoin dominance) یاد می شود.

دامیننس واقعی بیت کوین چیست

Real bitcoin dominance به شاخصی گفته می شود که به ما می گوید چند درصد از ارزش بازار رمز ارزهایی که از مکانیزم اثبات کار pow استفاده می کنند به بیت کوین اختصاص یافته است. در واقع این شاخص توجهی به رمز ارزهایی که از مکانیزم اثبات سهام استتفاده می کنند و یا استیبل کوین ها و سایر رمز ارزها ندارد.

دامیننس واقعی بیت کوین

رابطه دامیننس واقعی بیت کوین و ماینینگ

بیت کوین دامیننس واقعی برای کسانی که قصد استخراج ارز دیجیتال دارند مهم است. زیرا که به آن ها می گوید چند درصد از بازار رمز ارزهایی که امکان ماینینگ آن ها وجود دارد در اختیار بیت کوین قرار دارد.

برای همین در صورتی که به دنبال استخراج ارز دیجیتال هستید شاید استفاده از شاخص بیت کوین دامیننس واقعی دید بهتری در مورد سهم بیت کوین از بازار رمز ارزهای قابل ماینینگ بدهد.

رمزارزهای مورد استفاده برای محاسبه این شاخص عبارت هستند از:

 • بیت کوین
 • لایت کوین
 • اتریوم
 • مونرو
 • دش
 • زی کش
 • بیت کوین کش
 • اتریوم کلاسیک
 • دوج کوین
 • بیت کوین گلد

امکان استخراج ارز هایی که در بالا لیست شده اند برای کاربران و ماینرها وجود دارد (البته ممکن است در آینده اتریوم تغییراتی داشته باشد و از لیست بالا حذف شود).

 دلیل استفاده از بیت کوین دامیننس واقعی

بیت کوین دامیننس چه هست

ارز هایی که در بالا به آن ها اشاره شده است تنها به عنوان پول قابل استفاده هستند. اما ویژگی مه آن ها این است که به دلیل این که توسط ماینرها در سرتاسر دنیا استخراج می شوند به طور کاملا غیرمتمرکز مدیریت می شوند.

این در حالی است که استیبل کوین ها و رمز ارزهایی که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می کنند، در مرحله اول به عنوان پول دیجیتال مطرح نیستند و ممکن است توسط توسعه دهنده ها مدیریت شوند.

برای روشن شدن موضوع چند نکته وجود دارد که در ادامه باید به آن ها اشاره شود:.

این مطلب را از دست ندهید!
آموزش پرایس اکشن ارز دیجیتال

–          ارزهایی که از اثبات سهام استفاده می کنند

تعدادی از رمز ارزها مانند پولکادات و یا ارز سولانا از اثبات سهام استفاده می کنند. این رمز ارزها اگر چه بسیار مفید هستند و در صورت موفقیت می توانند خدمات گسترده ای در اختیار کاربران قرار دهند، اما مانند ارزهایی که با مشارکت ماینرها استخراج می شوند غیر متمرکز نیستند و در نهایت یک تیم توسعه دهنده آن ها را مدیریت می کند.

این تفاوت مهمی است که قابل توجه بوده و در آینده می تواند باعث تغییراتی در بازار و تمایل سرمایه گذارها شود.

در واقع هدف بیت کوین و لایت کوین یا ارزهای مشابه این است که فقط یک پول دیجیتال باشند. اما رمز ارزهای دیگر که از اثبات سهام استفاده می کنند سعی دارند که به عنوان پول مطرح باشند، اما هدف اصلی آن ها ارائه خدمات دیگری است.

–          استیبل کوین ها

استیبل کوین ها را می توان پول دانست. اما یک استیبل کوین در واقع با استخراج ارز دیجیتال به دست نمی آید و توسط یک شرکت، دولت، موسسه مالی یا … عرضه می شود. استیبل کوین ها در واقع نماد پول ها یا دارایی های واقعی هستند و برای همین تفاوت اساسی با ارزهایی دارند که با استخراج ارز دیجیتال تولید می شوند.

چرا شاخص بیت کوین دامیننس واقعی مهم است؟

شاخص بیت کوین دامیننس واقعی به دلیل این که نشان دهنده میزان رقابت بین ارزهای قابل ماینینگ می باشد، می تواند ابزار بسیار مفیدی برای مقایسه بیت کوین و سایر ارزهای قابل استخراج مانند لایت کوین باشد. نمودار زیر سهم بیت کوین را از ارزش کل بازار ارزهایی که امکان استخراج آن ها با ماینینگ وجود دارد نشان می دهد.

در این نمودار سهم بیت کوین و نوسان آن در فاصله سال های 2013 تا 2021 میلادی قابل مشاهده است.

اهمیت دامیننس واقعی بیت کوین

نتیجه گیری

ما در این متن به معرفی شاخص دامیننس بیت کوین پرداختیم و در مورد اهمیت آن و امکان مشاهده نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو و یا تفسیر این شاخص اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم. همچنین تلاش کردیم تا یک شاخص دیگر که برای علاقه مندان به استخراج ارزهای دیجیتال می تواند مهم باشد را مورد ارزیابی قرار دهیم.

شما می توانید با توجه به استراتژی خود برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال یا حتی برای استخراج ارز دیجیتال از یکی از این شاخص ها (در کنار سایر اندیکاتورها) استفاده کرده و به تحلیل بازار بپردازید.

در پایان امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما سودمند واقع شده باشد و بتوانید تجربه خوبی از سرمایه گذاری بر روی رمز ارزها و یا استخراج ارز دیجیتال داشته باشید.

سامانه معاملاتی بیت نوین به عنوان یکی از پلتفرم های معتبر در داخل کشور امکان خرید و فروش رمز ارزهای برتر که در بالا به تعدادی از آن ها اشاره کرد را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است و برای همین شما می توانید در صورت نیاز به سرمایه گذاری بر روی رمز ارزها آن ها را در کوتاه ترین زمان با استفاده از ارز رایج کشور خریداری کنید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید