تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به معنی بررسی داده های مرتبط با یک رمزارز برای آگاهی از ارزش واقعی آن می باشد. این تحلیل علاوه بر رمزارزها برای بسیاری از دارایی ها مانند ارزهای رایج و سهام شرکت ها نیز استفاده می شود و به سرمایه گذاران کمک خواهد کرد با توجه به ارزش واقعی این دارایی ها برای خرید آن ها تصمیم گیری کنند.

با توجه به اهمیت ارزش ذاتی یک رمزارز، بیت نوین قصد دارد به بررسی تحلیل بنیادی و نحوه استفاده از آن برای تصمیم گیری برای خرید، فروش و یا سرمایه گذاری بر روی دارایی های دیجیتال بپردازد.

شما عزیزان می توانید در صرافی آنلاین بیت نوین اقدام به خرید و فروش انواع ارز دیجیتال نمایید.

برای خرید ارز دیجیتال همین حالا به اقدام نمایید.

خرید بیت کوین و خرید شیبا تنها دو مورد از ارز هایی است که شما در بیت نوین می توانید اقدام به خرید و فروش نمایید.

تحلیل فاندامنتال چیست

تحلیل فاندامنتال چیست

تحلیل فاندامنتال که در انگلیسی به صورت fundamental analysis نوشته می شود نوعی آنالیز داده است که با استفاده از آن می توان به صورت اصولی به ارزش یک دارایی پی برد. کلمه analysis به معنی تحلیل و کلمه fundamental به معنی اصولی یا بنیادی است و برای همین است که گاهی در ترجمه فارسی آن از عبارت تحلیل بنیادی استفاده می شود.

ما در ادامه خواهیم گفت که اهمیت تحلیل فاندامنتال چیست اما قبل از آن باز هم تاکید می کنیم که این استراتژی برای پی بردن به قیمت واقعی انواع دارایی ها مانند سهام شرکت ها ، دلار ، یورو و حتی ریال و دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین – اتریوم – دوج کوین – ارز سولانا و سایر رمز ارزها استفاده می شود.

اهمیت تحلیل بنیادی چیست

بازار خرید و فروش رمزارزها همواره با نوسان روبرو است و فعالیت به عنوان یک تریدر در این بازار نیاز به مهارت دارد. برای همین به عنوان یک سرمایه گذار باید استراتژی مناسبی برای فهم درست بازار و آگاهی از نحوه خرید رمزارزها انتخاب کنید.

اهمیت تحلیل فاندامنتال در این است که می تواند به سرمایه گذاران کمک کند متوجه شوند یک رمز ارز دارد با قیمت واقعی خود به فروش می رسد یا قیمت آن در بازار غیر واقعی و کمتر با بیشتر از ارزش ذاتی آن است.

نکته مهم: یک سرمایه گذار برای موفقیت در کنار تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید تسلط کافی به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال داشته باشد.

تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال چیست

برای این که به خوبی متوجه شوید تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیست در زیربخش های بعد به طور خلاصه اشاره ای به این دو استراتژی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال

بسیاری از تریدرها از شاخص ها و اندیکاتورهای مشابهی که در فارکس و بازار بورس و بورس کالا استفاده می شوند برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.

این شاخص ها و اندیکاتورها می توانند به تریدرها کمک کنند بدون توجه به نوع دارایی آینده آن را در بازار پیش بینی کنند. برای همین امکان استفاده از آن ها در بازار رمزارزها بدون توجه به نوع رمزارز (نوع توکن یا کوین) وجود دارد و یک سرمایه گذار می تواند با استفاده از روش هایی که در سایر بازارهای مالی مانند فارکس یا بازار سهام مورد استفاده قرار می گیرد موفق به کسب تجربه در زمینه تحلیل تکنیکال شود.

این مطلب را از دست ندهید!
اینساید بار چیست

تفاوت تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست

در مقایسه با تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی تفاوت های مهمی دارد که امکان استفاده از شاخص ها و اندیکاتورها یا تجربه های موجود از بازار سهام یا فارکس را به راحتی ممکن نخواهد کرد.

برای همین اگر چه شیوه تحلیل بنیادی در همه بازارهای مالی یکسان است، اما داده ها و متریک های مورد استفاده در هر یک از این بازارها به طور کامل متفاوت هستند.

برای همین ما در ادامه تلاش خواهیم کرد بگوییم متریک های تحلیل فاندامنتال چیست و چه سختی هایی در استفاده از آن ها وجود دارد.

متریک های تحلیل فاندامنتال چیست

برای تحلیل بنیادی باید داده ها و یا متریک هایی در دسترس کارشناسان باشد تا بتوانند به ارزیابی ارزش واقعی یک دارایی بپردازند. برای مثال در بازار بورس به منظور ارزش گذاری قیمت سهام می توان از میزان سود سالانه آن به عنوان یک متریک استفاده کرد و هر چه سود یک سهام بالاتر باشد می توان گفت آن سهام ارزش بیشتری دارد.

اما در مورد ارزهای دیجیتال نمی توان به راحتی گفت متریک های تحلیل فاندامنتال چیست و به همین دلیل استفاده از روش تحلیل بنیادی سخت تر می شود.

مشکلات استراتژی تحلیل بنیادی چیست

یک متخصص یا سرمایه گذار باید متریک های قابل اتکا و داده های قابل اطمینان برای ارزش گذاری یک رمزارز پیدا کند و در صورتی که به دنبال تحلیل بنیادی یک رمز ارز هستید باید متریک های قدرتمند و غیر قابل انکار را برای پی بردن به ارزش واقعی آن استفاده کنید.

اما نمی توان ارزهای دیجیتال را با شیوه ای مشابه روش ارزش گذاری سهام یا سایر دارایی ها ارزش گذاری نمود و این یکی از بزرگ ترین مشکلات موجود بر سر راه تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال می باشد.

مهم ترین متریک های تحلیل ارزهای دیجیتال

در صورتی که علاقه مند هستید بدانید مهم ترین متریک های تحلیل بنیادی چیست ما در ادامه به معرفی مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت که عبارت هستند از:

 • متریک های on-chain
 • متریک های پروژه رمزارز
 • متریک های مالی

متریک های آن چین در تحلیل فاندامنتال چیست

متریک های آن چین یا درون زنجیره ای داده هایی هستند که می توان آن ها را با نگاهی به شبکه بلاکچین یک رمزارز به دست آورد. برای مثال تعداد افرادی که در اکوسیستم بیت کوین مشارکت کرده اند می تواند نشان دهنده ارزش بالای این رمزارز باشد.

روش های مختلفی برای دست یافتن به این متریک ها وجود دارد که راحت ترین آن ها استفاده از داده های موجود در سایت هایی مانند coinmarketcap می باشد. برای مثال شما می توانید اطلاعات لازم برای تحلیل فاندامنتال درون زنجیره ای بیت کوین را در این وبسایت پیدا کنید.

البته منابع دیگری مانند گزارش های تحقیقاتی بایننس Binance research project report نیز حاوی اطلاعات ارزشمندی در این زمینه هستند.

تعدادی از متریک هایی که با استفاده از این منابع در مورد رمزارزها به دست خواهید آورد عبارت هستند از:

تعداد مبادلات

تعداد مبادلات یک رمز ارز متریک مناسبی برای اندازه گیری حجم فعالیت تریدرها در شبکه بلاکچین متعلق به آن می باشد و با استفاده از داده های موجود می توانید تغییرات فعالیت یک شبکه بلاکچین را در طول زمان بررسی کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
nft چیست

نکته مهم: در بررسی تخصصی تعداد مبادلات دقت کنید که ممکن است یک فرد یا افرادی اقدام به ارسال و دریافت رمزارزها بین والت های خود بنمایند تا تعداد مبادلات روزانه را بیشتر نشان دهند.

ارزش مبادلات

ارزش مبادلات متریک مهم دیگری برای تحلیل فاندامنتال یک رمز ارز می باشد. توجه داشته باشید که ارزش هر مبادله با ارزش کل مبادلات رمزارز در طول شبانه روز یا تعداد مبادلات متفاوت می باشد.

آدرس های فعال

آدرس های فعال در واقع آدرس هایی هستند که در یک دوره مشخص در شبکه بلاکچین فعال بوده اند. روش های مختلفی برای محاسبه این متریک وجود دارد. یک روش متداول محاسبه تعداد آدرس های فرستنده و گیرنده رمزارز در یک بازه زمانی مشخص می باشد (دوره روزانه، هفتگی یا ماهانه).

عده دیگری نیز به جای محاسبه تعداد ادرس های گیرنده و فرستنده، کل آدرس های یونیک و منحصر به فرد را به عنوان یک متریک برای تحلیل بنیادی مورد استفاده قرار می دهند.

کارمزد پرداختی

شاید کارمزد پرداختی یکی از مهم ترین متریک ها باید که می تواند به ما حجم تقاضا برای یک ارز دیجیتال را نشان دهد. به خصوص برای ارزهایی که از مکانیزم اثبات کار استفاده می کنند (به دلیل افزایش کارمزد در طول زمان)، این متریک برای تحلیل فاندامنتال اهمیت بیشتری پیدا می کند (بررسی تخصصی این بحث فراتر از سطح این مقاله است).

نقش فناوری در تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال چیست

حال که در مورد مکانیزم اثبات کار صحبت کردیم، بهتر است اشاره ای به این موضوع داشته باشیم که هش ریت در مکانیزم اثبات کار و حجم استیکینگ در  مکانیزم اثبات سهام از جمله متریک های مهم برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال هستند.

نکته: هر چه هش ریت یا نرخ هش بالاتر باشد امکان حمله 51 درصدی سخت تر می شود.

نکته: هر چه حجم استیکینگ (در رمز ارزهایی که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می کنند) بیشتر باشد به معنی علاقه کاربران به مشارکت بیشتر در شبکه بلاکچین ارز دیجیتال مربوطه می باشد.

نقش مشخصات پروژه در تحلیل فاندامنتال چیست

در بخش قبل به متریک هایی اشاره شد که می توان آن ها را با بررسی اطلاعات کمی مربوط به شبکه بلاکچین، نحوه مشارکت کاربران و حجم مبادلات رمز ارز پیدا کرد. مشخصات پروژه بر خلاف مشخصات شبکه بلاکچین متریک هایی کیفی هستند.

این متریک ها به طور کیفی به بررسی وایت پیپر ارز دیجیتال ، عملکرد تیم توسعه دهنده آن و چشم انداز یا اهداف شبکه بلاکچین می پردازند و در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

اهمیت وایت پیپر در تحلیل فاندامنتال چیست

توصیه می شود که قبل از سرمایه گذاری روی یک رمز ارز جدید، وایت پیپر آن را مطالعه کنید. وایت پیپر یک سند فنی می باشد که به مرور پروژه بلاکچین رمز ارز خواهد پرداخت. یک وایت پیپر خوب باید به تعریف اهداف شبکه بپردازد و اطلاعات خوبی در ارتباط با موارد زیر در اختیار کاربر قرار دهد:

 • فناوری مورد استفاده در شبکه (دقت کنید که آیا اپن سورس است یا خیر)
 • کاربردها و اهداف راه اندازی شبکه
 • نقشه راه شبکه بلاکچین
 • نحوه تامین و توزیع رمز ارزها (کوین ها یا توکن ها)
این مطلب را از دست ندهید!
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال

باید در مورد وایت پیپر بحث شود و بررسی شود که آیا اهداف آن واقع گرایانه هستند؟ آیا دیگران در مورد وایت پیپر نظر مثبت دارند؟ سوالات مشابه زیادی هستند که یک سرمایه گذار باید به پاسخ آن ها برسد تا دید عمیق برای تحلیل رمز ارز کسب کند.

اهمیت تیم توسعه دهنده در تحلیل فاندامنتال چیست

مهارت و توانایی تیم توسعه دهنده یک شبکه بلاکچین یا رمز ارز نشان دهنده این است که آیا شبکه توان دست یافتن به اهداف تعیین شده در وایت پیپر خود را دارد یا خیر؟ آیا اعضای شبکه فعلی در گذشته پروژه های مهمی را به ثمر رسانده اند؟ آیا …؟

سوالاتی که در مورد تیم توسعه دهنده باید به آن ها پاسخ داده شود می توانند تاثیر زیادی در تحلیل بنیادی یک رمز ارز داشته باشند.

سایر فاکتورهای مهم در ارتباط با مشخصات پروژه عبارت هستند از:

 • رقبای پروژه بلاکچین
 • نحوه عرضه اولیه یا توزیع کوین های شبکه

اهمیت متریک های اقتصادی در تحلیل فاندامنتال چیست

در تحلیل فاندامنتال می توان از اطلاعات اقتصادی که مربوط به بازارهای مالی هستند استفاده های زیادی کرد. این اطلاعات مربوط به چگونگی ترید یک رمز ارز در صرافی ها و یا لیکوئیدیتی و سایر فاکتورهایی می باشند که در ادامه به آن ها اشاره کوتاهی خواهد شد.

ارزش بازار

ارزش بازار یک رمز ارز که در واقع ارزش شبکه بلاکچین آن است با ضرب تعداد واحدها یا کوین های در گردش در ارزش هر کوین یا واحد رمز ارز مشخص خواهد شد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که ارزش بازار می تواند در مواردی گمراه کننده باشد زیرا که گاهی محاسبه تعداد واحدهای در گردش برای یک کریپتوکورنسی می تواند کار سختی باشد. با این وجود این فاکتور به طور گسترده ای به عنوان یک متریک برای تحلیل فاندامنتال استفاده می شود.

لیکوئیدیتی

لیکوئیدیتی معیاری است که نشان می دهد آیا یک رمز ارز به سادگی و با سرعت بالا قابل خرید و فروش است و آیا مشتری کافی برای خرید آن در بازار وجود دارد.

مکانیزم عرضه

در ارتباط با عرضه یک رمزارز چند فاکتور بسیار مهم هستند که امکان استفاده از آن ها در تحلیل فاندامنتال وجود دارد. تعدادی از فاکتورهای مهم مکانیزم عرضه ارز دیجیتال در تحلیل بنیادی در زیر لیست شده اند:

 • حداکثر کوین یا توکن قابل عرضه
 • تعداد واحد در گردش
 • نرخ تورم

ابزار و اندیکاتورهای تحلیل بنیادی چیست

ما تا به حال به تعریف متریک های کیفی و کمی مهم در تحلیل فاندامنتال پرداختیم. اما این متریک ها به خودی خود نمی توانند ما را به نتیجه برسانند و باید در این مسیر از اندیکاتورها و سایر ابزار تحلیل بنیادی استفاده کنیم.

بیت نوین در این متن در مورد ترکیب این متریک ها و ایجاد اندیکاتور صحبت نخواهد کرد. اما به طور حتم در صورت تلاش و یادگیری فعالیت حرفه ای خواهید توانست اندیکاتورهای خاص خود را برای تحلیل بنیادی رمزارزها داشته باشید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید