آیا می دانید بیت کوین کش چیست؟ و آیا از تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش آگاه هستید؟ و می دانید که کدام یک از این دو ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری گزینه مناسب تری هستند؟

اگر چه امروزه بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال خرید بیت کوین هستند، اما از لحاظ فناوری مورد استفاده در شبکه بلاکچین تفاوت هایی بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد که باعث شده عده ای از افراد هنگام خرید و فروش ارزهای دیجیتال توجه ویژه ای به بیت کوین کش داشته باشند.

همچنین اگر قصد خرید بیت کوین کش را دارید می توانید از صرافی آنلاین ارز دیجیتال بیت نوین سریع ترین روش ممکن خریداری کنید.

به همین دلیل بیت نوین تلاش کرده است در این متن شما را با تاریخچه و ویژگی های بیت کوین کش آشنا کند و با زبانی ساده شباهت و تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش را مورد بررسی قرار دهد.

تاریخچه ارز بیت کوین کش چیست

bitcoin cash چیست

در سال 2008 بود که ساتوشی ناکاموتو یک وایت پیپر بسیار مهم منتشر کرد. این وایت پپر با عنوان”bitcoin: a peer to peer electronic cash” در سال های بعد توانست تحول بزرگی در نظام پولی و مالی ایجاد کند.

پس از انتشار این وایت پیپر و در سال 2009 برای اولین بار نرم افزار مبتنی بر فناوری رمزنگاری شده بیت کوین باعث راه اندازی شبکه بلاکچین اختصاصی این ارز دیجیتال شد.

شبکه بلاکچین بیت کوین توانست در سال های بعد با سرعت بالا، کارمزد پایین و مبادلات ایمن خود به خوبی پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. اما در فاصله سال های 2016 تا 2017 میلادی قیمت بیت کوین به طور فزاینده ای افزایش یافت و در کنار آن ازدحام شبکه بلاکچین این ارز دیجیتال (با افزایش تعداد مبادلات روزانه) بیشتر شد.

با این وجود کامیونیتی یا جامعه بیت کوین به دلیل عدم اجماع در افزایش ظرفیت شبکه نتوانست این مشکل را رفع کند و در سال 2017 برتری بیت کوین در بازار که با سهم 95 درصدی همراه بود به حدود 40 درصد کاهش یافت که این نتیجه مستقیم مشکلات ذکر شده در بالا بود.

تولد بیت کوین کش

علی رغم افزایش قیمت و حجم مبادلات بیت کوین که در بالا به آن اشاره شد، فناوری مورد استفاده در شبکه بلاکچین بیت کوین بنا به دلایل متعددی و به نظر توسعه دهندگان این فناوری، سرمایه گذاران، کاربران و حتی بیزینس ها و موسسات مالی جزو بهترین فناوری هایی می باشد که می تواند یک سیستم پرداخت الکترونیکی را در اختیار همه قرار دهد.

به همین دلیل با توجه به این که شبکه بلاکچین بیت کوین با چند تغییر می توانست مشکلات ذکر شده در بالا را رفع کند، در اول ماه آگوست سال 2017 میلادی یعنی حدود 4 سال پیش بود که با ایجاد این تغییرات و هارد فورک شبکه، بیت کویش کش متولد شد.

چشم انداز بیت کش چیست

از سال 2017 تا به حال بیت کوین کش توانسته است به عنوان یکی از رمزارزهای برتر در بازار رشد کند و به نظر می رسد چشم انداز روشنی در آینده خواهد داشت.

این رمزارز مانند بیت کوین در برابر تورم مقاوم است و به دلیل محدودیت در تعداد ارزهای قابل استخراج با مشکلاتی که ارزهای رایج دارند روبرو نخواهد بود. زیرا که حداکثر ارز قابل استخراج در شبکه بیت کوین کش برابر با 21 میلیون واحد است که این دقیقا مانند حداکثر تعداد ارز قابل استخراج در شبکه بیت کوین است.

نکته: خلق بیت کوین کش در سال های گذشته باعث ایجاد یک ترند برای خلق رمزارزهای جدید با ایجاد تغییر در بلاکچین بیت کوین (به وسیله forking شبکه) شده است.

فرق بیت کوین با بیت کوین کش چیست

تفاوت بیت کوین کش و بیت کوین چیست

به طور کلی می توان تفاوت این دو رمزارز را در فناوری مورد استفاده و ارزش هر یک از آنها در بازار دانست. در زیربخش های بعد به بررسی بیشتر این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

این مطلب را از دست ندهید!
الگوی جعلی چیست

برتری فناوری مورد استفاده در بیت کوین کش چیست

برای این که بدانید تمایز فناوری بیت کوین کش چیست باید ابتدا به مشکلات فناوری بیت کوین (که در بالا به طور خلاصه به آن ها اشاره شد) پی ببرید.

مهم ترین مشکلات شبکه بلاکچین بیت کوین از نظر فنی عبارت هستند از:

  1. پیچیدگی مکانیزم (مانند signature data)
  2. اندازه یا سایز بلوک ها در شبکه
  3. استفاده از تکنولوژی شناخته شده با نام segregated witness

بررسی موارد ذکر شده در بالا فراتر از حد این متن است و برای آگاهی عمیق از فرق بیت کوین و بیت کوین کش باید به مباحث تخصصی در شبکه بلاکچین آشنا باشید. اما به زبان ساده می توان گفت که بیت کوین کش در اصل با هارد فورک شبکه بلاکچین بیت کوین به وجود آمد. این کار با تغییر اندازه بلوک ها در شبکه بیت کوین انجام شد.

به گونه ای که زنجیره یا بلاکچین جدید ایجاد شده دارای بلوک های متفاوتی بود که می توانست با مقیاس پذیری خود به نیازهای کاربران برای سرعت مبادلات بالاتر با هزینه کمتر پاسخ دهد. پس از ایجاد این شبکه نوبت به نام گذاری آن رسید.

در بخش بعد به شما خواهیم گفت که دلیل نام گذاری شبکه جدید به بیت کوین کش چیست و چرا اسم این شبکه (و ارز دیجیتال اختصاصی آن)، مشابه اسم بیت کوین (با افزودن کلمه “کش”) است.

دلیل نام گذاری بیت کوین کش چیست

شاید جالب باشد بدانید دلیل نام گذاری بیت کوین کش چیست و علاوه بر این قیمت آن در بازارهای مالی برای شما مهم باشد.

ما در ادامه به بیان دلیل نامگذاری، نماد اختصاری، قیمت خرید و رتبه بیت کوین کش در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت:

اگر چه در ابتدا بیت کوین به عنوان ابزاری برای تسریع مبادلات الکترونیکی و به عنوان پول نقد (که در انگلیسی با نام کش cash شناخته می شود)، به بازار عرضه شد.

اما عملا با استقبال بسیار گسترده ای که از بیت کوین شد، تبدیل به یک کالای سرمایه ای شد و دیگر امکان استفاده از آن به عنوان پول نقد برای پرداخت لحظه ای (با توجه به کاهش سرعت انجام مبادلات و افزایش کارمزد شبکه) ممکن نبود.

بیت کوین کش در واقع یک ارز دیجیتال یا یک بیت کوین جدید است که امکان استفاده از آن به عنوان کش cash یا پول نقد وجود دارد و دلیل نامگذاری این رمزارز هم در امکان استفاده از آن به عنوان Cash یا پول نقد می باشد.

آیا بیت کوین کارآمدی خود را از دست داده است؟

با توجه به مطالب گفته شده در بالا ممکن است برای شما سوال باشد که آیا بیت کوین کش بهتر از بیت کوین است؟ و آیا بیت کوین کارآمدی خود را از دست داده است؟

در پاسخ باید گفت که کارمزد بالا و یا کاهش سرعت مبادلات در شبکه به معنی بی ارزش بودن بیت کوین نیست و برعکس نشان دهنده ارزشمند بودن آن است. بیت کوین یکی از برترین رمزارزهای موجود در بازار است و بسیاری هستند که به دنبال خرید بیت کوین در سایت های خرید و فروش ارز دیجیتال می باشند.

منظور ما این است که مشکلات موجود در شبکه بیت کوین در سال 2017 زمینه را برای هارد فورک آن و عرضه یک ارز دیجیتال جدید فراهم کرده بود. برای همین فرق بیت کوین و بیت کوین کش به این معنی نیست که یکی از این رمزارزها دارای ارزش کمتری هستند و یا این که یکی از آن ها آینده روشن تری دارند.

این مطلب را از دست ندهید!
مارجین تریدینگ چیست

نکته: بررسی چشم انداز این دو ارز دیجیتال و سایر رمزارزها نیازمند تحلیل بازار و نگاهی جامع به مشخصات هر یک از آن ها می باشد (اگر چه استقبال کاربران و سرمایه گذاران نیز در افزایش یا کاهش این رمزارزها موثر خواهد بود). ما در بخش بعد نگاهی به قیمت خرید و نماد بیت کوین کش و مقایسه آن با قیمت خرید بیت کوین خواهیم نمود.

تفاوت قیمت خرید و نماد بیت کوین کش چیست

آشنایی با نماد مربوط به هر یک از رمزارزها در هنگام خرید و فروش و نیاز به آگاهی از قیمت آن ها می تواند مهم باشد. برای مثال نماد اختصاری بیت کوین به صورت BTC می باشد و یا نماد اختصاری اتریوم به صورت ETH می باشد.

نماد بیت کوین کش به صورت BCH می باشد و ارزش بازار آن بیش از ده میلیارد دلار می باشد که این رمزارز را در زمره 20 ارز دیجیتال برتر در بازار قرار داده است.

لازم به ذکر است که یک تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش مربوط به ارزش آن ها و رتبه ای می باشد که در بازارهای مالی به خود اختصاص داده اند و در صورتی که قصد خرید یکی از این ارزها را داشته باشید ممکن است فرق بیت کوین با بیت کوین کش از نظر قیمت خرید برای شما مهم باشد (که در حال حاضر برای BTC در محدوده چهل هزار تا پنجاه هزار دلار و برایBCH در حدود چند صد دلار (بیش از 600 دلار) است).

در واقع بیت کوین در حال حاضر رتبه برتر را در بازار با ارزش حدود هزار میلیارد دلار به خود اختصاص داده است که این می تواند تفاوت اساسی بین این دو رمزارز محسوب شود که این تفاوت با توجه به تشابه فناوری بلاکچین (و محدودیت عرضه 21 میلیون واحدی هر دو رمزارز) برای سرمایه گذاران قابل تامل می باشد.

دلیل گسترش استفاده از بیت کوین کش چیست

دلایل متعددی را می توان برای محبوبیت بیت کوین کش برشمرد. این دلایل می توانند انگیزه ای برای خرید این رمزارز برای سرمایه گذاران محسوب شوند و ما در ادامه به بیان شماری از آن ها خواهیم پرداخت.

این مطلب را از دست ندهید!
کندل استیک چیست

منابع ثابت و محدود تامین مالی

ما در بخش های قبل اشاره کردیم که تعداد واحدهای قابل عرضه بیت کوین کش چیست و چه مزایایی از نظر تورمی دارد. در این بخش باز هم تاکید می کنیم که حداکثر تعداد بیت کوین کش که می توان با ماینینگ آن ها را استخراج نمود 21 میلیون واحد است.

این تعداد واحد قابل استخراج از قبل تعیین شده است و برای همین اثرات تورمی این رمزارز در مقایسه با ارزهای رایج کم است (البته بیت کوین و ارزهای دیگری هم هستند که منابع محدودی برای عرضه دارند).

کارمزد پایین

کارمزد شبکه بلاکچین بیت کوین کش برای انجام مبادلات کم است و حتی در صورتی که تمایل به مبادله BCH با ارزهای رایج مانند دلار و یورو را داشته باشید کارمزد این مبادلات چندان بالا نخواهد بود.

نکته: توجه داشته باشید که کارمزد مبادلات در شبکه بلاکچین با کارمزد یا کمیسیون دریافت شده توسط صرافی های ارز دیجیتال متفاوت است.

امکان انجام مبادلات مالی در تمام ساعات شبانه روز

شاید به خوبی بدانید که یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت رمزارزهایی مانند بیت کش چیست و چرا بسیاری از سرمایه گذاران از این دارایی ها استقبال زیادی کرده اند؟

امکان انجام مبادلات مالی ایمن در هر ساعتی از شبانه روز یکی از مهم ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال است که به دلیل بهره بردن از فناوری های غیرمتمرکز و پروتکل های رمزنگاری شده توانسته اند ایمن ترین خدمات مبادلات مالی را در تمام ساعات شبانه روز و تمام طول هفته در اختیار مردم در سرتاسر دنیا قرار دهند.

مزایای استفاده از بیت کوین کش چیست

مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، جزو مزایای استفاده از این رمزارز محسوب می شوند. با این وجود تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال مزایای دیگری را برای استفاده از بیت کوین کش برشمرده است که از جمله آن ها می توان به امکان استفاده از اکوسیستم توکن و امکان حذف مشکلات رایج در استفاده از کارت های اعتباری در مبادلات بین المللی با استفاده از بیت کوین کش اشاره نمود.

نتیجه: ارز بیت کوین کش چیست

بیت کوین کش یک رمزارز است (که به دلیل ایجاد آن با هارد فورک شبکه بلاکچین بیت کوین)، در بسیاری از ویژگی های خود مشابه بیت کوین است. با این وجود با نگاهی به مشخصاتی مانند قیمت خرید و اندازه بلوک ها (در شبکه بلاکچین این رمزارز)، متوجه تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش خواهید شد.

ما در این متن تلاش کردیم برای شما بیان کنیم که فرق بیت کوین و بیت کوین کش چیست و هر یک از آن ها چه رتبه ای در بازارهای مالی دارند. همچنین نگاهی به مزایای خرید و استفاده از BCH نمودیم.

در پایان بیت نوین امیدوار است با توجه به مطالب گفته شده و با آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال امکان خرید و سرمایه گذاری روی بهترین رمزارزها در بازارهای مالی برای کسب سود بیشتر را داشته باشید.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید