برای بسیاری از افراد سوال است که بلاک چین چیست و چگونه کار می کند و چه ارتباطی بین بلاکچین و ارزش یک ارز دیجیتال وجود دارد؟

با توجه به این که بسیاری از مردم در ایران و در سرتاسر دنیا به تازگی وارد عرصه خرید و فروش ارزهای دیجیتال شده اند، به نظر می رسد که آشنایی با بلاکچین یکی از اولین قدم ها برای کار حرفه ای در این بازار باشد.

پلتفرم معاملاتی بیت نوین ضمن فراهم نمودن امکان ترید ارزهای برتر در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال، سعی کرده است در این متن شما را با فناوری بلاکچین آشنا کند.

ویژگی های بلاک چین چیست

ویژگی های بلاک چین

پرداختن به بلاک چین و معرفی آن کار ساده ای نیست و نیاز به آشنایی تخصصی با برنامه نویسی و روش های رمزنگاری و توابع مورد استفاده در آن دارد.

با این وجود به دلیل این که بلاکچین نقش بسیار مهمی در تعیین ارزش یک رمز ارز دارد برای همه سرمایه گذاران مهم است و همه آن ها می خواهند بدانند بلاکچین چیست و چگونه کار می کند یا چه ویژگی هایی دارد؟

اگر قصد خرید ارز اتریوم را دارید بهتر است بدانید که بیت نوین اتریوم را با پایین ترین نرخ تبدیل و کارمز بسیار ناچیز ارائه می کند. همچنین اگر قصد فروش اتریوم و یا هر ارز دیگر را داشته باشید می توانید همین حالا برای ترید اقدام نمایید.

قبل از این که در ادامه به معرفی بلاکچین بپردازیم باید این نکته را ذکر کنیم که برای اکثر تریدرها و سرمایه گذاران آگاهی از نحوه کار بلاکچین و چگونگی اجرا شدن تابع ها و شیوه رمزنگاری کمی سخت است و برای همین بسیاری از آن ها نمی توانند به سادگی به نحوه کار بلاکچین پی ببرند.

آیا باید بیاموزیم  بلاک چین چیست

ممکن است به عنوان یک فرد مبتدی برای شما سوال باشد که آیا باید حتما بدانم بلاک چین چیست تا بتوانم به سرمایه گذاری و ترید ارزهای دیجیتال بپردازم.

در پاسخ باید گفت که فهمیدن سازوکار خود بلاکچین سخت است و به راحتی ممکن نیست. اما ویژگی های شبکه بلاکچین را می توان راحت تر فهمید و همین ویژگی ها هستند که باید توسط یک تریدر مورد توجه قرار گیرند.

برای همین در صورتی که قصد سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارید بهتر است که نگران نباشید و تمرکز خود را به جای یاد گرفتن نحوه کار بلاکچین، روی کاربردها، ویژگی ها و اهدف آن قرار دهید.

خوشبختانه آَشنایی با ویژگی های بلاکچین بسیار راحت تر است و همین ویژگی ها هستند که تعیین کننده بسیاری از کاربردها و چشم انداز شبکه بلاکچین می باشند.

 

حال که شما را با لزوم آشنایی با کاربردها و اهداف شبکه بلاک چین آشنا کردیم، در ادامه سعی می کنیم تا شما را با مفهوم بلاکچین به زبان ساده آشنا کنیم.

ارز های بسیار زیادی بر بستر بلاک چین قرار گرفته اند، برای مثال می توان گفت ارز لایت کوین یکی از این موارد می باشد. برای خرید ارز لایت کوین همین حالا وارد بخش خرید و فروش ارز دیجیتال بیت نوین شوید.

بلاک چین ارز دیجیتال چیست

بلاک چین ارزدیجیتال چیست

بلاکچین ارز دیجیتال را می توان مجموعه ای از کدها دانست که اطلاعات مربوط به مبادلات انجام داده شده در شبکه را در خود دارند و در نسخه های زیادی کپی duplicate شده و در کل کامپیوترهایی که در شبکه قرار دارند توزیع distribute شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
چگونه ارز دیجیتال بخریم

بلاکچین با استفاده از یک دیتابیس غیرمتمرکز و توسط افراد مشارکت کننده در شبکه مدیریت می شود و در توسعه خود از فناوری DLT استفاده می کند.

نکته: البته این کاربران نیستند که به مدیریت شبکه بلاکچین می پردازند، بلکه این سیستم های کامپیوتری متعلق به کاربران هستند که در حال انجام کارهای ریاضی و اجرای توابع پیچیده در بلاکچین هستند. یکی از آن ها تابع هش است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهد شد.

نقش توابع در بلاک چین چیست

اساس کار بسیاری از نرم افزارها و اپلیکیشن ها بر پایه استفاده از توابع مختلف و از جمله توابع پیچیده ریاضی و منظقی می باشد. بلاک چین هم از توابع خاصی استفاده می کند که گاهی بسیار پیچیده هستند و نمی توان به راحتی به توصیف آن ها پرداخت. اما ما می خواهیم به زبان ساده شما را با این توابع آشنا کنیم.

مثال: توابع ساده جمع و تفریق یا ضرب و تقسیم را در نظر بگیرید که هر یک با ورودی های خود خروجی های کاملا متفاوتی به دست می دهند. برای مثال 2 ضرب در 2 می شود 4. اما اگر 2 را بر 2 تقسیم کنید خروجی یک می شود. می بینید توابع ضرب و تقسیم ورودی های یکسان را به خروجی های کاملا متفاوت تبدیل می کنند.

از دیدگاه فنی در پاسخ به این که بلاک چین چیست و چگونه کار می کند به زبان ساده می توان گفت که بلاکچین مجموعه ای از توابع پیچیده ریاضی و توابع رمزنگاری است.

یکی از این تابع ها هش است که در بخش بعد برای این که بهتر بدانید بلاک چین چیست به آن مکانیزم کار آن اشاره خواهد شد.

شاید بد نباشد اطلاعات درباره ارز دیجیتال نیز داشته باشید همچنین احتمالاً جالب باشد اطلاعاتی نیز درباره آلت کوین ها نیز داشته باشید کهی می توانید در این باره مطالعه بسیار خوبی داشته باشید.

هش در بلاک چین چیست

هش در سیستم بلاک چین

هش یک تابع ریاضی پیچیده است که ورودی ها را گرفته و به خروجی های رمزنگاری شده تبدیل می کند و در صورتی که می خواهید بدانید بلاک چین چیست بسیار مهم است به طور عمیق از معنی هش (و موارد مرتبط مانند هش ریت) آگاه شوید.

هش تابعی است که امکان مهندسی معکوس آن وجود ندارد. این امر باعث می شود که شبکه بلاک چین دارای امنیت بسیار بالایی باشد. برای مثال در صورتی که شما خروجی 4 را از تابع ضرب بگیرید می توانید حدس بزنید که ورودی های تابع ضرب ممکن است 2 * 2 باشند. اما در تابع هش هرگز با داشتن خروجی نمی توانید ورودی ها را حدس بزنید.

اهمیت هش در بلاک چین چیست

گاهی از هش در شبکه بلاکچین به عنوان یک تابع یک طرفه یاد می شود که شبیه چرخ گوشت عمل می کند.

شما می توانید گوشت را داخل چرخ گوشت بریزید و آن را خرد کنید. اما هرگز نمی توانید گوشت چرخ کرده را به گوشت تبدیل کنید.

اهمیت هش در این است که داده های ورودی مانند اطلاعات مربوط به فرستنده، گیرنده و .. را می گیرد و به یک رشته کد تبدیل می کند. اما اگر کسی این کد را داشته باشد نمی تواند به داده های اولیه و فرستنده یا گیرنده و یا سایر داده های ورودی به تابع هش پی ببرد.

این مطلب را از دست ندهید!
اندیکاتور چیست

این یعنی امنیت شبکه بلاک چین که می تواند از اطلاعات اولیه مانند اطلاعات فرستنده، گیرنده، حجم مبادلات و … با تبدیل آن ها به یک کد رمزنگاری شده (با استفاده از تابع هش) برای همیشه محافظت کند.

در صورتی که شما برای مثال در بلاکچین بیت کوین با استفاده از سیستم یا ماینر در حال استخراج بیت کوین هستید، در واقع دارید به مدیریت غیرمتمرکز شبکه بیت کوین و افزایش امنیت آن با اجرای تابع هش می پردازید.

رابطه DLT و هش در بلاک چین چیست

dlt blockchain

در بخش های قبل در پاسخ به این که بلاکچین ارز دیجیتال چیست گفته شد که بلاکچین نوعی DLT است که اطلاعات مربوط به مبادلات را ثبت و با یک امضای رمزنگاری شده برای همیشه در خود ضبط می کند. این امضای رمزنگاری شده در واقع همان هش Hash است که در بخش قبل به آن اشاره شد.

معنی لغوی بلاک چین چیست

بهتر است در این بخش اشاره ای به دلیل انتخاب نام Blockchain بنماییم و بگوییم معنی لغوی بلاک چین چیست و چه مفهومی دارد؟

block در به فارسی به معنی بلوک می باشد (منظور بلوک های داده است). چین در انگلیسی به صورت chain نوشته می شود و به معنی زنجیره است و برای همین بلاک چین به معنی زنجیره بلوک داده می باشد.

در واقع به دلیل این که در شبکه بلاکچین داده ها و اطلاعات مربوط به دارایی ها و یا قراردادها و مبادلات انجام شده در قالب بلوک جمع می شوند و این بلوک ها به صورت زنجیروار یکی پس از دیگری در دیتابیس قرار می گیرند از این تکنولوژی با نام بلاک چین یاد می شود.

نقش هش در ایجاد زنجیره ها

در ایجاد زنجیره ها بلاکچین تابع هش نقش مهمی دارد. در واقع ورودی های تابع هش علاوه بر اطلاعاتی مانند فرستند یا گیرنده شامل یک شناسه از بلوک قبلی است. برای همین همه بلوک ها با استفاده از تابع هش به ترتیب با استفاده از شناسه بلوک قبلی به وجود آمده اند.

بلوک جنسیس در بلاک چین چیست

حال که به زنجیروار بودن بلوک ها در بلاک چین اشاره کردیم جالب است بدانید که اولین بلوک که در بلاکچین ایجاد می شود با نام بلوک جنسیس GENESIS BLOCK شناخته می شود.

این بلوک به دلیل اولی بودن از شناسه بلوک قبلی خود استفاده نکرده است.

دلیل امنیت بلاک چین چیست

دیتابیس بلاکچین غیرمتمرکز است و این تمایز بزرگ آن با دیتابیس های دیگر است که باعث امنیت بیشتر آن می شود.

یک ویژگی مهم دیگر دیتابیس بلاک چین در رمزنگاری کردن آن است که باعث افزایش ایمنی آن می شود.

کاربرد بلاک چین چیست به زبان ساده

ویژگی های بلاک چین چیست

در بخش قبل گفته شد که فناوری بلاکچین چیست و چگونه با رمزنگاری و استفاده از توابعی مانند هش می تواند اطلاعات را در خود ثبت کند. در پاسخ به این سوال که کاربرد بلاک چین چیست به زبان ساده می توان گفت که این فناوری برای انتقال امن پول، دارایی، اطلاعات و قراردادها به گونه ای طراحی شده است که نیاز به طرف سوم به عنوان واسطه نداشته باشد.

در این جا منظور ما از طرف سوم بانک ها و یا حکومت یا شرکت های بزرگ هستند که ممکن است در فرایند انتقال پول یا در ثبت اسناد و دارایی ها (یا هر گونه محتوای دیگر) نقش داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید!
دامیننس بیت کوین چیست

دلیل عدم نیاز به طرف سوم برای نظارت

دلیل عدم نیاز به استفاده از بانک ها و دولت برای نظارت بر انتقال دارایی ها و پول در شبکه بلاکچین این است که در این شبکه اگر اطلاعاتی ثبت شود برای همیشه بدون تغییر باقی می ماند و هیچکس امکان تغییر این اطلاعات را نخواهد داشت.

به همین دلیل است که اطلاعات کلیه تراکنش ها و مبادلات در شبکه بلاکچین بدون نظارت فرد سوم در شبکه ذخیره خواهد شد. این کار با استفاده از فناوری هایی که در بالا به آن اشاره شد و تکنیک هایی مانند استفاده از امضای رمزنگاری شده انجام خواهد شد.

اهمیت کاربرد شبکه بلاک چین چیست

در ابتدای متن گفتیم که پی بردن به توابع ریاضی و سازوگار هش در بلاکچین برای تریدرها چندان مهم نیست، اما کاربرد و ویژگی ها و اهداف بلاکچین به دلیل تاثیر روی قبمت رمز ارزها بسیار مهم هستند.

در ادامه گفته خواهد شد که تفاوت ارز دیجیتال و بلاک چین چیست و برای مثال چه تفاوتی بین بیت کوین و شبکه آن وجود دارد.

تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست

  1. بلاک چین بیت کوین نیست، اما فناوری پشت سر بیت کوین بلاکچین است.
  2. بیت کوین پول است و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتر و پولکادات هم پول هستند، اما بلاک چین فناوری یا ریز ساختی است که به وجود آورنده و عرضه کننده این پول های دیجیتال می باشد.
  3. شما نمی توانید بدون بلاکچین بیت کوین یا ارز دیجیتال داشته باشید اما می توانید بدون داشتن بیت کوین یا اتر از بلاکچین استفاده کنید.

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند

برای این که بدانید بلاک چین چیست و چگونه کار می کند باید بدانید که بلاک چین یک نرم افزار پیچیده غیرمتمرکز است و مانند بسیاری از نرم افزارها و اپلیکیشن های متمرکز که بر روی گوشی همراه یا لپ تاپ و سرورهای مختلف نصب شده اند کار می کند.

نرم افزارها برای هدف خاصی توسعه یافته اند و توسط مردم استفاده می شوند. بلاک چین را می توان یک نرم افزار دانست. نرم افزاری که فقط بر روی یک کامپیوتر اجرا نمی شود. بلکه تعداد زیادی کامپیوتر از سرتاسر دنیا در فرایند اجرای آن مشارکت دارند.

برای مثال در بلاکچین بیت کوین هزاران کامپیوتر داریم که با هم ارتباط دارند و اطلاعات شبکه را تایید و ثبت می کنند.

انواع بلاک چین چیست

حال که می دانید بلاک چین به زبان ساده چیست و توابع پیچیده مانند هش چه نقشی در آن دارند، سوال دیگر این است که انواع بلاک چین چیست و چه تفاوت هایی دارند؟

هر یک از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین – اتر – دات – ارز سولانا – تتا – لایت کوین – بیت کوین کش – یونی سواپ و … از یک شبکه بلاکچین استفاده می کنند که در مقیاس پذیری، ارتباط بین زنجیره ای، سازوکار اثبات و … با هم تفاوت دارند و همیت تفاوت ها باعث تفاوت قیمت رمز ارزها می شود.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید