آیا می دانید استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ استیکینگ ارز دیجیتال یک جایگزین برای استخراج ارز دیجیتال است که نیاز به منابع یا سرمایه اولیه کمتری دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در برخی صرافی های خارجی بدون اینکه نیاز داشته باشید ترید کنید می توانید کسب درآمد داشته باشید و از طریق استیکینگ سود سهام خود را دریافت نمایید.

در برخی موارد استیکینگ بسیار می تواند برای شما سود آور باشد.

استیکینگ در صرافی ارز

استیکینگ ارز دیجیتال چیست

استیکینگ به پروسه ای گفته می شود که ارزهای دیجیتال خود را در والت قفل می کنید تا از شبکه بلاکچین پشتیبانی کنید و امنیت آن را بالا ببرید.

از یک دیدگاه دیگر می توان استیکینگ ارز دیجیتال را پروسه ای شبیه استخراج ارز دیجیتال برای کسب سود دانست.

در اغلب موارد شما می توانید ارزهای دیجیتال خود را به طور مستقیم از داخل والت برای استیکینگ استفاده کنید (برای مثال می توان تراست والت را نام برد که امکان استیکینگ ارز دیجیتال را فراهم کرده است).

اما بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال نیز به ارائه خدمات استیکینگ می پردازند. به طور خاص استیکینگ بایننس به کاربران اجازه می دهد تا با سپرده گذاری سرمایه خود (کوین ها یا ارزهای دیجیتال) در داخل صرافی بایننس سود کسب کنند.

مکانیزم استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ در صرافی ارز دیجیتال

با درک بهتر از پروسه اثبات سهام یا pos بیشتر با نحوه استیکینگ ارز دیجیتال آشنا خواهید شد. شیوه اجماع در این الگوریتم با نام POS شناخته می شود و از نظر مصرف انرژی بسیار به صرفه تر از استخراج ارز دیجیتال می باشد.

البته توجه داشته باشید که حداقل از جنبه تئوری این گونه به نظر می رسد که اثبات سهام تا حدودی غیرمتمرکز است (بیان این مباحث و فرایند اثبات سهام فراتر از سطح این مقاله است).

چه کسی مکانیزم اثبات سهام را به وجود آورد؟

اثبات سهام برای اولین بار در نوشته های اسکات ناتال و سانی کینگ به جامعه کریپتو عرضه شد. آن ها طراحی این الگوریتم را بر گرفته از طرح بیت کوین می دانستند.

لازم به ذکر است که اولین شبکه اثبات سهام به صورت هیبریدی از اثبات کار و اثبات سهام بود که در اکثر مواقع از اثبات کار استفاده می کرد.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

شبکه های بلاک چین قدیمی که مانند بلاکچین بیت کوین از اثبات کار استفاده می کنند بر پروسه استخراج ارز دیجیتال تکیه می کنند (که به طور مرتب بلوک های جدیدی را به شبکه اضافه می کند).

اما شبکه های اثبات سهام، بلوک های جدید خود را از طریق فرایند استیکینگ تولید و تایید می کنند.

در فرایند اثبات سهام و هنگام استیکینگ، والیداتورها کوین ها یا ارزهای دیجیتال را قفل می کنند تا توسط یک پروتکل به طور رندوم انتخاب شوند. با انتخاب تصادفی کوین ها در بازه های زمانی مشخص، امکان تولید بلوک جدید فراهم خواهد شد.

این فرایند باعث می شود که دیگر نیازی به خرید سخت افزار برای استخراج ارز دیجیتال وجود نداشته باشد.

تفاوت استخراج و استیکینگ ارز دیجیتال چیست

در واقع در فرایند استخراج ارز دیجیتال شما باید روی خرید سخت افزار سرمایه گذاری کنید، تا در شبکه مشارکت داشته باشید. اما در فرایند استیکینگ باید روی خود ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، تا در فرایند تولید بلوک جدید در شبکه مشارکت کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
معاملات فیوچرز چیست

تشابه استیکینگ و استخراج ارز دیجیتال

در استخراج ارز دیجیتال هر کسی که سرمایه بیشتری برای خرید سخت افزار و ماینر هزینه کرده باشد سود بیشتری با دریافت بیت کوین به دست خواهد آورد.

در فرایند استیکینگ هر کسی که سرمایه بیشتری برای خرید ارز دیجیتال اختصاص داده باشد سود بیشتری به دست خواهد آورد.

کولد استیکنیگ چیست

استیکینگ ارزدیجیتال و روش های آن

کولد استیکینگ cold staking پروسه ای است که با استیکینگ ارزهای دیجیتال (که در والت شما قرار دارند) انجام می شود، البته این در حالی است که اصلا والت شما به اینترنت وصل نیست.

این روش برای استیکینگ ارز دیجیتال با استفاده از والت های سخت افزاری ممکن است که به طور آفلاین دارایی های سرمایه گذاران را در خود ذخیره می کنند.

البته انواع خاصی از والت های نرم افزاری هم قابلیت کولد استیکینگ دارند.

در واقع علاوه بر والت های سخت افزاری کیف پول های نرم افزاری که از فناوری کولد استوریج استفاده می کنند می توانند به این منظور استفاده شوند.

نکته: به محض این که دارایی های شما از حالت کولد استوریج خارج شوند دیگر پاداشی دریافت نخواهند کرد.

روش کولد استیکینگ به خصوص برای افرادی که قصد دارند ضمن کسب پاداش دارایی های خود را به صورت آفلاین ذخیره کنند مناسب است.

استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی کوکوین

یکی دیگر از صرافی هایی که به شما امکان استیکینگ را می دهد صرافی کوکوین می باشد.

بنابه دلایل مختلف ممکن است ارز های مختلفی را در بخش استیکینگ بتوانید با شرایط خاص پیدا کنید.

اگر هنوز تتر ندارید می توانید از طریق صرافی بیت نوین همین حالا اقدام به خرید تتر USDT نمایید.

برای این منظور ابتدا نیاز دارید که در صرافی کوکوین یک حساب ایجاد کرده باشید و مقداری تتر را به حساب خود یا همان Main Account منتقل کرده باشید.

آموزش انتقال تتر به کوکوین را می توانید مرحله به مرحله یاد بگیرید و طبق آموزش پیش بروید.

استیکینگ در کوکوین

برای اینکه بتوانید اقدام به استیکینگ نمایید باد ابتدا از حساب اصلی یا main account  خود ارز ها را به بخش Pool-X Account خود منتقل کنید.

در صفحه اصلی بعد از ورود به پروفایل خود به بخش Pool-X بروید و مقدار ارزی که می خواهید را به این حساب با استفاده از دکمه transfer منتقل نمایید.

آموزش استیکینگ در کوکوین

ابتدا روی transfer بزنید و بعد صفحه زیر برای شما باز می شود، می توانید با استفاده از آن مقداری را که مد نظر دارید به حساب Pool-X خود منتقل نمایید.

انتقال ارز از حساب اصلی به Pool-X

بعد از آن می توانید روی stake کلیک کنید تا بتوانید شرایط و ارز های قابل استیک را نیز ببینید.

استیکینگ ارز دیجیتال در کوکوین آموزش

در صفحه که برای شما باز می شود می توانید شرایط استیکینگ و ارز های موجود را ببینید و بر اساس شرایط و مقدار سود اقدام به استیکینگ ارز دیجیتال مورد نظر خود نمایید.

این مطلب را از دست ندهید!
آلت کوین

استیکینگ بایننس

یکی از روش هایی که می توان با آن اقدام به استیکینگ ارز دیجیتال نمود استفاده از صرافی های ارز دیجیتال است (که در ابتدای متن مورد اشاره قرار گرفت).

استیکینگ بایننس یکی از معروف ترین و پرسودترین روش های موجود برای استیکینگ ارز دیجیتال محسوب می شود.

در این پروسه شما ارزهای دیجیتال خود را در صرافی بایننس نگهداری می کنید تا به استخر استیکینگ اضافه شوند.

مزیت بسیار بزرگ استیکینگ بایننس این است که بدون این که نیازی به پرداخت کارمزد داشته باشید می توانید از پاداش استیکینگ ارز دیجیتال در این صرافی بهره مند شوید.

برای این کار تنها لازم است ارزهای دیجیتال خود (که متعلق به شبکه هایی هستند که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می کنند) را در صرافی بایننس سپرده گذاری کنید.

پاداش استیکینگ بایننس چه زمانی توزیع می شود؟

معمولا پاداش استیکینگ در بایننس در اوایل هر ماه توزیع می شود.

چگونه به میزان پاداش استیکینگ بایننس پی ببریم؟

در بخش بعد خواهیم گفت که محاسبه دستی میزان پاداش استیکینگ ارز دیجیتال بسیار سخت است، اما اگر اقدام به استیکینگ در بایننس بنمایید به راحتی می توانید هر ماه میزان پاداش استیکینگ ارز دیجیتال  را در سربرگ تاریخچه درآمد historical yield ببینید.

در این سر برگ پاداش هر پروژه (که ممکن است متعلق به یک ارز دیجیتال متفاوت باشد) قابل مشاهده است (برای مثال پاداش استیکینگ کاردانو به طور جداگانه نمایش داده خواهد شد).

کسب درآمد با استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ ارز دیجیتال چه است

هر کسی که به دنبال درآمد بیشتر با استفاده از ارزهای دیجیتال است باید بداند که مسیرهای جدیدی برای کسب پاداش با استیکینگ ارز دیجیتال وجود دارند و برای مثال شما می توانید با استیکینگ کاردانو در والت خود و یا با استفاده از استیکینگ در صرافی های ارز دیجیتال موفق به کسب سود شوید.

به عنوان یک مثال بارز با استیکینگ در بایننس می توانید به طور ماهانه سود خود را مشاهده کنید. با این وجود توجه داشته باشید که استیکینگ در بایننس برای کاربران ایرانی که امکان احراز هویت در این صرافی را ندارند کار سختی است. برای همین باید صرافی های ارز دیجیتال دیگر به جز بایننس را انتخاب کنید و یا با والت خود اقدام به استیکینگ ارز دیجیتال بنمایید.

مزایای استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

همان طور که گفته شد شما به راحتی با کیف پول خود و یا با صرافی های ارز دیجیتال بدون هیچ هزینه ای و تنها با قفل کردن ارزهای دیجیتال خود می توانید موفق به کسب سود شوید. این مزیت مهمی است که نمی توان به عنوان یک تریدر یا سرمایه گذار آن را نادیده گرفت.

خطرات استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

به یاد داشته باشید که علی رغم مزایای ذکر شده برای استیکینگ ارز دیجیتال، این فرایند به طور کامل فاقد ریسک نیست. زیرا که قفل کردن دارایی ها در قراردادهای هوشمند امکان به وجود آمدن باگ را بیشتر خواهد کرد.

برای همین به عنوان یک ایرانی که امکان استفاده از استیکینگ در بایننس را ندارد، در صورت نیاز به استیکینگ ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول دیجیتال خود، حتما والت های سخت افزاری یا والت های با کیفیت که DYOR بالایی دارند را انتخاب کنید. یکی از این والت ها تراست والت است که امنیت بالایی دارد.

این مطلب را از دست ندهید!
تراست والت

چگونه در مورد امکان استیکینگ ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنیم؟

استیکینگ در صرافی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امکان استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی ها می توانید به هر صرافی ارز دیجیتال به طور جداگانه مراجعه کنید و ارزهای قابل پشتیبانی برای استیکینگ را مشاهده نمایید.

برای مثال به منظور استیکینگ در بایننس می توان به صفحات استیکینگ سایت بایننس بروید و ببینید که این صرافی از چه ارزهایی پشتیبانی می کند.

نکته: سرویس های استیکینگ در بایننس از اکتبر سال 2019 میلادی راه اندازی شد. پلتفرم استیکینگ بایننس در حال حاضر از استیکینگ ده ها ارز دیجیتال پشتیبانی می کند.

استیکینگ در والت

برای استیکینگ با استفاده از والت های ارز دیجیتال (مانند والت های سخت افزاری) با مراجعه به بخش امکانات والت و یا مشاهده ویژگی های والت در سایت عرضه کننده آن می توانید در مورد امکان استیکینگ ارز دیجیتال توسط هر یک از والت های سخت افزاری و نرم افزاری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا امکان استیکینگ بیت کوین وجود دارد؟

استیکینگ ارز دیجیتال فقط برای رمز ارزهایی است که از فرایند اثبات سهام استفاده می کنند. در مورد بیت کوین به جای استیکینگ باید از فرایند استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید.

نحوه محاسبه پاداش استیکینگ ارز دیجیتال

با توجه به این که هر شبکه ای از روش متفاوتی برای دادن پاداش به کاربران استفاده می کند نمی توان جواب ساده ای به سوال ذکر شده داد.

حتی در بعضی از شبکه ها میزان پاداش از بلوکی به بلوک دیگر تغییر می کند. این بدان معنی است که با تولید هر بلوک میزان پاداش تغییر کرده و برای بلوک بعد که تولید می شود متفاوت خواهد بود.

اما تعدادی از فاکتورهای مهم که در محاسبه پاداش استیکینگ ارز دیجیتال مهم هستند در زیر خلاصه شده اند:

  • نرخ تورم ارز دیجیتال
  • تعداد کوین هایی که هر والیداتور برای استیکینگ اختصاص داده است.
  • کل کوین هایی که در شبکه برای استیکینگ اختصاص داده شده است.
  • مدت زمانی که هر والیداتور به طور فعال اقدام به استیکینگ ارز دیجیتال کرده است.

بعضی از شبکه ها نیز پاداش استیکینگ ارز دیجیتال را به درصد محاسبه می کنند. این پاداش بین والیداتورها توزیع می شود.

توکن ها در اثبات سهام

هر یک از شبکه های بلاک چین که از فرایند اثبات سهام استفاده می کند ارز دیجیتال خاص خود را دارند، اما بعضی از شبکه ها دو توکن دارند که یکی برای استیکینگ  استفاده می شود و دیگری برای پرداخت پاداش به کسانی است که در این فرایند مشارکت می کنند.

سخن آخر

در این متن تلاش شد تا شما را با یکی از راه های کسب درآمد با استفاده از ارزهای دیجیتال آشنا کنیم. امیدواریم بتوانید از مطالب گفته شده حداکثر استفاده را برای کسب سود ببرید.

 

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید