آیا می دانید انواع آلت کوین چیست و پس از بیت کوین بهترین آلت کوین ها در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کدام هستند؟ آیا با ویژگی های این دارایی های دیجیتال آشنایی دارید و می دانید که در ساخت آن ها از چه فناوری های متفاوتی استفاده شده است؟

در چند سال اخیر آلت کوین ها توانسته اند رشد بسیار زیادی در بازارهای مالی داشته باشند و با ظهور اتریوم و کوین هایی (که پس از بیت کوین به بازار عرضه شده اند) تغییرات قابل ملاحظه ای در چشم انداز آینده رمزارزها به وجود آمده است.

به همین دلیل بین نوین به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های داخلی که امکان خرید و فروش معتبرترین آلت کوین ها را در داخل کشور فراهم نموده است قصد دارد شما را با این دارایی های دیجیتال، دلیل نام گذاری، انواع و مشخصات آن ها آشنا کند.

آلت کوین چیست

آلت کوین چیست

در یک جمله می توان گفت که آلت کوین ها به ارزهای دیجیتال قابل استفاده به جای بیت کوین گفته می شود.

در واقع آلت‌کوین برگرفته از کلمه انگلیسی altcoin می باشد. این کلمه خود از دو کلمه alternative و coin تشکیل شده است که به معنی جایگزین یا قابل استفاده به جای کوین می باشد (در واقع همه کوین هایی که بعد از بیت کوین به وجود آمده اند با این نام شناخته می شوند.).

تعدادی از آن ها عبارت هستند از:

اتریوم – پولکادات – دوج کوین – لایت کوین – ارز سولانا – بایننس کوین – کاردانو – تتر – یونی سواپ – ترا – چین لینک – لایت کوین – بیت کوین کش – استلار – ترون

می توانید در بیت نوین صرافی آنلاین ارزدیجیتال تمام ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را خریداری نمایید.

خرید اتریوم یکی از پر سود ترین مواردی است که می توانید همین حالا اقدام به خرید آن نمایید. البته در نظر داشته باشید که ارز های دیگر نیز قابل خرید و فروش می باشد.

دلیل رشد آلت کوین‌ ها

آلت کوین ها با ظهور و توسعه پروژه های بزرگی مانند پروژه بلاکچین اتریوم ETH ، پولکادات DOT ،  استلار XLM ، و یونی سواپ UNI (با توجه به نوآوری هایی که در این پلتفرم ها دیده می شود) توانسته اند بخش بزرگی از بازارهای مالی را در اختیار بگیرند.

نکته: در صورتی که در مورد خرید بیت کوین و یا آلت کوین ها با شک روبرو بوده و نمی دانید که کدام یک را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، به این نکته توجه داشته باشید که بازار خرید آلت‌کوین ها به شدت با نوسان مواجه بوده و باید هنگام خرید آن ها محتاط بوده و در مورد آن ها تحقیق کنید.

تاریخچه آلت کوین ها

ظهور اولین نسل آلت کوین ها به حدود سال 2011 میلادی بر می گردد. نسل اول این رمز ارزها با استفاده از فناوری بلاکچین (مشابه با بلاکچین بیت کوین) به وجود آمدند. اولین این کوین ها با نام Namecoin شناخته شد که در ماه اوریل سال 2011 میلادی عرضه شد.

این مطلب را از دست ندهید!
ایردراپ چیست

اگر چه namecoin نتوانست موفقیت زیادی به دست آورد، اما در تاریخ آلت کوین ها نام خود را ثبت کرده است. زیرا که نشان داد به جز بیت کوین می توان از کوین های دیگر نیز استفاده کرد.

معروف ترین آلت‌ کوین

در حال حاضر معروف ترین آلت کوین که پس از بیت کوین در رتبه دوم بازارهای مالی دیجیتال قرار گرفته است اتریوم می باشد. اتریوم به دلیل استفاده از یک زبان برنامه نویسی پیشرفته برای توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز در کانون توجه بسیاری از کاربران، تریدرها و توسعه دهندگان قرار گرفته است.

مکانیزم کار altcoin

برای این که بدانید آلت کوین ها به چه صورت کار می کنند، باید ابتدا فناوری بلاکچین آن ها را شناسید. اتریوم ETH ، استلار، لایت کوین LITECOIN و هر یک از رمز ارزهای دیگر با توجه به فناوری بلاکچین خود با هم تفاوت دارند که روی پیشرفت آن ها در آینده تاثیر می گذارد و برای همین برای یک تریدر مهم بوده و باید به آن ها توجه کند.

ظهور کوین های سبز یا گرین کوین

یک نکته جالب در مورد آلت کوین ها مصرف برق آن ها می باشد. در صورتی که دوستدار محیط زیست هستید و در مورد رمزارزهایی مانند بیت کوین که به دلیل فرایند استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ که مصرف برق بالایی دارند نگران هستید، در حال حاضر ALTCOIN های جدیدی برای خرید وجود دارند که نیاز به ماینینگ یا پروسه استخراج ارز دیجیتال ندارند.

پولکادات DOT و کاردانو ADA از جمله کوین هایی هستند که از فرایند استخراج ارز دیجیتال استفاده نمی کنند.

رمز ارزهایی که شبیه پولکادات و کاردانو هستند ثابت کرده اند که می توان در حالی که دوستدار محیط زیست هستیم نیز در بازار کریپتو مشارکت کنیم. به همین دلیل از این رمزارزها با نام کوین های سبز یا گرین کوین یاد می شود.

تفاوت بیت کوین و گرین کوین ها

بیت کوین از فرایند استخراج ارز دیجیتال و مکانیزم اثبات کار یا proof of work استفاده می کند. گرین کوین ها از مکانیزم اثبات سهام (که نیازی به استخراج ارز دیجیتال ندارد) استفاده می کنند. لازم به ذکر است این فناوری به سرمایه گذاران امکان استیکینگ ارز دیجیتال را می دهد.

استیکینگ چیست

استیکینگ که در مکانیزم اثبات سهام POS (به جای ماینینگ در مکانیزم اثبات کار POW ) استفاده می شود به شدت به افزایش بازده مصرف برق کمک می کند و بنا به نظر متخصصان می تواند تا بیش از 99 درصد به کاهش مصرف انرژی الکتریکی با تغییر فرایند استخراج ارز دیجیتال کمک باشد.

نکته: استیکینگ علاوه بر این که باعث افزایش بازده مصرف انرژی الکتریکی می شود (و ایراداتی که به استخراج ارز دیجتال یا ماینینگ گرفته می شود) را ندارد، می تواند راهی برای کسب درآمد باشد.

نحوه کسب درآمد از استیکینگ

آلت کوین و استیکینگ چیست

شاید با فرایند سپرده گذاری در بانک و دریافت سود آشنا باشید. در هنگام سپرده گذاری در حالی که شما دارایی خود را در بانک گذاشته اید، امکان دریافت سود به صورت ماهانه و یا سالانه را خواهید داشت.

استیکینگ بر پایه ایده مشابهی استوار است و در مکانیزم اثبات سهام با دارایی خود می توان از آن برای کسب سود استفاده کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
خطوط حمایت و مقاومت

مقایسه استیکینگ و ماینینگ

در مقایسه بین استیکینگ و ماینینگ می توان شباهت ها و تفاوت هایی را یافت. شباهت این دو روش در امکان کسب درآمد یا پاداش با استفاده از آن ها می باشد.

نکته: بیت کوین تنها از فرایند ماینینگ (که همان فرایند استخراج بیت کوین است) استفاده می کند. اما بسیاری از آلت کوین ها هر یک با توجه به فناوری خود از یکی از این فرایندها استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که مصرف برق بالا و نیاز به پرداخت هزینه برای خرید سخت افزار یا ماینر از بزرگ ترین معایب ماینینگ و روش های متداول استخراج ارز دیجیتال هستند. در عوض عده ای سودآوری ماینینگ را بیش از استیکینگ می دانند.

انواع آلت کوین

حال که به بازده مصرف انرژی گرین کوین ها اشاره کردیم، بهتر است چند دسته مهم از آلت کوین ها را معرفی کنیم.

در سال های گذشته صدها altcoin به وجود آمده اند که بسیاری از آن ها در یکی از گروه های زیر جا می گیرند:

کوین های قابل استخراج

این کوین ها مانند بیت کوین از فرایند استخراج ارز دیجیتال و مکانیزم اثبات کار استفاده می کنند و برای همین مصرف انرژی بالایی دارند (در عین حال مزایای خود را دارند).

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها در آلت کوین

استیبل کوین ها انواعی از آلت کوین ها هستند که به گونه ای طراحی شده اند که نوسان قیمت کمتری داشته باشند.

استیبل کوین ها ارزش خود را از دارایی های فیزیکی (به صورت off chain) و در مواردی هم به صورت on chain کسب می کنند.

نکته: انواع دیگری از استیبل کوین با نام algorithmic stable coin هستند که با استفاده از قراردادهای هوشمند مدیریت می شوند.

توکن های سکوریتی

سکوریتی توکن ها security tokens دارایی های دیجیتال یا لیکوئید هستند که معرف مالکیت انواع دارایی مانند سهام و یا دارایی های فیزیکی منقول و غیرمنقول می باشند.

سکوریتی توکن ها به عنوان نوعی از آلت کوین ها بر بستر لجر توزیع شده distributed ledger نگهداری می شوند و می توانند نشان دهنده مالکیت یک خودرو، ملک و یا هر دارایی دیگری باشند.

یوتیلیتی توکن

توکن یوتیلیتی یا utility token نوعی دارایی دیجیتال است که می تواند مانند کوپن یا ضمانت مورد استفاده شود تا بتوان از خدمات و یا کالاهایی که توسط عرضه کننده این توکن ها ارائه می شود استفاده کرد.

بهترین آلت کوین ها در سال 2021

در حالی که هیچ یک از آلت کوین ها نتوانسته اند جایگاه بیت کوین را بگیرند و رتبه اول بازار را به خود اختصاص دهند، اما پروژه های زیادی هستند که نشان داده اند برای توسعه دهندگان، سرمایه گذاران و جامعه جهانی مهم هستند.

تعدادی از این پروژه ها عبارت هستند از:

ارز دیجیتال اتریوم eth

ارز دیجیتال اتریوم پس از بیت کوین بزرگ ترین شبکه بلاکچین را دارد. اتریوم توسط ویتالیک بوترین پایه گذاری شده است. توکن اختصاصی این شبکه اتر ether است و توکن های erc-20 هم روی این شبکه قابل استفاده هستند.

این مطلب را از دست ندهید!
شیت کوین چیست

اتریوم از قراردادهای هوشمند یا اسمارت کنتراکت ها استفاده می کند و با استفاده از زبان برنامه نویسی سالیدیتی توانسته است ساختاری متفاوت نسبت به بیت کوین داشته باشد.

قرارداد هوشمند چیست

اسمارت کنتراکت یا قرارداد هوشمند یک کد هوشمند است که به طور خودکار روی شبکه بلاکچین اجرا می شود.

پولکادات DOT

ارز دیجیتال پولکادات یکی دیگر از رمز ارزهای شناخته شده است که به دلیل مقیاس پذیرس شبکه خود (و فناوری منحصر به فردی که در آن استفاده شده) برای بسیاری از تریدرها جالب می باشد. ارز دیجیتال پولکادات با نماد اختصاری DOT نمایش داده می شود.

دوج کوین DOG

دوج کوین یکی دیگر از رمزارزهای شناخته شده است که تفاوت هایی با ارزهایی که در بالا معرفی شدند دارد و در واقع هدف اولیه از عرضه آن ایجاد شبکه ای قدرتمند نبوده و به عنوان شوخی به وجود آمده است. نماد اختصاری دوج کوین به صورت DOG است.

ارز سولانا

ارز دیجیتال سولانا یکی از رمزارزهایی است که در رتبه هایی نسبتا بالا قرار گرفته است و به عنوان یک آلت کوین شناخته می شود. لازم به ذکر است که شما امکان خرید ارز سولانا و سایر رمزارزهای معتبر مانند اتریوم و ودج کوین را از پلتفرم معاملاتی بیت نوین خواهید داشت.

لایت کوین litecoin

لایت کوین یکی از دیگر ارزهای دیجیتال است که با عنوان نقره دیجیتال شناخته می شود.

در واقع بیت کوین را طلای دیجیتال می دانند و لایت کوین به دلیل شباهت خود به بیت کوین و قیمت کمتر با نام نقره دیجیتال شناخته می شود.

نکته: امکان خرید لایت کوین از بیت نوین در داخل کشور برای کاربران ایرانی فراهم شده است.

خرید آلت کوین

خرید آلت کوین

در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال خرید بیت کوین هستند. اما تعداد زیادی هم هستند که به دنبال خرید آلت کوین ها به دلیل قیمت پایین تر آن ها و امکان رشد آن ها در آینده می باشند.

به طور حتم در صورت نیاز به خرید آلت کوین باید به نکات متعددی توجه داشته باشید که تعدادی از آن ها در زیر خلاصه شده اند:

تاریخچه و اعتبار رمز ارز

قیمت آلت کوین

فناوری مورد استفاده در شبکه بلاکچین

لیکوئیدیتی liquidity (لیکوئیدیتی به بیان ساده به معنی امکان یافتن مشتری هنگام نیاز به فروش است).

صرافی هایی که از ترید رمز ارز مورد علاقه شما پشتیبانی می کنند.

بیت نوین به عنوان یکی از امن ترین پلتفرم های داخلی از معتبرترین آلت کوین ها (که اعتبار و جایگاه بسیار بالایی در بازارهای مالی دارند) پشتیبانی می کند. هر یک از آن ها هم در رنج قیمتی متفاوتی قابل خرید هستند و برای همین هر یک از کاربران امکان انتخاب و خرید ارز دیجیتال مورد علاقه خود را با کمترین کارمزد از بیت نوین خواهد داشت.

در پایان امیدواریم بتوانید با آشنایی بیشتر با رمزارزها موقعیت های بهتری برای کسب موفقیت روزافزون با مشارکت در فعالیت های اقتصادی به عنوان یک تریدر به دست آورید.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید