استراتژی های متعددی برای کسب سود با خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد که یکی از آن  ها استفاده از آربیتراژ ارز دیجیتال می باشد.

اما برای این که موفق به کسب سود با استفاده از آربیتراژ شده و دارایی خود را افزایش دهید باید نکات متعددی را بیاموزید. هر یک از این نکات به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از تفاوت قیمت رمزارزها سود بیشتری به دست آورید.

ما ضمن آموزش آربیتراژ ارز دیجیتال قصد داریم شما را برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال آماده کنیم.

خرید بیت کوین نیز می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال روش سود آوری برای تریدر ها باشد.

در صورتی علاقه می توانید با ما در ادامه همراه باشید. در ادامه خواهید دانست که کسب سود با استفاده از این استراتژی روز به روز سخت تر می شود و نیاز به استفاده از نرم افزارها و بات هایی دارد که از الگوریتم های مخصوص استفاده می کنند.

آربیتراژ چیست

آربیتراژ چیست

یکی از روش هایی که بسیاری از فعالان اقتصادی و تجار از آن برای کسب سود استفاده می کنند خرید کالا از بازاری است که آن کالا دارای قیمت پایین تر است. این تجار با فروش کالای خریداری شده در بازاری که قیمت آن کالا بالاتر است موفق به کسب سود می شوند.

این شیوه همواره در تجارت متداول بوده است و به بسیاری از افراد کمک کرده است تا موفق به کسب سود هنگفتی از طریق خرید و فروش کالا و یا فعالیت هایی مانند صادرات و واردات کالا بشوند.

آربیتراژ ارز دیجیتال با روش مورد استفاده توسط تجار کاملا تفاوت دارد، اما بر پایه ایده مشابهی استوار است و برای همین در نگاه اول ایده کسب سود با استفاده از آن چندان پیچیده نیست.

برای مثال به راحتی می توان متوجه شد که با خرید ارز دیجیتال در یک بازار (صرافی یا سایت) با قیمت کمتر و فروش آن در صرافی دیگر می توان موفق به کسب سود شد.

نکته مهم:

اگر چه امکان بهره بردن از ظرفیت های موجود در بازارهای مالی با استفاده از آربیتراژ برای بسیاری از تریدرها وجود دارد، اما توجه داشته باشید که در این مورد نیز اشتباه در سرمایه گذاری می تواند باعث از دست دادن بخش قابل توجهی از دارایی های شما شود.

تفاوت سرمایه گذاری بلند مدت و آربیتراژ چیست

قبل از این که به ادامه متن بپردازیم باید این نکته را در ذهن داشته باشید که آربیتراژ با جستجو برای خرید یک رمزارز پربازده و سرمایه گذاری بلند مدت بر روی آن کاملا متفاوت است. موفقیت در سرمایه گذاری بلند مدت و حتی کوتاه مدت مستلزم آشنایی با روش های تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و پرایس اکشن می باشد.

این در حالی است که مبنای استراتژی آربیتراژ کاملا متفاوت است و برای همین باید با مطالعه آموزش آربیتراژ ارز دیجیتال سعی کنید نحوه انجام آن و تکنیک های کسب سود حداکثری با این روش را یاد بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید!
خطوط حمایت و مقاومت

تفاوت استراتژی آربیتراژ با پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال چیست؟

آربیتراژ ارز دیجیتال از تفاوت قیمت رمز ارز در یک زمان مشخص در صرافی ها استفاده می کند. این در حالی است که در تحلیل تکنیکال و یا پرایس اکشن شما قصد دارید از تغییر قیمت رمز ارزها در طول زمان کسب سود کنید.

اگر اطلاعاتی درباره پرایس اکشن ندارید می توانید به بخش آموزش پرایس اکشن مراجعه نمایید و اطلاعات کافی در این زمینه را بیاموزید.

تاریخچه آربیتراژ ارز چیست

آربیتراژ در ارز دیجیتال

از زمان شکل گیری تجارت بین الملل استفاده از آربیتراژ ارزهای رایج متداول بوده است و علاوه بر این در گذشته نیز در بازار خرید و فروش فلزات گرانبها و حتی در خرید و فروش سهام و سایر دارایی ها از این شیوه استفاده می شد و برای همین تاریخچه استفاده از آربیتراژ  به قرن ها پیش باز می گردد.

با این وجود استراتژی های مورد استفاده در هر یک از بازارهای مالی بسیار متفاوت هستند و تعریف آربیتراژ در هر یک از آن ها می تواند متفاوت باشد. حتی در بازار کریپتوکورنسی ها نیز استراتژی های مختلفی برای کسب سود مورد استفاده قرار گرفته اند که منجر به ایجاد انواع آربیتراژ ارز دیجیتال در بازار شده اند.

نقش صرافی ها در کسب سود از آربیتراژ چیست

نقش صرافی ها ی ارز دیجیتال در آربیتراژ

به دلیل وجود سایت های خرید و فروش ارزهای دیجیتال و صرافی های متعدد امکان خرید و فروش رمز ارز با در نظر گرفتن لیکوئیدتی (و سایر فاکتورهای موثر در افزایش سرعت مبادله) برای تریدرها وجود دارد.

آربیتراژ ارز دیجیتال به دلیل تفاوت قیمت رمز ارزها در صرافی های مختلف میسر شده است و در واقع مستلزم خرید رمز ارز از یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر با قیمت بالاتر می باشد. فرض کنید شما بتوانید بیت کوین را با قیمت 45000 دلار در صرافی بایننس خریداری کنید و آن را در صرافی هیوبی با قیمت 45500 دلار به فروش برسانید. در این معاملات شما موفق به کسب سود 500 دلاری برای هر بیت کوین خواهید شد که با احتساب دلار 25 هزار تومانی حدود 12 میلیون تومان خواهد بود.

البته کسب سود بالا با استفاده از آربیتراژ ارز دیجیتال در بسیاری از پلتفرم ها به راحتی ممکن نیست. زیرا که تفاوت قیمت بیت کوین و یا سایر رمزارزها در این صرافی ها چندان زیاد نخواهد بود.

آربیتراژ ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین در جایگاه اول در بازار خرید و فروش رمزارزها قرار دارد و برای همین برای بسیاری بهترین گزینه برای کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال محسوب می شود.

در سال 2017 بیت کوین در صرافی کراکن با قیمت هفده هزار و دویست و دوازده دلار به فروش می رسید و در همان زمان در صرافی بیت استامپ قیمت بیت کوین برابر با شانزده هزار و نهصد و هفتاد و نه دلار بود.

در آن زمان سرمایه گذاران می توانستند به ازای هر بیت کوین حدود دویست و بیست و سه دلار سود کنند که با خرید بیت کوین در صرافی بیت استامپ و فروش آن در صرافی کراکن ممکن می شد.

این مطلب را از دست ندهید!
عرضه اولیه ارز دیجیتال

این مثال نشان می دهد که اساس کسب سود از آربیتراژ بیت کوین و سایر رمزارزها یافتن شکاف قیمتی برای هر یک از آن ها در صرافی های مختلف است.

در حال حاضر در دنیا بیش از حدود 200 صرافی ارز دیجیتال شناخته شده وجود دارند که ممکن است هر یک با دیگری تفاوت های کم یا زیادی داشته باشند و امکان بهره برداری از این تفاوت قیمت توسط سرمایه گذاران وجود داشته باشد.

آیا امکان کسب سود از آربیتراژ بیت کوین مانند گذشته وجود دارد؟

یک مشکل که در کسب سود با سرمایه گذاری روی بیت کوین با استفاده از استراتژی تفاوت قیمت در صرافی ها وجود دارد این است که امکان کسب درآمد بالا از آربیتراژ بیت کوین به دلیل استفاده موسسات مالی از الگوریتم هایی که با نام بات آربیتراژ arbitrage bot شناخته می شوند کمتر شده است.

لیکوئیدیتی و آربیتراژ ارز دیجیتال

یکی از فاکتورهایی که روی سود کسب شده از آربیتراژ ارز دیجیتال تاثیر می گذارد، میزان لیکوئیدیتی یک رمزارز است.

برای مثال ارزش مبادلات بیت کوین در سال 2017 حدود 5 تا 10 میلیون دلار در روز بود. اما در سال 2020 به حدود 100 تا 200 میلیون دلار و حتی بیشتر در طول روز افزایش یافته است که این به معنی افزایش لیکوئیدیتی بیت کوین می باشد. این لیکوئیدیتی در عین مفید بودن از نظر عده ای از افراد فرصت استفاده از مزیت تفاوت قیمت و آربیتراژ بیت کوین را کاهش می دهد.

استفاده از نرم افزار یا بات

به دلیل لیکوئیدیتی بالا و گسترش تعداد صرافی هایی که امکان خرید و فروش بیت کوین در آن ها وجود دارد، بسیاری از سرمایه گذاران که اقدام به خریداری بیت کوین کرده اند از نرم افزارها و بات هایی استفاده می کنند که صدها صرافی عرضه کننده این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهند تا از فرصت های موجود برای کسب سود استفاده کنند.

البته در مورد سایر رمزارزها شاید استفاده از بات ها به دلیل لیکوئیدیتی کمتر آن ها از اهمیت کمتری برخوردار باشد. اما در هر صورت مطالب گفته شده نشان می دهد که اگر چه مکانیزم استفاده از تفاوت قیمت در نگاه اول ساده به نظر می رسد، اما به طور حتم بدون استفاده از نرم افزار و یا بات آربیتراژ امکان بهره برداری حداکثری از این فرصت ها وجود ندارد.

آربیتراژ مثلثی

ما در مورد وجود انواع آربیتراژ در بازارهای مالی صحبت کوتاهی داشتیم. شاید آشنایی با همه آن ها لازم نباشد و در عین حال برای کاربران گیج کننده باشد. اما آربیتراژ مثلثی روشی برای کسب سود با استفاده از تبادل یک رمزارز با رمزارزهای دیگر است که در نوع خود جالب است.

ما در ادامه این استراتژی را با یک مثال توضیح خواهیم داد:

فرض کنید شما در یک صرافی بیت کوین را با رمزارز دیگری (مثل لایت کوین)، که ارزش آن در صرافی مربوطه (در مقایسه با بیت کوین) کمتر از ارزش واقعی آن در بازار است مبادله می کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
جایگزین بایننس

پس از آن رمزارز خریداری شده در این صرافی (لایت کوین) را با رمز ارز سوم (به عنوان مثال اتریوم)، که ارزش آن در صرافی (در مقایسه با بیت کوین) بیش از ارزش واقعی آن است مبادله می کنید.

در مرحله آخر رمزارز سوم (اتریوم) را در صرافی با بیت کوین مبادله می کنید تا چرخه مثلث شکل مبادلات شما کامل شود.

پس از پایان این چرخه شما مقدار بیشتری بیت کوین در حساب خود خواهید داشت.

مزایای استفاده از قابلیت های نرم افزاری

امروزه بسیاری از صرافی ها هستند که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند با استفاده از تفاوت قیمت بین رمزارزها موفق به کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال شوید.

در صورتی که امکان استفاده از این نرم افزارها را داشته باشید خواهید توانست درصد کمی به سرمایه خود در بازار بیفزایید. اما در این راه مشکلاتی نیز وجود دارند.

مشکل کارمزد صرافی

یک مشکل که در مسیر کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال وجود دارد (و باید به آن توجه داشته باشید)، کارمزد دریافتی توسط صرافی برای مبادله رمزارزها می باشد. کارمزد صرافی ممکن است از تفاوت قیمت رمزارز و یا سود خالص به دست آمده بیشتر باشد و در نهایت استفاده از این استراتژی ها را ناکارآمد کند.

برای همین توصیه می کنیم قبل از هر مبادله ای ابتدا به کارمزد خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی توجه کنید.

حجم مبادلات

یک نکته مهم در میزان سود کسب شده با استفاده از این استراتژی در حجم مبادلات است که هر چه بیشتر باشد سود بیشتری به دنبال خواهد داشت. در صورتی که شما سرمایه زیادی نداشته باشید شاید استفاده از نرم افزارها و صرف وقت ارزش لازم را در مقایسه با سود به دست آمده از تفاوت قیمت نداشته باشد.

علاوه بر این ممکن است که صرافی محدودیت هایی در حجم مبادلات اعمال کند که خود مشکل دیگری خواهد بود. زیرا حتی در صورت داشتن مقدار زیادی سرمایه امکان استفاده از همه سرمایه برای کسب سود با این استراتژی ممکن نخواهد بود.

آیا آربیتراژ ارز دیجیتال منع قانونی دارد؟

آربیتراژ  نه تنها در خرید و فروش رمزارزها که در خرید و فروش بسیاری از دارایی ها به اشکال مختلف استفاده می شود و می توان گفت نقش مهمی در برقرای تعادل در بازار و افزایش بازده آن دارد.

برای همین مانع قانونی در استفاده از تفاوت قیمت رمزارز برای تریدرها وجود ندارد و شما می توانید با مقایسه قیمت ها و یا با استفاده از نرم افزارها و بات ها موفق به کسب سود با استفاده از این روش شوید. با این وجود باید با یادگیری آموزش آربیتراژ ارز دیجیتال فرصت های موجود در بازار را شناسایی و از آن ها حداکثر استفاده را بنمایید.

بیت نوین به عنوان یکی از معتبرترین پلتفرم های معاملاتی رمزارز در داخل کشور امیدوار است توانسته باشد اطلاعات مفیدی را در ارتباط با استراتژی آربیتراژ ارز دیجیتال در اختیار شما قرار دهد.

مقاله را در سوشیال مدیای خود منتشر کنید